פלייליסט לפרשה: שמות, שמות ועוד שמות

מבשלים? מנקים? רוצים לשמוע שירים בעת ההכנות לשבת? הנה פלייליסט ישראלי קצר לפרשת שמות

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , כ"ד בטבת תשפ"א

פלייליסט לפרשה: שמות, שמות ועוד שמות-ערוץ 7
אריק איינשטיין
צילום: SA'AR YA'ACOV - לע"מ

האמת, שירים על הפרשה לא חסר. אם זה על סיפורו של משה, שירים מתוך ההגדה או אפילו הפסקול של הסרט נסיך מצרים (פריט טריוויה מעניין – עפרה חזה לא רק דיבבה והיוותה השראה לדמות של יוכבד, אלא גם שרה את השיר שליווה את הסרט – 'Deliver-us' ('הושיע נא' בעברית), בלא פחות מ17 שפות שונות), אבל לכבוד החומש החדש שמתחיל, אנחנו נתמקד בשירים בנושא שמות.

אפשר לדעת הרבה על האדם לפי האסוציאציה הראשונית שלו למשפט "לכל איש יש שם". האם הוא חושב על חווה אלברשטיין, שביצעה את השיר לראשונה באלבום 'כמו צמח בר' מ1975? האם הוא חושב על זלדה, שכתבה את השיר שפורסם בקובץ שיריה 'אל תרחק' מ1974? או שאולי בכלל הוא חושב על המדרשים בקהלת רבה ובתנחומא, עליהם התבססה המשוררת?

בשיר 'שמות לכוכבים' משתמש אהוד מנור בשמות כדי להיות ספציפי יותר, ממוקד יותר, לתאר את הכוכבים שהוא רואה ולתת להם זהות. כי כמו שלכל איש יש שם, אז גם לכל כוכב יש שם – שם של זיכרונות ילדות וחלומות.

אבל לא תמיד שירים על שמות חייבים להיות כל כך "כבדים" ובעלי מסר עמוק, יש לא מעט שירים שהם פשוט רשימת שמות אחת ארוכה. בתלמוד תורה לימדו אותנו את סדר הדורות במנגינה של 'דוד מלך ישראל', בצבא גיליתי שאת סדר הרמטכ"לים יש לשיר לפי המנגינה של 'שנים עשר ירחים', ובזמר העברי היה זה יוני רכטר שהלחין ב1990 את השחקנים המשתתפים במונדיאל. אריק איינשטיין ביצע:

ואם כבר הזכרנו את עפרה, הנה השיר המדובר.

שבת שלום.