עבירות מס במקום שוחד: אריה דרעי יועמד לדין בכפוף לשימוע

היועץ המשפטי לממשלה החליט להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד יו"ר מפלגת ש"ס, "אין תשתית ראייתית המלמדת על ביצוע עבירות שחיתות".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ד בטבת תשפ"א

עבירות מס במקום שוחד: אריה דרעי יועמד לדין בכפוף לשימוע-ערוץ 7
אריה דרעי
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (שישי) לבא-כוחו של שר הפנים אריה דרעי, כי לאחר בחינת חומר הראיות שנאסף בתיק החקירה בו דרעי נחקר כחשוד, הוא שוקל להעמידו לדין פלילי בגין עבירות מס בשלושה אירועים שונים, וזאת בכפוף לשימוע שייערך לו.

בד בבד החליט מנדלבליט כי לא נמצא בסיס ראייתי המלמד על ביצוע עבירות שחיתות שלטונית על-ידי השר דרעי.

האירועים לגביהם הוחלט לשקול להעמיד לדין את השר דרעי:

עסקת גבעת שאול – עניינה של פרשה זו בעסקת נדל"ן משנת 2013, במסגרתה מכר השר דרעי לאחיו שלמה דרעי, נכס בשכונת גבעת שאול בירושלים, שבו החלה בניית בניין מגורים בן 5 דירות. בהתאם לחומר הראיות שנאסף, הדיווחים שהועברו לרשויות מיסוי מקרקעין במסגרת טפסי הדיווח על העסקה (מש"ח), כמו גם חוזה המכירה שצורף לדיווח, כללו מצגים כוזבים לכאורה, לרבות גובה התמורה שבעסקה, תיארוך העסקה לאחור, והצגת המגרש הנמכר כמגרש ריק במקום מצבו האמיתי כבניין מגורים מתהווה.

הכנסות מחברת גרין אושן – גרין אושן הייתה קרן פיננסית להשקעות בארה"ב. על-פי החשד, בשנת 2011 החלה גרין אושן לשלם לשר דרעי עמלת מגייס בגין גיוס משקיע לקרן. הראיות מלמדות, כי לפי הוראתו של השר דרעי, החל מינואר 2013 עת חזר לחיים הפוליטיים, הורה השר דרעי לגרין אושן להעביר את סכומי העמלות להם היה זכאי לאחיו שלמה. בהתאם לכך, בין השנים 2015-2013 שולמו לשלמה דרעי כ-630 אלף ש"ח כנגד חשבוניות "ייעוץ" כוזבות לכאורה שהפיק משרד עו"ד שלמה דרעי.

הכנסות מחברת בת של אגד וממשה הבא – על-פי החשד, בשנת 2012 השר דרעי העניק שירותי ייעוץ ושיווק למיזם משותף של איש העסקים משה הבא ואגד חברה לתחבורה בע"מ. השר דרעי ביקש לכאורה לקבל את שכרו בדמות תרומה בגובה 180 אלף ש"ח שתשולם לעמותת כרמי העיר, של מקורבו יהודה אזרד, אשר סייע לו לאורך השנים. שכר זה, אשר חייב במס, לא דווח בדו"חותיו האישיים של השר דרעי או של החברה שבבעלותו למס הכנסה. בנוסף, באותם ימים שילם הבא מחשבונו הפרטי לחשבונו הפרטי של השר דרעי סך 100 אלף ש"ח נוספים, המהווים הכנסה שלא דווחה למס הכנסה.

שר הפנים דרעי הגיב על החלטת היועמ"ש: ''לאחר למעלה מ-5 שנות חקירה קשות, אני מודה לבורא עולם על ההחלטה לבטל את כל האישומים השקריים נגדי ומשוכנע כי בשימוע יוחלט גם על סגירת התיק בעניין עברות המס, לאחר שכל העובדות יוצגו בפני היועץ המשפטי.

''אני מתכוון להמשיך להתמקד בתפקידי כשר הפנים ובדאגה לחלשים שזקוקים לסיוע בעיקר בתקופת הקורונה וגם בשמירה על זהותה היהודית של המדינה", הוסיף יו"ר ש"ס.

פרקליטו של דרעי, עו״ד נבות תל-צור, מסר: "לאחר למעלה מחמש שנות חקירה קשות ומייסרות, קבע היועמ"ש בפתח החלטתו כי הוא מנקה את השר אריה דרעי מכל חשד לשחיתות שלטונית.

''היועמ"ש הדגיש שהחלטתו אינה סופית והוא שוקל העמדה לדין בעבירות מס בלבד וגם להן בעזרת השם, תנתנה בשימוע תשובות הולמות", אמר עו"ד תל צור.

עורך הדין ירון קוסטליץ, עורך דינו של עו"ד שלמה דרעי, מסר כי "מדובר במחלוקות אזרחיות מיסויות, שאין מקומן במסגרת הליך פלילי. בהתאם, אני מאמין כי לאחר השמעת הטענות בשימוע, תסגור הפרקליטות את תיק החקירה".