מוטציה חדשה מברזיל?

משרד הבריאות של יפן הודיע אתמול כי אנשיו מצאו מוטציה חדשה של נגיף הקורונה בקרב ארבעה תיירים שהגיעו מברזיל

מיכל לוי , כ"ז בטבת תשפ"א

מוטציה חדשה מברזיל?   -ערוץ 7
קורונה
צילום: ISTOCK

משרד הבריאות של יפן הודיע אתמול כי אנשיו מצאו מוטציה חדשה של נגיף הקורונה בקרב ארבעה תיירים שהגיעו מברזיל.

לא ברור אם מקור המוטציה היא בברזיל או ביפן. המומחים היפנים בודקים זאת לצד נסיון לאפיין את המוטציה החדשה ולברר אם יש שינוי במידת המסוכנות שלה.

המוטציה החדשה אותרה לאחר שבאחרונה נמצאו מוטציות בבריטניה ובדרום אפריקה, והתברר שהן יותר מדבקות מהנגיף המקורי שהכרנו עד כה.

חשוב לציין כי מוטציות שונות של הנגיף אותרו ואובחנו כבר מתחילת אירוע ההתפרצות ההמוני, ומדובר בתהליך טבעי ושגרתי שקורה לכל וירוס באשר הוא.

מה שמשך את תשומת לב החוקרים במוטציה הבריטית והדרום אפריקנית היתה העובדה שהן הפכו בעקבות השינוי למדבקות יותר וגרמו להפצה מהירה יותר של התחלואה, מה שלא קרה לכל עשרות ואולי אפילו מאות המוטציות שנוצרו מהנגיף קודם לכן.

מרבית הסיכויים הם שגם המוטציה החדשה, הברזילאית־יפנית, אינה שונה במיוחד מכל האחרות, ושהשינוי שנגרם ברצף הגנטי של הנגיף, לא השפיע על מסוכנתו או יכולותיו.

כך או כך, מומחים ברחבי העולם מעריכים שבכל מקרה חיסוני הקורונה של היצרניות השונות, יעילים ככל הנראה כנגד כל המוטציות, וגם אם יתברר חלילה שאחת המוטציות אינה מכוסה על ידי החיסון, ניתן יהיה לבצע שינויים קלים בחיסון ולהתאים אותו לגרסה מותאמת בתוך חודשים בודדים, כך לדברי המומחים.