שרן השכל
שרן השכל Photo by Gili YaariqFlash90

ח"כ לשעבר שרן השכל (תקווה חדשה) תוקפת הבוקר (שני) בפוסט בדף הפייסבוק שלה את ניהול הסגר הנוכחי, וטוענת "הסגר השלישי נראה כמו פארודיה".

"מצד אחד, ההגבלות בסגר הנוכחי לא פחות נוקשות מאלו של הסגר הראשון, כולל איסור יציאה מעל 1,000 מטר מהבית ומחסומים בכבישים. למעשה, במקרים רבים ההגבלות נוקשות הרבה יותר מאלו שהיו בתחילת 2020. עסקים שלמים נסגרים באופן מוחלט, המדינה משותקת ורבבות נוספו למעגל האבטלה. את הנזקים הנפשיים שנגרמים לרבים כל כך, מהילד שלא הולך לבית הספר ועד למבוגר שנאלץ לסגור את מפעל חייו, ייקח עוד שנים רבות לתקן", ציינה.

"מצד שני, הציות להנחיות נמוך מאוד. דווקא במוקדי ההדבקה אין שמירה על ההנחיות, וכמו שזה נראה כרגע - נאבד אלפי קורבנות לפני שמבצע החיסונים יושלם", הוסיפה.

השכל טוענת כי יישום מלא של מודל הרמזור היה מונע את הסגר, "פרויקטור הקורונה גמזו נאלץ להתפטר כי נתנו לו רק אחריות בלי שום סמכות. תכנית הדגל שלו הייתה 'תכנית הרמזור' המחלקת את הארץ לישובים בארבעה צבעים. בכל ישוב יוחלו חוקים אחרים: בישובים הירוקים ישחררו את המשק, יאפשרו ללכת לעבודה, לצאת ולבלות. בישובים עם הדבקה רצינית יותר יטילו הגבלות הולכות ומחמירות, עד כדי סגר מלא בישובים האדומים - עד שרמת התחלואה בהם תרד בחזרה".

לדבריה, "התכנית נפלה בשל התנגדות של קבוצות הלחץ. עסקנים המייצגים מגזרים שהקורונה השתוללה בקרבם וקצרה קורבנות נוראיים, לא מוכנים לאכיפה משמעותית. במקום, הממשלה משחקת בשוויון מלאכותי - מחילים על כולם את אותן מגבלות בדיוק, גם כשהן לא מתאימות. הסגר הוא בו זמנית הדוק מדי ולא הדוק מספיק, ופוגע בפרנסה שלנו אנושות עבור תועלת מעטה בזירה התחלואה".

"אנחנו מציעים מודל במסגרתו נתווה וניישם אסטרטגיה קוהרנטית להתמודדות עם משבר הקורונה: להודיע על צעדים מראש, לעמוד בלוחות הזמנים, ולבצע דיפרנציאליות בהגבלות - הגבלות קשוחות וחריפות איפה שהקורונה משתוללת, ופתיחה מלאה או כמעט מלאה של המשק בישובים בהם יש מעט קורונה. אנחנו ניתן לרשויות המקומיות עוד סמכויות לאכוף את מגבלות הקורונה בצורה שמתאימה לתושבים, ונמקד את המאמצים בצורה רציונלית להבסת נגיף הקורונה תוך מינימום פגיעה בחיים שלנו. מגיעה לאזרחי ישראל תקווה חדשה לעתיד טוב יותר", חתמה השכל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו