הציונות הדתית חייבת לנוע קדימה

​​​​​​​עד מתי נמשיך לרקוד סביב עגל הזהב, וננסה למצוא את המושיע התורן שיגרוף את כל הקלפים ויצעיד אותנו לדרך חדשה?

הרב ישראל חן , כ"ה בטבת תשפ"א

ישראל חן
ישראל חן
צילום: יניב גוגו

התרבות הפוליטית בה אנו מצויים כיום הינה ריקה וחלולה. כבר אין שיח אמיתי של תוכן, אין בירור סביב ערכים ואידיאלים, אלא בעיקר שיווק פרסונלי של כוכבים לשעתם. 

כאנשי תורה, שמשתדלים לינוק מעולם ערכים גבוה, ולכוון את חייהם במידת האפשר על פי אותם ערכים, אנו חייבים לנסות להביא לשינוי. אנו חייבים לנסות להתאחד מחדש סביב הרעיון, ולא סביב האיש. סביב הערכים ולא סביב הכוכב. 

עד מתי נמשיך לרקוד סביב עגל הזהב, וננסה למצוא את המושיע התורן שיגרוף את כל הקלפים ויצעיד אותנו לדרך חדשה?
המשחק הפוליטי הזה הוא כניעה מבישה למחול התרבותי ששוטף את מדינת ישראל יחד עם כל העולם המערבי. המחול הזה מייצג ייאוש מערכים, משאיפות גבוהות, וראיית השדה הפוליטי כמעין תוכנית ריאליטי בה לא התוכן הפנימי מנצח כ"א אסטרטגיית משרד הפירסום היוקרתי העומד מאחורי הקלעים. 

הגיע הזמן שנתאחד. ודווקא סביב מועמדותו של בצלאל סמוטריץ. הסיבה לכך היא פשוטה – בצלאל לא מחפש להיות הכוכב. אין לו זחיחות של "אני ואפסי עוד" והוא לא מחפש להיראות "טוב" ופופולרי.

ובעת הזאת זה בדיוק מה שאנחנו צריכים. אני לא מזלזל בחשיבות של קמפיין מוצלח וממוקד, ובצורך לגייס אנשים עם יכולת הובלה ומנהיגות לרשימה הציונית דתית לכנסת. אלו כולם משימות חשובות מאוד. אבל דומני שהסחרור של השנים האחרונות גרם לנו לשכוח מי אנחנו ומהם ערכי הציבור שלנו.

אנו חלוצי התורה הגואלת. אנו תלמידיו של הרב קוק, אנו מביטים אל אור הישועה הזרוחה, ואנו מאמינים שמדינת ישראל היא יסוד כיסא ה’ בעולם. 

ולכן, מבחינה פוליטית אנו זקוקים לרשימה שתילחם על מימוש ערכי התורה הגואלת במציאות, כלומר בכל מרחבי הקיום של עם ישראל הריבוני בארצו, בחינוך, במשפט, בהתיישבות ובצבא, בשדה ובהר, בעיר ובכפר. 

לא ויתור על ערכים וטשטוש זהותי בשביל אחדות מדומה יעזרו לנו. גם לא קריצה לצדדים הליברליים של המפה הפוליטית ופשרות בנושאי דת ומדינה יגשימו את מטרותינו. רק דבקות אמיתית בערכים שלנו, מתוך אהבת תורה, אהבת ה’ ואהבת ישראל – הם אלה שיובילו אותנו קדימה. 

כיום, אין מתאים יותר למשימה הזאת מאשר ח"כ בצלאל סמוטריץ', יחד עם הרשימה אותה הוא מנסה לבנות. פיו וליבו שווים, והוא יילחם שם עבור כל עם ישראל בכל כוחו. 

עוד יבוא היום ונזכה למנהיגות אמונית שתוביל את מדינת ישראל בעוז ובאמונה מכיסא ראשות הממשלה, אך אל לנו לדחוק את הקץ. בהתמדה, בדבקות בערכינו, ובחתירה אין קץ למימושם במציאות, עוד נגיע לשם, והזורעים בדמעה – ברינה יקצורו. חזק ונתחזק בעד עמינו וערי אלוקינו. ברכת ה’ על כולנו.

הכותב: מייסד קהילת אור חדש ור"מ במכינת תמיר בקצרין