הרב שלמה אבינר
הרב שלמה אבינר צילום: Yossi Zamir/Flash90

הרב שלמה אבינר פרסם פוסט בפייסבוק הקורא לציבור למחזר מוצרי חשמל שאינם בשימוש.

"הפסולת החשמלית והאלקטרונית היא 1% של הפסולת בעולם, אך היא אחראית ל-70% של הזיהום וההרעלה", כתב הרב אבינר בפייסבוק.

"זאת בגלל הכספית, בגלל מתכות כבדות, ועוד חומרים כגון מעכבי בעירה. כל אלה גורמים פגיעה בעצבים, בראייה, בשמיעה, בזיכרון, וכן סרטן. רבים אינם מודעים לנזק הסביבתי החמור הזה, כולל רופאים", הוסיף.

הוא הדגיש שמוטלת על הציבור חובה של להשליך את הפסולת האלקטרונית למחזור בערים השונות. "לכן הפתרון הוא מיון ומחזור והטמנת הפסולת הגמורה על פי הכללים המחמירים", כתב. "גם מוטל עלינו, האנשים הפשוטים, לא לזרוק את אותה פסולת כולל בטריות לפחי אשפה, אלא לנקודות איסוף מיוחדות המפוזרות בכל מקום. ונשמרתם מאוד לנפשותיכם".

בתאגיד המחזור מ.א.י, האחראי לאיסוף פסולת אלקטרונית בעשרות רשויות ברחבי ישראל, מדווחים על עלייה משמעותית במחזור בקרב המגזר הדתי ואף החרדי, ועל עלייה במודעות על שמירת איכות הסביבה.

אמנון שחרור ודן הלמן, מנכ"לים משותפים בתאגיד, אמרו: "בתקופה האחרונה רואים יותר ויותר מהציבור הדתי והחרדי אשר נרתמים למען איכות החיים. מוטלת על כולנו החובה למחזר ולשמור על כדור הארץ. בזכות ההיענות של הציבורים השונים מוחזרו עד היום טונות רבות של פסולת אלקטרונית ואנו קוראים לכלל המגזרים להמשיך במחזור ולשמור על הסביבה".

כאמור, רבנים ואישי ציבור במגזר החרדי והדתי יצאו בקריאות דומות, בהם ניתן למצוא בכירים ברשויות המקומיות כגון הרב יצחק אסקפה – חבר מועצת העיר בת ים, אבי אמסלם – ממלא מקום ראש העיר אשדוד, חיים גורן – חבר מועצת העיר תל אביב יפו מטעם סיעת 'מאמינים', זהר ישרים – חבר מועצת העיר רמת גן , הראל שוהם – חבר מועצת רמלה, עמיעד טאוב – המשנה לראש העיר מודיעין-מכבים-רעות, ועוד רבים.

הם פונים לתושבים שומרי תורה ומצוות להימנע מאיסור "בל תשחית", לקחת חלק במיזם ולהשליך את הפסולת הניתנת למחזור למכלים הייעודיים לכך הפזורים ברחבי הערים.