מאבטחים ואנשי משמר בבניין הקונגרס
מאבטחים ואנשי משמר בבניין הקונגרסצילום: רויטרס

עם חידוש הפעילות של בית המחוקקים האמריקאי, לאחר הפסקה במהלך סוף השבוע, צפוי להיפתח היום (שני) הליך בזק בניסיון להדיח את הנשיא דונלד טראמפ מכהונתו.

האישומים שיוגשו לבית הנבחרים כנגד הנשיא יכללו סעיפים חוקיים של עבירות הקשורות להסתה, המרדה, עידוד אלימות ונסיון לחבל בהליך הדמוקרטי של חילופי שלטון על ידי בחירות.

היוזמים של המהלך הם הדמוקרטים שעוד קודם לכן היתה נשיאותו של טראמפ לצנינים בעיניהם, אבל אירועי השבוע שעבר הבעירו את השטח והדמוקרטים מרגישים שיש צידוק לפתיחתו של הליך הדחה נוסף, לאחר כשלונו של נסיון ההדחה הקודם.

באופן עקרוני הליך הדחה אמור להימשך שבועות ואפילו חודשים, אך הפעם מנסים הדמוקרטים לארגן הליך מהיר שידלג על כל המהמורות המשפטיות במהירות רבה, במטרה להדיח את טראמפ מתפקידו עוד לפני שתסתיים כהונתו, ביום רביעי הבא.

הסיכויים להשלמתו של הליך ההדחה לפני השבעתו של הנשיא ביידן, אפסיים, הן בגלל קוצר הזמן והן בשל העובדה שכדי לאשר הדחה יש צורך ברוב של 75 סנאטורים, וכיום שולטים הרפובליקנים ב־ 50 מהמושבים בסנאט, כך שהדמוקרטים יצטרכו לגייס תמיכה של חצי מהם, על מנת להדיח את טראמפ, דבר שאין כל סיכוי כי יתרחש בפועל.

עם זאת, הדמוקרטים מנסים להטיל כתם נוסף על נשיאותו של טראמפ, שיוכתר מעתה בתואר המפוקפק "הנשיא היחיד בהיסטוריה של ארה"ב שנפתחו נגדו שני נסיונות הדחה".

כמה מהסנאטורים הרפובליקנים קראו אתמול לנשיא טראמפ שיתפטר מתפקידו. רוב חברי המפלגה שומרים בימים אלו על שתיקה רועמת, כשאינם מגנים את טראמפ מחשש פן יבולע להם ולנוכח ההסתה החמורה של תומכי טראמפ נגד כל מי שמעז למתוח עליו ביקורת, ומנגד הם גם לא ממהרים להגן עליו מפני נסיון ההדחה הדמוקרטי.

יוצא דופן היה יו"ר המיעוט הרפובליקני בבית הנבחרים קווין מקארתי, שטען כי הדחת הנשיא פחות משבועיים לפני סיום כהונתו רק תוסיף שמן למדורה, ולא תהיה צעד בונה אמון בין הצדדים הנצים. מקארתי הדגיש כי בכוונתו לבקש פגישה דחופה עם הנשיא ביידן מיד לאחר השבעתו, על מנת לנסות ולמצוא דרכים לגישור ולאיחוי הקרעים באומה האמריקאית.