בית המשפט העליון: אליעזר ברלנד ייצא לחלופת מעצר

השופט יצחק עמית: 'ככל שמעצר בפיקוח אלקטרוני אינו מסתייע בשלב האשפוז, יש לבחון הכנסת עוזר לאורך היממה וזאת בהסכמה של בית החולים.

ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשפ"א

בית המשפט העליון: אליעזר ברלנד ייצא לחלופת מעצר-ערוץ 7
ברלנד בבית המשפט. ארכיון
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בית המשפט העליון קבע היום (חמישי) כי תיקבע חלופת מעצר לאליעזר ברלנד לנוכח מצבו הרפואי, והחזיר את הדיון לבית המשפט המחוזי שיורה על סוג חלופת המעצר.

בהחלטה נכתב: "גם בשלב זה יש לבחון את האפשרות למעצר בפיקוח אלקטרוני ולו על מנת שניתן יהיה לאפשר למשיב להסתייע בעוזר/תומך לאורך שעות היממה, ובפיקוח של בני משפחה או מפקחים מוסכמים שאינם קשורים לקהילתו של המשיב – והכל בתיאום ובהסכמה של בית החולים''.

לדברי השופט יצחק עמית, ''ככל שמעצר בפיקוח אלקטרוני אינו מסתייע בשלב האשפוז, יש לבחון עם השב"ס את האפשרות להכניס עוזר/תומך לאורך שעות היממה וזאת בתיאום ובהסכמה של בית החולים".

"לאור ההוראות הרבות הקשורות במעצר בפיקוח אלקטרוני, ראוי כי הערכאה הדיונית היא שתסדיר את הליכי המעצר בפיקוח אלקטרוני ותבחן אפשרות זו גם בשלב האשפוז כאמור לעיל. לכן, אני מורה על החזרת התיק לבית המשפט המחוזי על מנת שיבחן אם וכיצד בנוסף לפיקוח האלקטרוני ניתן 'לתפור' למשיב חלופת מעצר בהתאם להנחיות דלעיל, ואם ניתן לעשות כן גם בתקופת האשפוז", הוסיף השופט.

עוה"ד עמית חדד, נועה מילשטיין, אביחי יהוסף ואור פלד ממשרד חדד רוט שנהר ושות' המייצגים את הרב ברלנד מסרו: ״בית המשפט העליון קיבל היום החלטה חשובה שהזכירה לנו שבמדינה דמוקרטית הערך העליון העולה על שאר הערכים הוא ערך החיים. לצערנו, במשך תקופת שהייתו במעצר מצבו הבריאותי של הרב ברלנד התדרדר מאוד ובחודשים האחרונים הוא מאושפז בבית החולים.

''מצב הדברים הוא שהרב ברלנד נמצא בסכנת חיים והמשך השהייה במעצר עלולה חלילה להכריע את הכף. אנו שמחים שבית המשפט העליון הורה על שחרורו וזאת לאחר שבית המשפט המחוזי יקבע את חלופת המעצר המתאימה״, הוסיפו.