התגובה לבג"ץ: חוק חמץ חדש עד הבחירות

בתגובה לבג"ץ: המפלגות החרדיות פועלות לחוקק חוק שיאסור הכנסת חמץ לבתי החולים בישראל בחג הפסח.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ו בטבת תשפ"א

התגובה לבג"ץ: חוק חמץ חדש עד הבחירות-ערוץ 7
ח"כ משה גפני
צילום: שריה דיאמנט

התגובה לבג"ץ החמץ: המפלגות החרדיות מובילות חוק שיאסור הכנסת חמץ לבתי החולים בישראל בחג הפסח, כך דיווח העיתונאי ארי קלמן.

על פי הדיווח, חברי הכנסת פועלים לכנס את המליאה ולהצביע בעד חוק שכזה. מלשכת ח"כ משה גפני פנו אל יו"ר הכנסת יריב לוין והציגו בפניו את הדרישה.

בשעה זו נאספות החתימות הדרושות על מנת לכנס את המליאה באופן מיידי שכזה. הנציגים החרדים מאמינים שיצליחו לאסוף את מספר החתימות הדרוש בעזרת ח"כ בצלאל סמוטריץ' ומפלגת ימינה וחלקים ממפלגת הליכוד.

כפי שפורסם, שופטי בג"ץ לא יקיימו דיון נוסף בעתירה נגד האיסור על הכנסת חמץ לבתי חולים שהתקבלה אשתקד ברוב דעות על ידי השופטים עוזי פוגלמן ועופר גרוסקופף נגד דעתו החולקת של השופט ניל הנדל.

את ההחלטה שלא לקיים דיון נוסף, למרות חילוקי הדעות בין השופטים בפסק הדין, קיבלה נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, שנימקה את ההחלטה בכך שלא מדובר ב"הלכה" חדשה.

"הסוגיה שנדונה בפסק הדין היא אכן בעלת חשיבות ציבורית רבה, וכפי שציינו שופטי ההרכב, נוכח רגישותה וחשיבותה מן הראוי היה למצוא לה פתרון מוסכם אשר ייתר את הצורך בהכרעה שיפוטית. דא עקא, פתרון שכזה לא הוצג בפני בית המשפט, ועל כן היה עליו להכריע בשאלות המשפטיות שעמדו בפניו", ציינה חיות.

לדבריה, "אין מדובר בשאלה מהו ה'סטטוס קוו' בענייני אכילת חמץ בפרהסיה או במקומות ציבוריים, או בשאלה האם התקיימה חריגה ממנו והאם היא מוצדקת. השאלות שנדונו בפסק הדין היו שאלות משפטיות ממוקדות שאותן הציב בית המשפט במסגרת הצו על תנאי שהוצא ואלו הן: האם קיימת בידי המשיבים – משרד הבריאות ובתי החולים – הסמכות להורות על איסור הכנסת מזון לשטח בתי החולים; והאם קיימת למאבטחי בתי החולים הסמכות לבצע חיפוש בכליהם של באי בתי החולים על מנת לאכוף איסור זה, ולמצער ליידע את באי בתי החולים עליו".