שוב: איראן תוציא להורג מתאבק

לאחר שהוציאה להורג מתאבק שנעצר במהלך מהומות נגד המשטר, איראן מתכוונת להוציא בקרוב להורג מתאבק נוסף ומעוררת ביקורת חריפה בעולם

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ז בטבת תשפ"א

שוב: איראן תוציא להורג מתאבק-ערוץ 7
איראן
iStock

בחודש ספטמבר האחרון הוציאו השלטונות באיראן להורג בתלייה את נאוויד אפקארי, מתאבק מפורסם שנעצר במהלך הפגנה נגד המשטר בטהרן בשנת 2018 בחשד כי דקר למוות מאבטח בהפגנה.

ההוצאה להורג התקיימה למרות ביקורת חריפה מצד מדינות וארגוני זכויות אדם בעולם, כולל פנייה של הנשיא טראמפ לראשי המשטר בטהרן לחוס על חייו של אפקארי.

כעת מתכוונים בטהרן להוציא להורג מתאבק מפורסם נוסף, מהדי עלי חוסייני, שנעצר בשנת 2015 בחשד לרצח במהלך קטטה.

מי שיצאה בחריפות נגד הכוונה להוציא להורג את המתאבק חוסייני היא אלי כוהנים, הנציבה המיוחדת של מחלקת המדינה האמריקאית למעקב ומאבק באנטישמיות, שנולדה באיראן ונמלטה יחד עם משפחתה בשנת 1979.

"המשטר האיראני צריך לתת דין וחשבון על ההפרות ההזויות של זכויות האדם ונסיונם להיצמד לשלטון באמצעות הוצאות להורג. מה שהאיחוד האירופי צריך לשאול את עצמו הוא באיזה שלב צריך להגדיר מדינה כמסוכנת ולנקוט בפעולה מתאימה. האם זה כאשר היא מפעילה טרור ומייצרת חוסר יציבות באזורים שלמים? האם זה כאשר מדינה מרעיבה את אזרחיה ומעשירה את הנהגתה? האם זה כאשר מדינה מבצעת הפרה המונית של זכויות אדם כפי אזרחיה?", אמרה כוהנים.

החשש בקרב ארגוני זכויות אדם בעולם הוא כי בדומה למקרה של אפקארי, גם הודאתו של המתאבק הנוסף חוסייני הוצאה ממנו באמצעות עינויים, על מנת להצדיק את הוצאתו להורג לאחר שהתברר כי הוא מתנגד למשטר בטהרן.

קמרון חנסאריניה, מנהל המדיניות של האיחוד הלאומי לדמוקרטיה באיראן, ארגון לא מפלגתי של איראנים-אמריקאים, אמר לרשת "פוקס ניוז" כי "בעוד שרוב הספורטאים חוששים מביטול נוסף של אירועי ספורט עקב מגיפת הקורונה, ספורטאים באיראן חוששים להירצח על ידי הרפובליקה האיסלאמית. לאחר שרצחו את המתאבק נאוויד אפקארי, המשטר הפלילי שכובש את איראן מתכוון להרוג גם את המתאבק מהדי עלי חוסייני".