הגיע הזמן ליציבות בציונות הדתית

שוב בחירות ושוב עימותים והתנצחויות בין הפוליטיקאים במגזר. עמיאל ירחי קורא לאחד את השורות ולשמור על קרקע יציבה בה יצמחו פעילים

עמיאל ירחי , כ"ו בטבת תשפ"א

הגיע הזמן ליציבות בציונות הדתית-ערוץ 7
נבחרי ימינה
צילום: אהוד אמיתון/TPS

מבחירות לבחירות מתחזקת אצלי התחושה שלפני שאיש ציבור דתי לאומי מחליט על הקמת מפלגה חדשה (שהיא ורק היא מיצגת את המגזר) הוא הולך למכון סקרים, ורק אם יבטיח לו הסוקר שאין שום סיכוי אפילו לא הקלוש ביותר שהוא יעבור את אחוז החסימה, הוא מכנס מסיבת עיתונאים ומודיע על ריצה לכנסת לצד עצומה מרשימה של חמישים גבאים ועשרה רבנים שאיש לא מכיר.

ככל הנראה זהו דפוס קבוע שפשוט אינו ידוע לציבור אחרת אין לי הסבר הגיוני איך מבקשות ליצג  אותי בכנסת: ימינה, עוצמה יהודית, הבית היהודי, האיחוד הלאומי (או בשמה החדש הציונות הדתית) ואפילו שמעתי דיווח שמפלגת אח"י עוד קיימת אי שם.

בבחירות האחרונות כבר הייתה תחושה שיש כאן לקיחת אחריות כשרשימת ימינה רצה מאוחדת ואחראית בלי לשרוף קולות (למעט אנשי עוצמה יהודית). אבל שוב בחירות ודיבורים על פיצול שוב באופנה וכאילו שלא מספיקות לנו המריבות של בנט וסמוטריץ' על המיקומים ברשימה, מפלגת הבית היהודי מחממת מנועים לקראת קרבות השיריון. 

לצד ההערכה שיש לי לאנשים שעומדים בראש הבית היהודי אני באמת תוהה למה מפלגה שבעקביות אין לה יצוג בסקרים, שהייתה שווה מנדט אחד בכנסת האחרונה וגם אותו מנדט הודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים צריכה לקום מהמתים ולרוץ שוב? יש מספיק מצביעים שלא מוצאים יצוג לא אצל בנט ולא אצל סמוטריץ'?

נפתלי בנט כהרגלו לפני בחירות משתכר מהסקרים ורואה את סמוטריץ' כנטל ולמרות שהציבור שתמך בו מאוד בתקופת הקורונה תמיד ידע שסמוטריץ' נמצא בהמשך הרשימה הוא משדר שהוא לא צריך את סמוטריץ' ומדחיק את הטראומה מ-2019 כשיחד עם שקד לא עבר את אחוז החסימה.

אמנם עכשיו הסקרים לטובתו אבל הוא לא מספיק לוקח בחשבון איחודים עתידיים במרכז שמאל או בגזרת סער, חיבורים שיכולים להוריד עוד את האהדה אליו בסקרים.

אם בנט לא מתכנן חבירה לסער עדיף שילך על בטוח וישאר יחד עם סמוטריץ' לרשימה מגזרית אחת חזקה. מצביעי המרכז שבאמת רוצים אותו יבואו למרות החרד"לים שברשימה כי היום רוב המפלגות מקבלות את המנדטים לפי ראש הרשימה. סמוטריץ' מצידו יכול להקל על המו"מ בדרישה לשיריונים שתואמים לו בסקרים.

ב-30 ביוני 2020 נכנס עמית הלוי לכנסת, ח"כ סרוג ומצויין חדש מטעם הליכוד, לא הכרתי את הלוי ושיטוט קצר בגוגל הראה שהוא פעיל בליכוד כבר קרוב ל-20 שנה והתקדם במפלגה במהלך השנים, אפשר להעביר הרבה ביקורת על ההתנהלות של הליכוד אבל מפלגה יציבה שרצה הרבה שנים עם פריימריז מסודרים וקרקע יציבה לצמיחה של פעילים לטווח ארוך יכולה לעשות רק טוב לציונות הדתית, איומים תמידיים על פיצולים ופיצולים בפועל ישאירו הציבור הדתי לאומי עוד שנים רבות עם הרבה מפלגות ומעט מנדטים.