מערכת המשלוחים המובילה בסין
מערכת המשלוחים המובילה בסין צילום: iStock

עד לפני מספר חודשים היה ג'ק מא, הבעלים של קבוצת עלי באבא, אחד האנשים החזקים והמשפיעים בסין. אבל מאז נאום קצר שנשא לפני מספר חודשים איש העסקים הפופולארי פשוט נעלם.

השם ג'ק מא אולי פחות מוכר בישראל, אבל את החברה שלו עלי באבא, ובעיקר את אתר המכירות שלה, עלי אקספרס, אי אפשר לפספס. בסין לעומת זאת, מא הוא אגדה מהלכת של האיש הצליח כנגד כל הסיכויים.

לאחר שסיים את לימודיו במכללה, מא ניסה להתקבל ללא פחות מאשר 30 עבודות שונות, כולל עבודה במסעדת אוכל מהיר, ונכשל בכולן. ואם זה לא מספיק- מא ניסה גם עשר פעמים להתקבל ללימודים באוניברסיטת הרווארד אך סורב פעם אחר פעם. לבסוף, מא הצליח להתקבל ללימודי הוראה ועבד כמורה לאנגלית מספר שנים, עד שגילה את האינטרנט.

מא גילה במהירות את הפוטנציאל העסקי שיש באינטרנט ובעזרת הלוואות שלקח מחברים הצליח להקים את חברת עלי באבא שהפכה עם השנים לאחת החברות המצליחות בסין ובעולם כולו. אבל כאשר לפני מספר חודשים מא נאם כנגד המדיניות של המפלגה הקומוניסטית בסין, הוא נעלם במהירות מכל מקום אפשרי.

מא אוהב להופיע בציבור ובעבר שיחק בסרט קונג פו קצר וגם רקד לפני הקהל בתחפושת מלאה של מייקל ג'קסון. לאחרונה, מא היה אמור לככב בתכנית טלוויזיה ליזמים מאפריקה, אלא שהוא פשוט נעלם. הפקת התוכנית מסרה שהלו"ז הצפוף של מא לא איפשר לו להגיע, אבל התזמון של ההיעלמות לא השאיר ספק לאף אחד.

ג'ק מא הוא לא איש העסקים הסיני הראשון שנקלע לצרות לאחרונה עם המפלגה הקומוניסטית. לפני כשנה, טייקון הנדל"ן ז'יקיאנג רן ביקר בעקיפין את שי ג'ינפינג, נשיא הרפובליקה, וכינה אותו ליצן. לאחר חקירה ממושכת, רן הובא לבסוף למשפט ונידון ל18 שנות מאסר. נשאר רק לקוות בשביל מא שהנאום הקצר שלו לא יוביל אותו לגורל דומה.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו