איראן: אין כניסה לחיסונים לקורונה

למרות התפרצות המגיפה באיראן: חמינאי הודיע כי נאסר לייבא את "החיסונים הלא אמינים" מארה"ב ובריטניה: "הם רוצים לזהם מדינות אחרות".

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ה בטבת תשפ"א

עלי חמינאי
עלי חמינאי
צילום: רויטרס

למרות שנפגעה בצורה קשה מהמגיפה ורשמה מספרי מתים גבוהים במיוחד, איראן אינה מתכוונת לייבא את החיסונים לקורונה ומכנה אותם "לא אמינים".

המנהיג העליון של איראן, האייתוללה חמינאי, אמר בנאום שהועבר בשידור חי בטלויזיה הממלכתית באיראן כי "יבוא של חיסונים אמריקניים ובריטים למדינה אסור. הם לחלוטין לא אמינים. אי אפשר להוציא מכלל אפשרות שהם מבקשים לזהם מדינות אחרות. לנוכח הניסיון שלנו עם אספקת הדם נגועה ב-HIV בצרפת, גם החיסונים הצרפתיים אינם מהימנים", אמר חמינאי, כאשר הוא מתייחס לשערוריית הדם המזוהמת של צרפת בשנות השמונים והתשעים.

חמינאי הוסיף כי "איראן יכולה להשיג חיסונים ממקומות אמינים אחרים" אך לא מסר פרטים. ההערכה היא כי איראן תייבא את החיסונים שפתוחו ברוסיה וסין, שתי בעלות ברית קרובות של המשטר בטהרן.

בסוף חודש דצמבר ביצעה איראן את הניסוי הראשון בחיסון מקומי שפותח בחודשים האחרונים, והשלטונות בטהרן טענו כי החיסון האיראני "יביס את המחלה". חמינאי גם התייחס בנאומו להסכם הגרעין וחילופי השלטון בארה"ב, ואמר כי "אם ארה"ב תסיר את הסנקציות, איראן תגיב. נושא הפיצויים לאיראן בעקבות הסנקציות ידון במועד מאוחר יותר".

הוא גם הוסיף כי "איראן אינה ממהרת לחזור שוב אל הסכם הגרעין" והציב שוב את התנאי הבסיסי של הסרת הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על משטר האייתולות. הוא גם שלל כל אפשרות לשיחות על תוכנית הטילים ומעורבותה של איראן במזרח התיכון. "בניגוד לארה"ב, המעורבות של איראן באזור יוצרת יציבות ומטרתה למנוע חוסר יציבות. המעורבות של איראן באזור היא מובהקת ותימשך", אמר חמינאי.