ח"כ מתן כהנא לערוץ 7: ההצעה לסמוטריץ' נדיבה, המריבה מיותרת

ח"כ כהנא מתקשה להבין את צעדיו האחרונים של ח"כ בצלאל סמוטריץ'. "עכשיו כשהסקרים יורדים בצלאל מתנהל בצורה מאוד לא חברית".

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו בטבת תשפ"א

ח"כ מתן כהנא לערוץ 7: ההצעה לסמוטריץ' נדיבה, המריבה מיותרת-ערוץ 7
ח"כ מתן כהנא
צילום: חזקי ברוך

חבר הכנסת מתן כהנא (ימינה) מתקשה להבין מדוע יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' הכריז על עימות עם מפלגת הימין החדש.

"אני מרגיש שיש משהו מאוד מוצלח ובתוך המסגרת של ימינה יש הרמוניה מעולה בין הגוונים השונים של הציונות הדתית. דווקא מתוך הגיוון הזה אנחנו מצליחים לקדם דברים שקשורים לערכי הציונות הדתית וחשובים לציבור. עכשיו לבוא ולהרוס את זה? אני לא מבין את ההיגיון שעומד מאחורי הדברים. בצלאל כנראה מוקף ביועצים שרוצים לחרב את שיתוף הפעולה היפה הזה וכואב הלב על כך", אומר כהנא לערוץ 7.

הוא שב ומציין כי הדלת לאיחוד הלאומי פתוחה. "מצידנו יש רצון עז לקיים פגישות אישיות כדי לקדם את המשא ומתן הזה. אנחנו חושבים שהויכוחים והמריבות לא לוקחים אותנו ואת הציונות הדתית למקום טוב. כתבתי אתמול במכתב שזה דיון מיותר אם יש יותר בצלאלים או יותר מתנים בציונות הדתית. הרי יש גם כאלה וגם כאלה ואחד בלי השני זה חסר".

"הדיון בסופו של דבר הוא על מקומות. הרי זה לא אידיאולוגיה ואף אחד לא חושד בנפתלי בנט שהוא לא איש ימין, שהריבונות לא חשובה לו, שההתיישבות הצעירה לא חשובה לו ושריסון בית המשפט לא חשוב לו. כל הדברים האלה, כולם יודעים שאנחנו עוסקים בהם. ההצעה שהצענו לבצלאל, עם שלושה מקומות בעשירייה, היא נדיבה. המריבות של עכשיו הן מיותרות", טוען כהנא.

לדברי סמוטריץ' לפיהם יש הבדלים אידיאולוגיים בין הצדדים הוא עונה, "אנחנו מאוד ברורים לגבי היום שאחרי. הערכים שלנו וה-DNA שלנו נשארים אותו דבר. אנחנו על סיפה של תקופה קשה למדינת ישראל. נפתלי בנט נלחם על פרנסתם וכבודם של מאות אלפי בתי אב בישראל. הערכים שלנו לא זזו במילימטר מהמקום שלהם".

כהנא נשאל מדוע מפריע לו התהליך שעושה סמוטריץ', הרי מפלגתו מכוונת לישראליות הרחבה ולא רק לציונות הדתית.

"אנחנו אכן רואים את עצמנו מפלגה רחבה יותר מרק הציונות הדתית", הוא עונה. "האם אנחנו רואים את עצמנו כבית של כל הציונות הדתית? התשובה היא כן. אני מזכיר שהמפלגה של בצלאל סמוטריץ' חרתה על דגלה בעבר שיתוף פעולה עם ציבורים נוספים. הריצה הזו וההתבצרות במפלגה סקטוריאלית-מגזרית אפילו לא תואמת את תפיסת העולם של מקימי המפלגה בה בצלאל נמצא".

"אנחנו רואים את עצמנו כמפלגה שפונה לכל הימין הערכי והאידיאולוגי וברור שהיא הבית של הציונות הדתית ושל ציבורים נוספים. אנחנו מבינים שכולם יצטרפו לדגל שאנחנו מניפים ומסבירים שכרגע מה שחשוב זה הפרנסה והכבוד של האנשים. רק מנהיג כמו נפתלי בנט יוכל לאחד את העם סביב הסוגייה הזו ומניסיונו הניהולי לבוא ולטפל במצב".

"אני חושש שהפיצול הזה לא יעשה טוב לאף אחד", מודה כהנא ומספר, "כשהיינו על 23 מנדטים בסקרים באו אנשים לנפתלי בנט ואמרו לו שכדאי לו להיפרד מבצלאל כי הוא כמו אבן ריחיים על צווארו. נפתלי אמר שהוא מאמין בשותפות ובהליכה המשותפת. לצערי, עכשיו כשהסקרים יורדים, בצלאל מתנהל בצורה מאוד לא חברית.

''נהגנו בו בכבוד לאורך כל הדרך ואפילו חלק מהתהליך של הקבלה שלו לקונצנזוס הישראלי הוא בזכות החיבוק שהוא קיבל מאיתנו ומנפתלי. אנחנו בשיח אחר. יש כאן כלי מעולה לקידום ערכיה של הציונות הדתית וחבל שמישהו מנסה לחבל בכלי הזה".

ח"כ כהנא לא רוצה, אפילו בעיני רוחו, לדמיין ששוב שלוש המפלגות מגיעות עם הלשון בחוץ אל ועדת הבחירות. "להגיע לסיטואציה שהיינו בה במועד ב' וג' של הבחירות יהיה רע לכולם ואנחנו עושים מאמץ שזה לא יקרה. ההצעה שנתנו לבצלאל היא סופר הוגנת ואני מקווה שההיגיון הצרוף ינצח ונוכל ללכת יחד".