גורם צבאי: הטענות על נגיעות מיניות מצד הכוחות כלפי המפגינות - שקריות ומשוללות כל יסוד

בצבא דוחים את טענות החשוד בתקיפת מפקד סיירת גולני ומדגישים כי הכוחות שפינו את המפגינים ליד קדומים עשו זאת על פי הנהלים.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ו בטבת תשפ"א

גורם צבאי: הטענות על נגיעות מיניות מצד הכוחות כלפי המפגינות - שקריות ומשוללות כל יסוד-ערוץ 7
גולני
צילום: דובר צה"ל

גורם צבאי דוחה הערב (ראשון) את הטענות בדבר נגיעות מיניות מצד כוחות צה"ל כלפי נערות שהפגינו ליד קדומים בשומרון במחאה על מותו של אהוביה סנדק.

''הטענות על נגיעות מיניות מצד הכוחות כלפי המפגינות שקריות ומשוללות כל יסוד. הכוחות פעלו כנדרש לפינוי המפגינים מהציר לאחר שאלו סירבו להתפנות מהציר החסום, וביצעו את משימתם על פי הנהלים", אמר הגורם הצבאי.

הגורם הצבאי אמר את הדברים בעקבות תקיפת מפקד סיירת גולני על ידי מפגין יהודי שטען כי כוחות צה''ל נגעו בצורה לא ראויה בבנות שהפגינו ליד היישוב קדומים.

האיש, עו"ד יהודה שמעון מחוות גלעד, הגיע במוצאי שבת יחד עם שמונה מילדיו להפגנת מחאה בצומת קדומים על הרג הנער אהוביה סנדק ז"ל.

שמעון העיר לחיילים על כך שהם נגעו בנערות סמוך לחזה ולטענתו הותקף על ידי מפקד הסיירת וחייליו. "בני ובנות הנוער, כחלק מהמחאה, ישבו על הכביש זמן ממושך. בשלב מסויים ראיתי חיילים ממש נוגעים בצורה פולשנית בנערות, אחד מהם ממש אחז בסמוך לחזה של אחת מהם.

''ניגשתי אליו וצעקתי 'אל תיגעו בנערות, אל תיגעו בנערות', מיד קפצו עלי החיילים, תקפו אותי, אפילו המשטרה הבינה שלא עשיתי כלום, ורק היום בצהרים הגעתי עצמאית לתחנה ונחקרתי, ושוחררתי מיד אחרי החקירה.

"עד להודעת צה"ל לא ידעתי שזה המג"ד שהיה באירוע עם הנערות. עצוב שמפקד סיירת בצה"ל גם מבצע עבודות שיטור, גם פוגע בחופש המחאה הלגיטימי, גם פוגע עם חייליו בנות, גם תוקף אזרח שמעיר לו והכי עצוב שהוא רץ עם דו"צ להכפיש את ציבור המתיישבים. יום עצוב לגולני, לצה"ל ולמדינה", מסר שמעון.

כאמור, בהודעת דובר צה''ל נאמר כי מפקד סיירת גולני הותקף על ידי יהודי בהפגנה שהתקיימה אמש (מוצאי שבת) סמוך ליישוב קדומים בשומרון.

במהלך ההפגנה חסמו מתיישבים את ציר התנועה לכלי רכב. מצה"ל נמסר כי לאחר שנוצר עומס תנועה במקום הכוח הצבאי פנה למפגינים והורה להם לפנות את הציר. משסירבו, פעלו הכוחות לפינוי המפגינים לצידי הכביש.

אחד המפגינים נהג באלימות כלפי מפקד סיירת גולני סא"ל איוב כיוף. הוא עוכב בנקודה והועבר לטיפול שוטר שנכח במקום. הקצין הגיש תלונה במשטרה.

"צה"ל מגנה ומוקיע בכל תוקף אלימות פיזית ומילולית כלפי משרתיו ורואה אירועים מסוג זה בחומרה רבה", נמסר מצה"ל.

בעקבות האירוע החמור, תושבי קדומים יתכנסו הערב (שני) להפגנת תמיכה בלוחמי גולני סמוך למוצב צה''ל ביישוב. ראש המועצה המקומית קדומים חננאל דורני: "מדובר באירוע חמור בו הותקף קצין צה"ל ע"י אדם שאינו גר בקדומים. אני מגנה ומוקיע כל פגיעה בחיילי צה"ל - בנינו ואחינו להם אנו חייבים חוב גדול. ליבנו עם הקצין ועם חייליו ונמשיך לפעול יחד, במטרה לשמור על ביטחון האזור".

שר הביטחון בני גנץ אמר בתגובה, "לא נקבל שום פעולת טרור או אלימות כלפי אזרחים או חיילים. אני מגנה ומוקיע את תקיפת מפקד סיירת גולני על ידי פורע חוק. צה"ל ושאר גופי הביטחון ימשיכו לשמור על החוק והסדר אל מול רוחות ההסתה הרעות - ביושרה ובנחישות. תופעת האלימות שאנו נתקלים בה בתקופה האחרונה, תטופל ביד קשה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי) מסר ''אני מנסה כבר חצי שעה לברר מה קרה שם ולא מצליח. אבל צריך לומר בצורה הכי ברורה שאפשר: הרמת יד על חייל או שוטר היא מחוץ לתחום. מותר וצריך למחות, אסור לפעול באלימות. אנשים אחים אנחנו.

''אני מבקש לחזק את ידי לוחמי צה"ל, ובתוכם את לוחמי פלס"ר גולני התותחים ואת מפקדם סא"ל איוב כיוף", הוסיף סמוטריץ'.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ביקש להרגיע את הרוחות ואמר כי "אין כלל מקום בשום מצב להרמת יד על חיילי צה"ל ומשטרת ישראל. זו עמדת ההתיישבות, רובה המוחלט ככולה. ללא מצמוצים וללא קריצות.

''אני מנסה בשעות האחרונות יחד עם הצוות המקצועי לברר מה התרחש באירוע בכניסה לקדומים. מבדיקה ראשונית התרחשו אמש שני אירועים חמורים, קשים ומיותרים - לכל הצדדים:

''באירוע החמור הראשון, עולה חשש כבד לאור העדויות (הן מאזרחים והן מחיילים), כי מפקד או מפקדים בצבא נגעו בבנות דתיות תורניות בכביש הנסיעה - לעיני הוריהן. אני מבקש להדגיש שעל פי החוק שוטרות אמורות לפנות נערות בחסימת כביש תוך כדי מחאה, ולא חיילים או קצינים בגיל של ההורים שלהן''.

לדברי דגן, ''האירוע החמור השני הוא חשש של אלימות כלפי חיילי צה"ל. חיילי צה"ל ושוטרי משטרת ישראל הם האחים שלנו, הם הילדים שלנו, הם השכנים שלנו.

''האירוע של נגיעה בבנות תוך כדי פינוי הכביש ע"י קצין בצה"ל, אם התרחש, הוא חמור וחייב להיבדק.
אולם, חובה להדגיש בצורה ברורה: כל תלונה כזו, חמורה ככל שתהיה צריכה להיות מופנית לגורמים הרלוונטיים בצה"ל או במח"ש - בשום אופן לא מרימים יד על חיילי צה"ל או שוטרי משטרת ישראל.

''עמדת ההתיישבות ברורה: אין לגיטימציה לפגיעה בחיילי צה"ל בשום מקרה. מאז שנהרג אהוביה סנדק הרוחות סוערות. אני קורא לאחינו בכוחות הביטחון ולאחינו בהתיישבות להוריד את מפלס הלהבות''.

יוסי דגן הדגיש: ''הדרישה לשנות את צורת ההפעלה של ימ"ר ש"י נכונה, המחאה לגיטימית. אולם לצד זה, כמה דברים שהתרחשו לאחרונה מוגזמים. לעיתים מ-2 הצדדים. מה שצריך להיבדק - חייב להיבדק. מה שצריך להיחקר - חייב להיחקר. כרגע המשימה שלנו היא להוריד את הלהבות. אנשים אחים אנחנו''.