הרב שמואל אליהו
הרב שמואל אליהואלעד מרק

המשבר הגדול שקורה כעת בארה"ב לא מתחיל בפריצה לגבעת הקפיטול. הוא מתחיל בחוסר אמון של הדמוקרטים בנשיאותו של טראמפ שהתבטא בהפגנות סוערות בכל רחבי ארה"ב וכינויו בכל כינוי גנאי אפשרי.

המשבר ממשיך בחוסר אמון גדול של רבים מהרפובליקנים בתוצאות הבחירות המזויפות לטעמם שהביאו את הפריצה לתוך ליבת הממשל בעת השבעת בידן.

בעצב גדול אנחנו יכולים לזכור את האירוע הזה כחלק מתהליך הירידה של אמריקה מעל במת ההיסטוריה. זה רגע עצוב, אבל הוא קורה.

זאת לא המעצמה הראשונה שקורסת לתוכה פנימה מחמת משבר ערכי וחוזרת להיות כמדינה רגילה בין מדינות. כך קרה למצרים ולרומא בימים עברו, כך קרה לאימפריה הטורקית לפני כמאה שנה. כך קרה לאימפריה הרוסית שקרסה לפני שלושים שנה, שתיהן קרסו מחמת כשלים ערכיים שהביאו להתפרקותם ולירידה מכוחם העצום בהנהגת העולם.

אי אפשר שלא להזכיר את הקריסה של אנגליה וצרפת שנחשבו פעם כחלק מארבע המעצמות המנהלות את העולם. מי זוכר אותן היום ככאלה. הן קורסות לתוך עצמן כמו כל אירופה שקורסת ערכית, את ערכי הצדק הם החליפו בערכי פוליטי קורקט. את ערכי המשפחה החליפו ערכי הנהנתנות. הילודה שקרסה מתחת לקו האדום אילצה את מנהיגי אירופה לפתוח שערים להגירה מוסלמית גדולה שתמלא את החסר, ואירופה החלה לאבד את הצביון שלה לגמרי.

לוואקום הזה אנחנו נקראים. גם בתוך מדינת ישראל יש משברים, אבל בשונה מאירופה, ישראל מובילה בעולם בחסינות של ערכי המשפחה. מספר הילדים הממוצע לאישה ישראלית הוא כפול מהממוצע של העולם המערבי, וזה מה שמזניק את הכלכלה והיצירתיות הישראלית. ישראל גם מובילה בעולם במספר הקטן של ילדים לאימהות חד הוריות.

גם בנושא החסינות השלטונית, איננו דומים כלל. בישראל לא יכולה להיות מהפכה שלטונית. עם כל הטענות שיש לנו על שחיתות כזו ואחרת במערכות השלטון, אין לאף אחד מאיתנו מחשבות על מהפכה צבאית. כולנו זוכרים את המחיר הכבד של חורבן הבית השני ולא ניתן לו לחזור פעם נוספת.

אנחנו רחוקים מאוד מהם מבחינה ערכית. אינני יודע אם כולם יודעים כי כמו שרוסיה מובילה בעולם בצריכת אלכוהול, כך מובילה ארה"ב בעולם בצריכת סמים. לעומתן ישראל מובילה בעולם בצריכה קטנה של אלכוהול וסמים.

ישראל חסינה ונקראת לתפוס את מקומה בהנהגה הערכית של העולם. אני יודע שלהרבה אנשים זה נשמע יומרני מידי, אבל זה המתווה שאלוקים הבטיח לאברהם אבינו. "ונברכו בך כל משפחות האדמה ובזרעך". היחידים שלא מכירים בכך אלה אנחנו, והגיע הזמן שנזכור את היעוד שלנו, צריכים להערך אליו כדי שנמלא אותו בכל האחריות הנדרשת ולא נעשה את הטעויות שלהם.