ראש מטה מגן ישראל: גרף התחלואה מתחיל להשתפל כלפי מטה

תומר לוטן, ראש מטה 'מגן ישראל', מעריך כי הסגר הנוכחי והחיסונים ישנו את התמונה: "מקווים לראות תוך כמה ימים השפעה של החיסונים"

103fm , כ"ז בטבת תשפ"א

ראש מטה מגן ישראל: גרף התחלואה מתחיל להשתפל כלפי מטה-ערוץ 7
גרף תחלואת הקורונה
צילום: משרד הבריאות

תומר לוטן, ראש מטה 'מגן ישראל', שוחח הבוקר (שני) עם ענת דוידוב וניסים משעל ב-103fm על רמת תחלואת קורונה ועל תוצאות הידוק הסגר.

תחילה התייחס לוטן להתבטאות של הפרויקטור פרופ' נחמן אש, לפיה, יש ירידה בתחלואת קורונה. "ב-4-3 ימים האחרונים הגרף מתחיל להשתפל קצת כלפי מטה, ואולי מבשר את הבשורה ששיא הגל הזה מאחורינו".

עם זאת אמר לוטן "צריך להגיד באותה נשימה, שאנחנו עדיין מתייחסים אל השינוי הזה בתוך סיטואציה שבה מפלס התחלואה מאוד גבוה. אנחנו באמת בעיצומו של גל מאוד מאוד חמור".

לדבריו, "האופטימיות היא לגבי שתי נקודות אור פוטנציאליות שיש לנו בהמשך השבוע – 1. זו באמת אותה השתפלות כלפי מטה שאנחנו מקווים מאוד שתמשיך בכמות המאומתים, ואם היא תמשיך, אנחנו נוכל להבין שהסגר וגם הסגר המהודק עובדים יותר טוב והמגמה הזאת תמשיך. אבל הדבר היותר חשוב הוא שאנחנו מקווים לראות תוך כמה ימים השפעה של אפקט החיסון הראשון על כמויות החולים הקשים הנכנסים".

לוטן הסביר כי "אנחנו נמצאים בשני צדי משוואה שעובדים ביחד – 1. אפקט החיסונים שאנחנו מקווים לראות אותו כמה שיותר מהר. ומצד שני, אנחנו בשיאו של גל תחלואה מאוד גדול. אנחנו מתחילים לראות אולי, ונצטרך לחכות עוד כמה ימים, שהאפקט של החיסון הראשון זוכה להתחיל ולהנמיך את מספרי החולים הקשים שלנו. אנחנו עוד לא שם, אנחנו עדיין במצב מאוד קשה, כולל נפטרים".

כמה נפטרים יש ביממות האחרונות?

"בימים האחרונים אנחנו סביב 40 ביום, שאלה מספרים מאוד גבוהים".

"המוטציה הבריטית נמצאת איתנו כבר כאן"

בהמשך התייחס לוטן להתפשטות המוטציה הבריטית בישראל, ואמר: "אנחנו יודעים להעיד שהיא כבר מפושטת בישראל. המוטציה הבריטית נמצאת איתנו כבר כאן, ואנחנו נוטים לחשוב שבחלק מההתפרצויות שאנחנו מזהים בחלק מהיישובים יש עליות מאוד גבוהות של מקדמי הדבקה".

המוטציות האלה לא עושות את המחלה יותר קשה, הן רק מתפשטות יותר מהר, נכון?

"נכון. מה שהמוטציה הבריטית ספציפית עושה, היא מגדילה את ההדבקה".

לוטן גם סיפר על מה שנעשה מאחורי הקלעים עד שהגענו לסגר. "כבר לפני 4-3 שבועות אנחנו זיהינו שבמרוץ הזמנים הזה (בין החיסון לתחלואה), אנחנו מפסידים. וכשזאת הסיטואציה, אתה חייב להמליץ על כלים שמורידים ממש במכה את רמות התחלואה עד כמה שאתה יכול. לקח לנו זמן לשכנע לעשות את אותו סגר הדוק".

אתם רואים איזושהי הקלה צפויה בסגר?

"הסגר מלכתחילה נקבע לשבועיים, כלומר עד 22 בינואר. אבל במהלך הימים הקרובים נוכל להסתכל בצורה הרבה יותר מחושבת על האופן שבו אפקט החיסונים עובד. אנחנו נתחיל לראות תוך 4-3 ימים את האפקט של הסגר עד כמה הוא באמת מוריד".