לראשונה: רוב בבריטניה לקוראים להתפטרות ג'ונסון

סקר חדש מעלה: לראשונה, רוב אזרחי בריטניה רוצים שראש הממשלה יתפטר לאור הטיפול הכושל במגיפת הקורונה

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ו בטבת תשפ"א

לראשונה: רוב בבריטניה לקוראים להתפטרות ג'ונסון-ערוץ 7
בוריס ג'ונסון
צילום: רויטרס

המחיר היקר שגובה מגיפת הקורונה בבריטניה נותן את אותותיו גם בשדה הפוליטי.

סקר חדש שערכה חברת מחקרי דעת הקהל "אופיניום" מעלה כי בפעם הראשונה רוב אזרחי בריטניה תומכים באפשרות כי ראש הממשלה בוריס ג'ונסון יעזוב את תפקידו וסבורים כי הוא נכשל בטיפול במגיפה.

בסקר, שנערך בתאריכים 6-7 בינואר בקרב 2003 בני אדם, טענו 43 אחוזים כי על בוריס ג'ונסון להתפטר, בעוד 40 אחוזים טענו כי עליו להישאר בתפקידו.

עם זאת, רוב עצום בקרב המצביעים השמרנים, 87 אחוזים, סבורים כי ג'ונסון צריך להישאר בתפקידו בעוד רק 7 אחוזים תומכים בהתפטרותו.

בשאלה לגבי מידת שביעות הרצון מתפקודו של ג'ונסון, רק 37 אחוזים סבורים כי הוא "מבצע את תפקידו בצורה טובה" בעוד 45 אחוזים סבורים כי הוא נכשל. על שאלה דומה בנוגע למנהיג מפלגת הלייבור, קיר סטארמר, הציגו הנשאלים תשובות הפוכות כאשר 20 אחוזים בלבד טענו כי עליו להתפטר מתפקידו כמנהיג המפלגה בעוד 52 אחוזים תמכו בהישארותו בתפקיד.

הנשאלים בסקר גם הביעו ביקורת קשה על תפקוד הממשלה הבריטית בטיפול במגיפת הקורונה. 72 אחוזים מהם טענו כי "הממשלה לא פעלה מהר מספיק" בהחלטות על הטלת סגר ומגבלות נוספות, עלייה של 4 אחוזים מסקר קודם, כאשר 42 אחוזים טענו כי "הממשלה בהחלט אינה פועלת מהר מספיק".

הציבור הבריטי גם מעדיף צעדים קשוחים למאבק במגיפה מאשר צעדים מקלים. 64 אחוזים אמרו כי יעדיפו "ממשלה שתטיל במהירות סגר והגבלות, גם אם המשמעות היא שלעיתים אלו יוטלו במקומות שלא אמורים להיות", בעוד רק 25 אחוזים אמרו כי הם "מעדיפים ממשלה שתשתדל ככל יכולתה לא להטיל סגרים והגבלות, גם אם המשמעות היא שלעתים ההחלטות מתקבלות מאוחר יותר מכפי שהיה נדרש".

31 אחוזים מהנשאלים הביעו שביעות רצון מהדרך בה מנהלת ממשחת בריטניה את הטיפול במגיפה, בעוד 48 אחוזים טענו כי "הממשלה נכשלה בטיפול במגיפת הקורונה".