מנהל אסותא באשדוד: המוטציה הבריטית מדבקת יותר משהכרנו, אנחנו בתחרות בין הוירוס לחיסון

ד"ר ארז ברנבוים מעריך שהסגר השלישי יהיה אפקטיבי אך מבהיר שיידרש מאמץ גדול מאוד כדי למנוע לפחות עוד סגר אחד נוסף.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו בטבת תשפ"א

מנהל אסותא באשדוד: המוטציה הבריטית מדבקת יותר משהכרנו, אנחנו בתחרות בין הוירוס לחיסון-ערוץ 7
מחלקת הקורונה בבית החולים אסותא באשדוד
צילום: דוברות

מנהל בית החולים אסותא באשדוד, ד"ר ארז ברנבוים, מעריך שהסגר הנוכחי יהיה יעיל אבל באותה נשימה מדבר גם על אפשרות לסגר רביעי.

"אני מתרשם שיש יותר הקפדה על הסגר עכשיו לעומת השבועיים האחרונים. עצם העובדה שבתי הספר סגורים יצמצם באופן משמעותי את ההדבקה דרך הילדים וזה יוריד את מספר הנדבקים. לצד הורדת כמות הנדבקים יש גם את תהליך ההתחסנות והמהלך המשולב יוביל להורדת העומס מבתי החולים ולהפחתת הסיכון לאוכלוסייה המבוגרת. אני חושב שהסגר יעשה את שלו", אומר ברנבוים לערוץ 7.

עם זאת הוא מוסיף, "לפני שבועיים-שלושה הערכתי שאנחנו עוד נגיע לסגר רביעי. ככל שהסגר השלישי יהיה אפקטיבי יותר והיציאה ממנו תהיה מדורגת יותר ובצורה מושכלת שקודם משחררת את החינוך ואחר כך את הפעילות העסקית אך מונעת אירועים רבי משתתפים, האפקט של הסגר הנוכחי יהיה ארוך יותר. אם במקביל גם נצליח לחסן חלק משמעותי של האוכלוסייה עד חודש מרץ, אולי לא נגיע לסגר רביעי".

"צריך לומר שהוירוס שהגיע מבריטניה מדבק הרבה יותר ממה שהיכרנו קודם. אני עדיין לא יודע מה המשמעויות של המוטציה הדרום אפריקאית. מדובר בסוג של תחרות בין הוירוס לבין החיסון. אני מאוד מקווה שלא, אבל המספרים יקבעו", אומר ד"ר ברנבוים.

ד"ר ארז ברנבוים
צילום: דוברות אסותא אשדוד

לדעתו, קשה עדיין להעריך מתי הנגיף יהפוך לחלק מינורי בחיינו. "בסופו של דבר זה מאוד מתמטי. כל אזרח מעל גיל 16 צריך לקבל שני חיסונים. מדובר בסדר גודל של עשרה מיליון חיסונים. עד עכשיו הגיעו למדינת ישראל 3.2, היום הגיעו עוד כמה מאות אלפים ואנחנו קרובים לחמישה מיליון. עכשיו השאלה היא האם בשבועות הקרובים נקבל עוד 5 מיליון חיסונים.

''אני מזכיר שחיסון יעיל רק שבוע אחרי החיסון השני. זאת אומרת שכדי להגיע לפסח בלי הקורונה בהתחשב במספר האנשים שיש לחסן, המספרים לא מתכנסים".

"ככל שאנחנו לא מחסנים את הילדים והם ימשיכו לשאת את המחלה אנחנו נצטרך ללכת עם מסכות. אבל החיים יהיו שונים לטובה ממה שמתרחש כיום. מתי בדיוק זה יקרה? בסופו של דבר הכל מתמטי", מסכם ברנבוים.