עו״ד אלן דרשוביץ: טראמפ לא יודח, לא יהיה משפט

עורך הדין היהודי-אמריקני פרופ' אלן דרשוביץ: אי אפשר להעמיד להליך הדחה מישהו שהוא אינו נושא משרה בממשל ארצות הברית.

ערוץ 7 , כ"ו בטבת תשפ"א

המשפטן היהודי-אמריקני פרופ' אלן דרשוביץ הסביר בראיון לערוץ i24NEWS מדוע אין סיכוי שהקונגרס יצליח להדיח את הנשיא דונלד טראמפ.

''החוקה לא יכולה להיות ברורה יותר: אי אפשר להעמיד להליך הדחה מישהו שהוא אינו נושא משרה בממשל ארצות הברית, אין לכך סמכות. הליך ההדחה תקף לנשיא מכהן, סגן נשיא מכהן ונושאי משרה רשמיים אחרים בממשל״, אמר.

פרופסור דרשוביץ׳ נשאל האם פנו אליו בנוגע לייצוג הנשיא טראמפ בהליך ההדחה וכן נשאל האם הוא יהיה מוכן לייצג אותו. דרשוביץ׳ השיב לשאלה הראשונה בשלילה וכן הוסיף, באשר לשאלה השנייה, כי אינו עוסק בשאלות היפותטיות.

"לא יהיה משפט, אין מקום לעורכי דין כאן, מפני שהקונגרס הולך להדיח אותו מבלי לתת הזדמנות לעורכי דין להציג ראיות והסנאט לעולם לא יערוך משפט כי הכי מוקדם שמשפט יכול להיערך יהיה ב- 20 לינואר באחת בצהריים, וזה כשדונלד טראמפ יהפוך לאזרח פרטי והסמכות של הקונגרס לא תקפה לאזרחים פרטיים.

''אם כן, אם אפשר להדיח אזרח פרטי במטרה למנוע ממנו או ממנה לרוץ לנשיאות, אז אפשר להדיח גם אותי, אני מתאים לרוץ לנשיאות, אני בן 82, אבל זה מעל 35, מעולם לא הורשעתי בעבירה, אני יכול לרוץ לנשיאות(...), אם כן, זה אומר ש- 40-50 מיליון אנשים יהיו נתונים להליך הדחה(...)".

עוד אמר עו״ד אלן דרשוביץ׳ בראיון לכלב בן דוד ב- i24NEWS, כי הנשיא טראמפ נשא נאום בהתאם לחוקה האמריקאית: ״החוקה מציבה כללים ברורים להליך הדיחה. היא משתמשת במונחים משפטיים, כמו שוחד, בגידה, או פשעים חמורים אחרים ועבירות. אי אפשר להדיח נשיא בגלל נאום שמוגן תחת התיקון הראשון. אם היית יכול, היית יכול להדיח למעשה כל אחד מהנשאים(...), אבל לא, אלא אם הם ביצעו עברת שוחד, בגידה, או פשעים אחרים המוגדרים בחוק...״