בג"ץ החמץ: "פסיקת בג"ץ היא אות קלון"

"שופטי בג"ץ מפילים אבן אחר אבן בחומת יהדותה של המדינה". ארגונים ואנשים רבים תוקפים את החלטת נשיאת העליון אסתר חיות בג"ץ החמץ.

תגיות: בג"ץ חמץ
יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ו בטבת תשפ"א

בג"ץ החמץ: "פסיקת בג"ץ היא אות קלון"-ערוץ 7
אסתר חיות
Photo by Oren Ben Hakoon/POOL

ארגונים רבים תקפו את החלטת נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות שסתמה את הגולל על האפשרות למנוע הכנסת חמץ לבתי החולים בחג הפסח.

"בית המשפט ממשיך לפעול באג'נדה לפגיעה בצביונה היהודי של מדינת ישראל", תקפו בארגון חות"ם. "בהמשך לחרפה של ההחלטה מלפני תשעה חודשים, נשיאת העליון ממשיכה להעדיף את עמדתם של ארגון עדאלה, הפורום החילוני ויורם לס באשר לזהותה היהודית של מדינת ישראל, בהתעלמות מחפירה מהציבור הענק של שומרי הכשרות".

עוד הוסיפו בארגון חות"ם: "ככל הנראה אצל הנשיאה חיות ההחלטה שפוגעת בזהותה היהודית של המדינה לא נחשבת לכזו 'שמפאת חשיבותה, קשיותה או חידושה של הלכה שנפסקה בעניין יש מקום לדיון נוסף' כפי שמגדיר החוק. במאפיית אבולעפיה ביפו, שסגורה לאורך שנים בפסח, יש כבוד ליהודים ואילו בית המשפט העליון ממשיך לפעול בהפיכת ישראל למדינת כל אזרחיה. במילה אחת - הזיה".

יו"ר מפלגת 'הציונות הדתית', ח"כ בצלאל סמוטריץ', אמר: "מדינת ישראל היא מדינה יהודית. 72 שנה היה ברור שלהגדרה הזו חייב להיות ביטוי בצביון של הפרהסיה הציבורית. על רקע המרכזיות של חג הפסח ואיסור אכילת החמץ ביהדות היה ברור שאיסור הצגת חמץ בפסח במקומות ציבוריים הוא חלק מזה".

"עד שבאו שופטי בג"ץ ומפילים אבן אחר אבן בחומת יהדותה של המדינה", הוסיף. "אחת המשימות המרכזיות של הממשלה הבאה היא לתקן את ההשתוללות הבריונית וחסרת הסמכות של בג"צ בקביעת סל הערכים של מדינת ישראל. קבוצה סגורה של אנשי שמאל פרוגרסיביים השתלטה שלא ברשות ושלא בסמכות על מדינת ישראל ונסה לעצב אותה בצלמה ובדמותה, זה חייב להפסק. אנחנו מחויבים".

העיתונאי אריאל כהנא הוסיף: "3,500 שנה עם ישראל מקיים 'לא ייאכל לכם חמץ'. גם בימינו, הרוב הגדול של עם ישראל, בארץ ובחו"ל, שומר את הציווי, לפחות חלקית. עד... שבא בית המשפט העליון של 'המדינה היהודית', ומנסר עוד ענף. כבוד השופטת, אם בדבר הקדמון והקיומי הזה את מתנערת מיסודות היהדות - באיזה אופן את יהודייה?"

ח"כ איוב קרא הגיב: "החלטת בג"ץ לדחות את בקשת הרבנות הראשית לקיים דיון נוסף בפסק הדין שקבע כי לבתי חולים אין סמכות לאסור הכנסת חמץ לבתי חולים זו ההחלטה שמנציחה פגיעה בסטטוס קוו שהיה עד היום שהיה אסור להכניס חמץ לבתי חולים בפסח. זו החלטה שפוגעת באזרחים רבים מאוד במדינת ישראל ולא רק בחרדים או דתיים, אלא גם במסורתיים וחלק מחילוניים שמקפידים לשמור איסור חמץ בפסח".

העיתונאי ד"ר אבישי בן חיים כתב גם הוא בחשבון הטוויטר שלו לאחר פסיקת בג"ץ: "פסיקת בג"ץ נגד איסור הכנסת חמץ לבתי חולים היא אות קלון. לא על בג"ץ, עלינו. אות קלון על ציבור גדול מסורתי, דתי מתון וחרדי מתון, אוהב היהדות והתורה שצריך את בג"ץ בשביל למנוע מהלך כפייה דתית כוחנית, מטופשת ולא מתייצב בעצמו מול ההקצנה הזאת שמשניאה את היהדות ואת תורתנו המתוקה על העם".