מחקר: רוב בעלי המוגבלויות חוששים

המחקר מעלה כי כ־70 אחוזים מבעלי המוגבלות חוששים שלא יקבלו טיפול מתאים אם יחלו בקורונה.

תגיות: מוגבלויות
מיכל לוי , כ"ו בטבת תשפ"א

מחקר: רוב בעלי המוגבלויות חוששים-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

מחקר חדש שנערך על ידי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים ופורסם בסוף השבוע האחרון בחן את השלכות משבר הקורונה על אנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם.

המחקר מעלה כי 77 אחוזים מהאנשים עם מוגבלות קיבלו סיוע מגורם כלשהו בתקופה זו והקושי הגדול ביותר עבורם הוא השגת טיפולים פרה־רפואיים וטיפולים רגשיים וקבלת סיוע אישי וסיוע במטלות הבית. כ־70 אחוזים מבעלי המוגבלות אמרו כי הם חוששים שלא יקבלו טיפול מתאים אם יחלו בקורונה.

כמו כן, 62 אחוזים מההורים לילדים עם מוגבלות מדווחים על החמרה במצבם הכלכלי, 84 אחוזים מההורים דיווחו כי נזקקו לסיוע כלשהו מאז פרוץ המשבר.

המחקר שנעשה באמצעות סקר שהוזמן על ידי הנציבות ונערך על ידי מכון מאיירס ג'וינט ברוקדיל, כולל מידע מעודכן בנוגע להשפעות הייחודיות של משבר הקורונה ושל המדיניות שנקבעה כלפי אנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם.

המחקר נערך כסקר בקרב קבוצות רלוונטיות ובחן את ההשלכות בהיבטים שונים: בתחום התעסוקה, למידה מרחוק, חיי חברה, תפקודי חיים והשימוש בהנחיות מיוחדות לאנשים עם מוגבלות.

זאת במטרה לאפשר למקבלי ההחלטות במשרדי הממשלה ובנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות לקבל החלטות מבוססות נתונים, להתאים מדיניות לצרכים הספציפיים ולשפר את המענה שניתן נוכח השינויים בשגרת החיים.

בסקר השתתפו 476 אנשים עם מוגבלות בני 18 ויותר, ו־ 638 הורים לילדים או לבוגרים עם מוגבלות. שתי הקבוצות מעידות על השלכות משמעותיות של משבר הקורונה על חייהם בתחומים השונים.

בתגובה למחקר מסרה תנועת הקיבוץ הדתי כי היא מביעה צער על הנתונים הקשים העולים מהמחקר, לתפיסת התנועה "רק שילוב של בעלי המוגבלויות בתוך החברה והקהילה יעניק להם תחושת ביטחון שיש מי שידאג להם".

מזכ"ל הקיבוץ הדתי אמיתי פורת הוסיף, "בשנים האחרונות פעלנו בקיבוצי התנועה לקלוט בעלי מוגבלויות לתוך הקיבוץ והקהילה. בהיותם שותפים לחיי הקהילה לחוגים, לפעילות שעות הפנאי ועוד הם מקבלים תחושת שייכות שמאפשרת להם לבטוח בקהילה שתדע לתמוך בהם בשעת צרה, ואף הקהילה לומדת לראות את בעלי המוגבלות כחלק אינטגרלי של החים הקהילתיים".

אבי וורצמן, מנכ"ל עדי נגב נחלת ערן, כפר שיקומי המעניק מסגרת חינוכית טיפולית ושיקומית לצעירים ובוגרים עם מוגבלויות קשות ובעיות רפואיות מורכבות מסר בתגובה: "הנתונים במחקר מעציבים מאוד. אנו מאמינים שרק שוויון הזדמנויות אמיתי ושילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה יעניק תחושת ביטחון לאנשים עם מוגבלויות ולבני משפחותיהם.

״כך עשינו לאורך כל התקופה אחרונה עם דיירנו, הכפר היה בית חם עבורם ורשת בטחון עבור בני משפחתם. לשם כך הקמנו גם לפני כשנה את 'בית היוצר' בעיר אופקים, מרכז תעסוקתי פורץ דרך לשילוב תעסוקתי וחברתי של אנשים עם מוגבלויות החיים בקהילה, המעניק לעוסקים בו אורח חיים יצרני, השתלבות בקהילה ועצמאות כלכלית.

״אנו מאמינים שכאשר אנו משלבים אנשים עם מוגבלויות בקהילה באופן פעיל, הם מחזקים אותנו ותורמים לחוסן החברתי. גם כיו״ר החברה למתנ״סים, בחרתי להוביל את הפעילות השנתית של החברה בסימן ״לא משאירים אף אחד לבד״ - לא את האדם המוגבל, הקשיש או הנזקק. בכל פעילות שאנו מקיימים ובכל מהלך שאנו מובילים, יש תמיד לחשוב איך ניתן לעזור לחלש ואילו כלים ניתן להעניק לו להתמודד עם המשבר. כך נמדדת העוצמה שלנו כחברה״, הוסיף.