גיל ביילין, בנו של יוסי ביילין, מתמודד לראשות מפלגת העבודה

גיל ביילין מתמודד על ראשות מפלגת העבודה ומספר למה דווקא הוא, שמגיע מחוץ לכנסת, יכול להציל את המפלגה השוקעת.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ז בטבת תשפ"א

גיל ביילין, בנו של יוסי ביילין, מתמודד לראשות מפלגת העבודה-ערוץ 7
גיל ביילין
צילום: רונן לידור

גיל ביילין, בנו של השר לשעבר יוסי ביילין, מודיע על כוונתו להתמודד על ראשות מפלגת העבודה. שוחחנו אתו על האתגר שאליו הוא נכנס במגמה להביא לשינוי דרמטי במפלגה העומדת לפני היעלמות.

"זה אתגר לא פשוט אבל גם מרגש, כמי שגדל בתוך המפלגה הזו והכיר מקרוב את המנהיגים הגדולים", אומר ביילין המתבקש לשים את האצבע על הגורמים שהוביל למציאות העגומה של מפלגת העבודה כיום.

"התופעה הכללית בעיקר בגוש המרכז שמאל היא קשה מאוד בשבילי. התחושה היא שאין אידיאולוגיה. יש 10-11 מפלגות ש-90-95 אחוזים מהן לא מדברים על אידיאולוגיה, על ימין ושמאל, על צמצום פערים, על רוב יהודי במדינה. מתעסקים רק בכן ביבי ולא ביבי, בעם מי ישבו ועם מי לא ישבו".

האם התמודדותה של מרב מיכאלי על הנהגת המפלגה לא מחזירה לשיח את אותם ערכים שעליהם הוא מדבר? "אני מאוד מעריך את מרב מיכאלי, את העשייה שלה ואת ההתעקשות שלה. הלב שלה במקום הנכון, אבל אי אפשר לעבוד באותם כלים ולצפות לתוצאות שונות. אנשים שחיים מתוך הבועה של הכנסת קשה להם לראות מה שאני רואה כמי שהוא רענן ונכנס לתוך החיים הפוליטיים ועם זאת הוא גם ותיק מאוד במפלגה".

ביילין מביע גם הערכה לעמיר פרץ, היו"ר הפורש של המפלגה. "זה אדם שעשה הרבה למדינה ואני לא שופט אותו לפי קונץ אחד", ועם זאת, הוא מציין, מבחן הסקרים מלמד על מצבה העגום ביותר של המפלגה תחת הנהגה זו. "אני רואה שבסקרים אנחנו אפס ואין איתות גדול מזה כדי להבין שזו אולי קריאה אחרונה".

על מפלגתו של רון חולדאי, מי שהיה בשר מבשרה של מפלגת העבודה, שאלנו אם יתכן ומפלגה זו היא למעשה מפלגת העבודה העדכנית. אולי נכון לרכז כוח מאחוריו? "אם הוא היה מראה שהוא מתחיל לעבוד ויוצר סחף, אבל זה לא סתם שאחרי הנאום הענק שלו הוא הגיע רק לשמונה מנדטים, מה שאיכזב גם את האנשים שלו שקיוו ל-14 מנדטים. אנשים מריחים שזה "על יד", ואני לא רוצה לומר שזה לא אמיתי כי מדובר באיש טוב שעשה הרבה. הוא היה יכול להתמודד בתוך מפלגת העבודה".

ואולי, שאלנו את ביילין, חולדאי מבקש לצאת מהתיוג השמאלי של מפלגת העבודה ולקרוץ למצביעי מרכז ימין? "אם הוא רוצה לפזול ימינה ושמאלה הוא איבד אותי", אומר ביילין.

על היכולת שלו, כמי שאינו פוליטיקאי, להתמודד עם מאבקי הכוח הפוליטיים במפלגה המאופיינת כל כך בהחלפה מהירה של ראשיה, אומר ביילין: "לא הייתי מקבל כזו החלטה משמעותית מבחינתי אם לא הייתי יודע לחיות עם הדברים האלה. אני חי מגיל אפס בתוך המפלגה ובתוך הפלגנות שלה והמריבות בין מחנה רבין למחנה פרס, גדלתי תחת איומים שאבא שלי קיבל ותחת שמירה. אני חי את החיים האלה ונמצא בתוכה עמוק, כולל פריימריס בשלוש השנים האחרונות".

ומה אומר על ההתמודדות הזו אביו, השר לשעבר יוסי ביילין, בהכירו את אותם מאבקים פנימיים ואת מסכת האיומים שהוא עצמו עבר? "היה לנו אירוע שבת תרבות ושאלו אותו את השאלה הזו. הוא אמר שהוא מאוד שמח שאנשים צעירים מנוסים עם אידיאולוגיה ורצון לעשות ושלנו נכנסים לפוליטיקה, ולכן עם כל הקושי הוא שמח מאוד שאני נכנס לפוליטיקה".

ומה באשר לנתניהו? האם יש סיכוי שמפלגת העבודה תחת הנהגתו תיכנס לממשלה תחת נתניהו? "אין סיכוי", הוא משיב ומעיר כי לטעמו גם הסקרים מלמדים על כך שנתניהו לא יחזור לכהונתו אחרי הבחירות הבאות. ובכל זאת, שאלנו, במידה ונתניהו מצליח לגבש 61 מנדטים וקורא למפלגת העבודה להצטרף? ביילין דוחה את האפשרות מכל וכל. "מה המפלגה עשתה בזה שהיא הייתה בפנים? שום דבר לא קרה. היא הייתה צריכה להישאר בחוץ ולהילחם על הדברים החשובים ולא לעשות מהלך שכזה".