דני דיין: דונלד טראמפ היה נס מדיני לישראל ותאונת דרכים לארה"ב

קונסול ישראל בניו יורק לשעבר פסימי מאוד לגבי האפשרות להרגיע את ההקצנה הפוליטית בארצות הברית. "אדי הדלק היו באוויר".

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו בטבת תשפ"א

דני דיין: דונלד טראמפ היה נס מדיני לישראל ותאונת דרכים לארה"ב-ערוץ 7
דונלד טראמפ
Reuters

דני דיין, לשעבר קונסול ישראל בניו יורק, לא היה מופתע במיוחד כשהופיעו על מסך הטלוויזיה תמונות האלימות מגבעת הקפיטול בוושינגטון.

"אני צפיתי שיהיו מהומות אחרי הבחירות. ככל שחלפו הימים והשבועות לאחר ה-3 בנובמבר הופתעתי לטובה שזה לא קרה. לא ציפיתי שהאלימות תתבטא בפריצה לבית הנבחרים ולקונגרס. זה שלב אחד יותר רחוק ממה שחשבתי שיכול לקרות, אבל אדי הדלק היו באוויר", אמר דיין.

בשיחה עם ערוץ 7 הוא הסביר כי ''כל אמירה מצד הנשיא או עורכי הדין שלו שהבחירות זויפו, הציתה עוד את אדי הדלק עד שהשריפה נדלקה".

דיין מתקשה למצוא אופטימיות במבט קדימה, בכל הקשור להקצנה בציבור האמריקני. "חזרתי מארה"ב לפני מספר חודשים אחרי שירות של ארבע שנים בניו יורק מאוד פסימי. הן לגבי החברה האמריקנית והן לגבי המערכת הפוליטית. ארה"ב התאפיינה – וזה מה שהביא אותה להיות מעצמה כל כך גדולה – שהמיינסטרים הפוליטי כלל את רוב האוכלוסייה ורפובליקנים ודמוקרטים מתונים ידעו לשתף פעולה כדי להצעיד את המדינה שלהם קדימה".

"כל זה נעלם עוד לפני ממשל טראמפ. השיח הפוליטי והחברתי בארה"ב היום מוכתב על ידי הימין הקיצוני והשמאל הקיצוני. המרכז הפוליטי עומד חסר אונים. העובדה שבסופו של דבר ג'ו ביידן נבחר כמועמד הדמוקרטי לנשיאות ולא ברני סנדרס מהווה סימן חיובי.

''השאלה הגדולה היא האם ג'ו ביידן, בגיל 78, כשבנוסף לצורך לאחות את הקרעים של החברה האמריקנית יש לו על הראש את המגיפה והכלכלה ובעיות נוספות, יהיה מסוגל להפגין את כושר המנהיגות העצום שנדרש כדי לרפא את ארה"ב והחברה האמריקנית. אני מסופק אם יש לו את היכולת", מוסיף דיין.

דני דיין
צילום: ערוץ 7

הוא מציין שדונלד טראמפ היווה בשורה טובה מאוד לעם בישראל, אבל היה בעייתי לאמריקנים. "אמרתי שדונלד טראמפ היה נס מדיני עבור מדינת ישראל ותאונת דרכים עבור הדיפלומטיה האמריקנית ושני הדברים לא סותרים זה את זה. מבחינת מדינת ישראל ללא שום ספק הוא היה הנשיא הטוב והאוהד ביותר מבחינת הדיבידנדים האמריקניים שקיבלנו בתקופת שלטונו. זה לא סותר את העובדה שתרבות השיח, הדיוק בעובדות ומה שהוא עשה לדמוקרטיה האמריקנית – הוגדרה על ידי כתאונת דרכים".

דיין מעריך שהחברה בישראל שונה ומהומות דומות בבלפור אינן צפויות בעתיד הנראה לעין. "אין צורך להכניס את עצמנו לפאניקה. אנחנו לא נמצאים באותה תרבות של אלימות, נשק וקיצוניות כמו שיש בחברה האמריקנית.

''עם זאת יש כאן לקח שתמיד טוב ללמוד. ברגע שאתה לא רואה את היריב הפוליטי שלך כמו שהוא, אלא כאויב ממש, ברגע שאתה מאמין שאם הוא יעלה לשלטון המדינה שלך תיחרב ואתה מאבד את יכולת ההכלה – הדמוקרטיה נמצאת בסכנה.

''אנחנו לא נמצאים במצב הזה ועדיף שלא נגיע אליו. ההלם ממה שקרה בארה"ב צריך ללמד את כל הדמוקרטיות למתן את הטונים ולמצוא את המשותף ולא המפריד בין הצדדים הפוליטיים".