הרב פנחס גולדשמידט
הרב פנחס גולדשמידט צילום: אלי איטקין

נשיא 'ועידת רבני אירופה' הרב פנחס גולדשמידט השתתף בדיון מיוחד של מועצת גדולי התורה של 'אגודת ישראל' באמריקה שהתקיים בעקבות פסיקת בית המשפט של האיחוד האירופי ולפיה פגיעה בשחיטה אינה פגיעה בחופש הדת.

''זה מתחיל בשחיטה, ממשיך עם מילה ואם לא נפעל במלוא הנחישות לא ירחק היום והם עשויים חלילה גם לסגור את בתי הספר היהודיים באירופה", אמר הרב גולדשמידט, ''בפסיקה המקוממת של בית המשפט הגבוה לצדק של האיחוד האירופי נגד השחיטה שוב מוכיחה אירופה כי זכויות בעלי החיים חשובות מזכויות היהודים''.

כזכור, הפגיעה בשחיטה הכשרה החלה לפני כשנתיים בבלגיה, שם הועברו חוקים באזורי פלנדריה ווולוניה המחייבים הימום לפני השחיטה, ואסרו למעשה על שחיטה כשרה על פי ההלכה. חוקים אלה פגעו באופן משמעותי בחיי היהודים בבלגיה, כמו גם על אלה התלויים בשחיטה הבלגית במדינות אירופה אחרות. ההערכה של הקהילה היהודית הייתה כי מערכת המשפט תכיר בפגיעה החמורה בזכויות הקהילה היהודית ותבטל את חוקיותם.

הרב גולדשמידט שנתבקש להעביר סקירה מקיפה על הפסיקה, השפעתה המידית וארוכת הטווח על יהודי אירופה ודרכי המאבק האפקטיביים אמר כי ''הדחף להחלטה המבישה הזו הוא אותה 'אירופה הישנה' המנסה אמנם להקשות על חייהם של 40 מיליון המוסלמים החיים באיחוד האירופי, אך ההשפעה היא עלינו היהודים. עתידם של 1.5 מיליון היהודים - 90% מהם אורתודוקסים - החיים ביבשת אירופה בסכנה''.

''החלטת האיחוד האירופי לא רק נתנה אור ירוק למדינות אירופאיות אחרות להטיל איסור על שחיטה יהודית ומוסלמית, היא גם מייצגת נסיגה גדולה וחסרת תקדים בחופש הדת באופן כללי - הסכנה הברורה והמידית המקוממת במיוחד היא בסעיף בהחלטה ובה 'קובעים' השופטים, לנו היהודים, כיצד עלינו לשחוט. זו חדירה בלתי נסבלת ובלתי חוקית לתחום הדתי על ידי בית משפט חילוני. זהו 'מדרון חלק' של התערבות גסה באורחות חיינו''.

נשיא 'ועידת רבני אירופה' ביקש ממועצת גדולי התורה ואגודת ישראל מאמריקה לעורר את דעת הקהל בארה"ב כדי לעצור את המגמה הזו. ''להערכתנו אין יותר מה לצפות לסיוע מהמערכת המשפטית האירופית ועלינו לעבור למישור הפוליטי ולפעול כדי שהקונגרס האמריקאי יעביר החלטה נגד בלגיה. ויש להם את הכלים המשפטיים לכך בחוקים הקיימים. גם בהטלת סנקציות''.

בתום דיון ארוך של מועצת גדולי התורה החליטו הרבנים כי המאבק למען יהודי אירופה יעמוד בראש סדר העדיפויות של אגודת ישראל באמריקה.

הרב אבא כהן, סגן נשיא אגודת ישראל באמריקה לענייני ממשל ומנהל המשרד בוושינגטון אמר כי במהלך השנתיים האחרונות העבירה אגודת ישראל בוושינגטון את דאגתה ביחס לאיסור הבלגי וסוגיות אחרות לפקידי הבית הלבן ולמשרד החוץ, ומנהיגי הקונגרס, וזכתה לאוזן קשבת. ''אנו נמשיך במאמצים אלה, וכמובן כעת לאור הדברים של הרב גולדשמידט והחלטת מועצת גדולי התורה, נפעל בהתאם גם במישור החוקתי משפטי''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו