קופת החולים מאוחדת לא תכתוב יותר רופאים.ות

קופת החולים חזרה להשתמש בעברית תקנית ותפסיק את השימוש בשפה הא-מגדרית. עו"ד נעמה סלע: "הפמניסטיות זה צבא".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ו בטבת תשפ"א

קופת החולים מאוחדת לא תכתוב יותר רופאים.ות-ערוץ 7
מאוחדת
פלאש 90

'פורום הארגונים למען המשפחה' הצליח במאבק נגד השימוש בנקודה הא-מגדרית באתר ובאפליקציה של קופת החולים "מאוחדת" ומעתה תשתמש קופת החולים בעברית תקנית.

לפני מספר חודשים החלו באתר 'מאוחדת' להשתמש בנקודה הא-מגדרית. כך למשל המילה 'רופאים' הפכה ל'רופאים.ות' והמילה 'מנתחים' הפכה ל'מנתחים.ות'.

"הסיפור התחיל בערך לפני שנה", סיפרה בשיחה עם ערוץ 7 עו"ד נעמה סלע, יו"ר 'פורום הארגונים למען המשפחה'. "ראיתי שאנשים מתחילים לכתוב בצורה מוזרה שלא הייתה ברורה לי. אחרי כמה חודשים ראיתי שזה הולך ומתפשט. באופן מקרי פתחתי את האתר של קופת חולים מאוחדת וראיתי שגם שם במסך של הזמנת שירותים רפואיים זה מופיע".

לדבריה, "גיליתי שזו לא סתם טעות או שיבוש של גרפיקאית, אלא זאת שפה שנקראת 'שפה א-מגדרית'. ויש לה כל מיני תצורות כשאחת מהן היא הכתיבה הזאת עם הנקודה".

"אותי בעיקר הטריד השימוש הזה במקומות רשמיים", אמרה. "כי כשמקום רשמי עושה בזה שימוש, עולה השאלה האם זה מישהו שהתחיל להשתמש בזה והחדיר את האג'נדה הפרטית שלו לארגון או שמא הארגון זורם עם הדבר הזה. המקרה של קופת חולים מאוחדת היה מקרה בוחן".

עו"ד סלע פנתה לבדה לקופת החולים במייל ובו שאלה לפשר הדבר. בתגובה היא קיבלה מייל מקופת החולים שהסביר שב'מאוחדת' גאים להוביל את השימוש בשפה כזאת. "קיבלנו הרבה מאוד תגובות על השינוי - רובן נלהבות ואוהדות", נכתב ממחלקת פניות הציבור של 'מאוחדת', "אך היו גם בודדות שהסבו את תשומת ליבנו לכך שהתצורה 'רופאים.ות' אינה עומדת בכללי האקדמיה ללשון העברית. על כך אין לנו ויכוח וכמובן שהיינו מודעים לכך כשהחלטנו על השינוי".

נעמה סלע
צילום: באדיבות המצולמת

הם הוסיפו: "אנחנו אוהבים את השפה העברית אהבה גדולה, ואוהבים מאוד גם לראות אותה משתנה ומתפתחת ואפילו לקחת חלק בתהליכים האלה. תצורה כזאת - עם הנקודה באמצע - נולדה ברשתות החברתיות ובתהליך יפהפה של Bottom UP. היא עושה את דרכה גם למקומות רשמיים יותר. אנחנו מקווים שכמו שהתצורה 'ראשת הממשלה' התקבלה ע"י האקדמיה, גם הפורמט הזה יהפוך תקני לבסוף, ואז נשמח לומר שהיינו שם עוד בראשית הדרך. אגב, גם 'נעמת' אימצו את השינוי. אנחנו מודים לך שוב על תשומת הלב".

באותה תקופה הוקם 'פורום הארגונים למעם המשפחה בו חברים הארגונים: אבות למען צדק, אופק - המטה להסברה יהודית, בוחרים במשפחה, בצלמו, המכון הישראלי למשפחה, הפורום לאקטיביזם יהודי, מרכז ליב"ה, נשים למען ישראל, פורום קפה שפירא ושוברות שוויון.

