כמה נתונים שכדאי להכיר

הנה כמה נתונים שלא דיברנו עליהם מספיק, עם סיום השנה האזרחית. טורה של סיון רהב מאיר מתוך "ידיעות אחרונות".

סיון רהב מאיר , כ"ה בטבת תשפ"א

סיון רהב-מאיר
סיון רהב-מאיר
צילום: אייל בן יעיש

הנה כמה נתונים שלא דיברנו עליהם מספיק, עם סיום השנה האזרחית. מספרים הם מדויקים יותר מתחושות בטן והלך רוח. נתחיל:

• אחד. זה מספר חיילי צה"ל שנהרגו בפעילות מבצעית בשנה האזרחית החולפת. אחד. סמל ראשון עמית בן יגאל נהרג אחרי שאבן פגעה בראשו בפעילות בכפר יעבד. כל אדם הוא כמובן עולם מלא, ובכל זאת – הנתונים של צה"ל לסיכום 2020 הם יוצאי דופן. מלבדו, נפלו עוד 27 חיילים בתאונות מבצעיות ותאונות עבודה, ורובם כתוצאה ממחלות, "מסיבות טבע" או כיוון שלצערנו שלחו יד בנפשם.

• שניים. זה מספר הנרצחים בפיגועי טרור השנה. הרב שי אוחיון נדקר בצומת סגולה בפתח תקווה, ואסתר הורגן נרצחה כשיצאה לרוץ ליד היישוב טל מנשה. זו המגמה בשנים האחרונות, ברוך השם, ומי שגדל כמוני בימי האוטובוסים המתפוצצים, מי שהוריו הסתירו ממנו כותרות מזוויעות על פיגועים עם 20 הרוגים – יודע כמה השקט היחסי הזה אינו מובן מאליו.

• 115 אלף. זה מספר מתי הקורונה הצפוי בארצות הברית בחודש הקרוב, כך על פי ידיעה מה"אינדיפנדנט", שמצטטת את התחזית של מומחי אוניברסיטת וושינגטון. עד כה מתו מקורונה כ-360 אלף אמריקאיים, כ-77 אלף מתוכם בחודש דצמבר האחרון. לפי המודלים האלה, המומחים מעריכים ש-115 אלף ימותו החודש. "מה שמזעזע אותי הוא האדישות", אמר לי ידיד מניו יורק. "כל כך הרבה אנשים מתים, וזה נראה שהאומה החזקה בעולם פשוט השלימה עם זה. אנחנו צועדים בעיניים פקוחות למספר הנורא הזה, 115 אלף. אני לא מבין מה קרה לערך הבסיסי של קדושת החיים".

• מילת השנה. האקדמיה ללשון עברית פרסמה לכבוד יום העברית שצוין השבוע את מילת השנה ל-2020. הגולשים בחרו במקום הראשון את המילה מטוש, במקום השני – מסיכה, ובמקום השלישי – בידוד. כולן מילים שבסוף 2019 לא השתמשנו בהן כלל. בדיוק מהסיבה הזו, במילון אוקספורד סירבו לבחור השנה את "מילת השנה".

בכל שנה המומחים של המילון האנגלי בוחרים מילה שלוכדת את רוח התקופה, אבל השנה, הם הסבירו, המשימה כבדה מדי. השפה השתנתה בצורה כל כך דרמטית, שפשוט אין מילה אחת שיכולה להסביר את מה שעובר עלינו. הם כתבו על כמה מילים – סגר, ריחוק חברתי, מפיץ על, מקדם ההדבקה R – וציינו שהלקסיקון שלנו השתנה, ובמובן מסוים כולנו הפכנו לאפידמיולוגים חובבים.

• המקום הראשון בפלייליסט. ובסוף בסוף, גלגלצ היא לפעמים הנחמה מול גלצ. מול חדשות על בחירות רביעיות וסגר שלישי, פס הקול המוזיקלי של ישראל מספר סיפור אחר. של בית, של שקט, של אחדות. יותר מ-100 אלף איש הצביעו במצעד השנתי של גלגלצ, ויש משמעות בכך ששיר השנה שנבחר בראש השנה הוא "שלמים" של עידן רפאל חביב. שיר אהבה לשבת, לבית, לרגעים הקטנים של החיים.

אין לשיר הזה אפילו קליפ מושקע שהצטלם, ואין בו אפקטים והפקה מטורפת. רק פשטות, זוגיות ומשמעות. בסוף בסוף, באחת השנים הסוערות שידענו, שיר השנה של ישראל מתחיל במילים: "את מכינה את השבת ומתפללת, אני יכול להסתכל על זה שעות".