"יצרנו קמפיין בשם 'שמים סוף לנקודה'. הסברנו שלא מדובר כאן בנקודה חביבה אלא באג'נדה מסוכנת", סיפרה סלע. "אנשים שלחו למעלה מ-1,500 מיילים לקופת חולים מאוחדת שהם דורשים ממנה להחזיר את האתר ואת האפליקציה לעברית התקנית".

מסכמים את הקמפיין
צילום: יחצ

"קופת חולים לא אמורה לחנך אנשים, היא אמורה לתת להם רפואה", הסבירו אלפי האנשים ששלחו את אותם המיילים.

כשגם זה לא עזר, פנתה סלע לגורם בכיר בקופת החולים 'מאוחדת' ולדבריה, "ואז הם השתכנעו ושינו את האתר". בימים האחרונים מסכמים בסיפוק את הקמפיין שהוביל לשינוי.

מקופת חולים 'מאוחדת' נמסר לערוץ 7: "קיימנו במאוחדת התייעצות בנושא עם האקדמיה ללשון עברית ואנו פועלים בהתאם להמלצתם. יודגש כי, כגוף ציבורי ממלכתי, אנו פועלים בהתאם להמלצות וההנחיות של הגופים המקצועיים וזה האופן בו אנו מקבלים את החלטותינו".

על החשיבות בהתעקשות על השפה הסבירה סלע: "שפה זו מורשת. שפה זה אחד מהמאפיינים החשובים ביותר של העם היהודי. שפה, טריטוריה ודגל הם שלושת המאפיינים שחשובים ביותר לעם, ובעיקר לעם היהודי שהתחדש והקים בישראל מדינה".

הקמפיין נגד מאוחדת
צילום: פורום הארגונים למען המשפחה

"לכן, אג'נדה שמנסה לשנות את השפה ולא באה מתוך צורך מעשי, מתוך איזה חידוש או תקלה שצריך לפתור, אלא מנסה ליישם אג'נדה חברתית, לכפות הר כגיגית על הציבור - אז זה מאוד מסוכן", אמרה. "כי שפה היא שימור של ערכים ושל דרך ביטוי, ולכפות עליה משהו מבחוץ זה עושה הקשרים של משטר דיקטטורי".

"הבעיה היא שהציבור, בגלל שהוא חושב שזה משהו להיטי או מגניב אולי, אז מתחילים לעשות בזה שימוש. כי הם אומרים למה לא? ואני אומרת למה כן?"

כי אולי באמת השפה העברית מעדיפה את צורת השימוש בלשון זכר?

"השפה העברית בכלל לא מעדיפה את הזכר", אמרה סלע. "להיפך, היא מעדיפה את הנקבה".

"הפמניסטיות זה צבא"

לדברי סלע, התנועה הפמיניסטית כבר סיימה את תפקידה ומשמשת היום גורם אנרכיסטי. "הגברים במעמד נחות ומה שעושות הפמיניסטיות זה מנכיחות את את המעמד הזה", אמרה. "זה מצב מטורף כי הן עושות שימוש בעמדות שהיו נכונות אולי לשנות החמישים של המאה הקודמת, ומאז יש שינוי. הוא הפך להיות גורם אנרכיסטי. לנשים בישראל יש מעמד עודף".

לדבריה, "יש לך כאן ארגונים שבשם אג'נדה חמלתית הם משתלטים על התודעה הציבורית במדינת ישראל. הפמניסטיות זה צבא. ואחד מכלי הנשק שלהן זו השפה. הן עושות בזה שימוש".

"הן משתמשות באבירות של הגברים", אמרה. "בכל גבר יש פינה שבה הוא חונך להיות ג'נטלמן ואביר וכך צריך להיות, אבל הם לא יכולים להיות אבירים כשדורכים עליהם ועל הזהות שלהם. ומה שעושות הפמיניסטיות זה דורכות על הגברים במדינת ישראל והגברים שעוד לא הבינו בכלל מה קורה להם הולכים עם הראש נמוך יותר ועם פחות ופחות זכויות ויותר דיכוי".

אולם, "מה שהפמניסטיות לא מבינות זה שבסוף זה יתהפך עליהם. פשוט לא יתחתנו איתן ולא יהיו להן ילדים אולי זה מה שהן רוצות, אני לא יודעת", כך סלע.