צבי הנדל
צבי הנדל צילום: Yossi Zeliger/Flash90

בספרו 'גוש קטיף – אהבה עזה' מגולל צבי הנדל, מי שהקים את חבל ההתיישבות ברצועת עזה מראשיתו, את קורותיו של גוש קטיף מיומו הראשון ועד יומו האחרון.

מימי ההקמה המורכבים והמאתגרים דרך החשיבה על מיזמי תיירות ופיתוח ועד לימי הסכמי אוסלו והעקירה שבאה בהמשך.

הנדל, המכהן כיום כנציג ציבור בבית דין לעבודה בבאר שבע ובמקביל עוסק בגישורים, מספר על כתיבת הספר שהחלה כבר לפני לא מעט שים, מיד לאחר הגירוש אך כעבור זמן מה הפסיק את הכתיבה. כעבור שנים "לחצו עלי גם ממרכז קטיף וגם מהמשפחה וחברים לכתוב. עד עכשיו יצאו ספרים רק על המאבק והגירוש אבל לא על מה שהיה בגוש קטיף. לקח עוד קצת זמן ושיחה עם הבן והבת עד שכתבתי".

את הספר כתב צבי הנדל מנקודת מבטו האישית, בעזרת העיתונאי חגי הוברמן, "כי אני לא יכול לדעת מה קרה בכל מקום בכל רגע למרות שהייתי ראש מועצה", הוא אומר ומספר על כמה מהפרטים המסקרנים והלא מוכרים שליוו את חיי ההתיישבות בגוש קטיף ומופיעים בספר, בין השאר העובדה שנכבדים ערבים מעזה התארחו במעמד הקמתם של הישובים, עובדה המלמדת על היחס של ערביי הרצועה להתיישבות. "ערביי חבל עזה היו מאוד מרוצים מההתיישבות שם כי בזכות ההתיישבות הייתה להם פרנסה והיה פיתוח. לא כולם רוצחים".

הנדל מזכיר שצעדיו הראשונים של גוש קטיף נעשו תחת הנהגתו של יצחק רבין בממשלתו הראשונה. הממשלה אז הייתה כמעט כולה אנשי שמאל, למעט המפד"ל, ועם זאת היא זו שהקימה את החבל. "הממשלה הקימה את גוש קטיף מתוך ערכים ביטחוניים. אני לא באתי לשם מסיבות ביטחוניות אלא כי זה שלנו", הוא אומר ומציין כי "לימים שרון בנה הרבה ושמיר היה מעולה", כלשונו.

בין דפי הספר מספר הנדל על הקשר הרציף עם יצחק רבין גם בתקופת הסכמי אוסלו. היו אלה ימים של לבטים אישיים לנוכח ההיכרות האישית הקודמת עם רבין. "יום אחד שמעתי על דיונים שמתקיימים עם הפלשתינים. קיימנו ישיבה במועצת יש"ע ואמרתי להם שאני לא רוצה שהם ישמעו על זה מאחורי הגב ושחשוב לי שידעו שאני מתכוון ללכת לשיחה עם רבין. נמשיך בהפגנות מול משרדו, אבל אם לא נצליח במאבק, יש לנו מה להגיד יותר מכל היועצים שלו.

״אף אחד שם לא מכיר את חבל עזה כמוני. הם בירכו על העניין הזה. חלק גדול היה עם אורי אריאל. אמנון ליפקין שחק ז"ל שעמד בראש צוות השיחות קיבל הוראה מרבין לשבת איתי בכל יום שישי אחרי שהוא חוזר מקהיר או משארם ומאחר ויש לו פני פוקר לקחתי את אורי שיסתכל עליו כל זמן השיחה ויראה איך הוא מגיב להערות שלי, ואחר כך ננתח את הדברים, וכך היה".

ממשיך הנדל ומספר: "החלק הדרומי של גוש קטיף הוא רצף ישובים במרחק קילומטר מהחוף ומאחורינו חאן יונס ועוד כמה כפרים ערביים. נודע לי שמאחר ובדיונים באוסלו החליטו שמשאירים את הישובים היהודים בתקופת הביניים והתחיל ויכוח מה זה ישוב. הערבים אמרו עד גדר הישוב נחשב ישוב ולא מעבר לכך, לא גם החקלאות.

״אמנון הגיע אליי ובישר לי שהוא הציל את החקלאות והחממות, שגם החקלאות תיחשב לישוב. שאלתי אם המשמעות היא שמהגדר והלאה שייך להם, הם יכולים לבנות רב קומות צמוד לגדר. הוא אמר שזה כבר נסגר באוסלו ואין מה לדבר. אמרתי שלא יקום ולא יהיה. הוא אמר לי 'תשמע צבי, מאחר שאמרת לרבין שאתה מכיר את השטח יותר מכולנו, ועל זה תארגן עם חבריך הפגנות ענק מול משרדו וביתו של רבין. אתה אומר את זה עכשיו בשביל ההפגנה'.

״יזמתי שיחה עם רבין ועם ליפקין שחק וסיפרתי לו על השטחים החקלאים והוא אמר שמגב הישובים ועד הים הוא שלנו. רבין אמר שהוא לא רוצה לשלוט בערבים שנמצאים שם. אמרתי לו שנשלוט ביטחונית עליהם והם יהיו אחראים אזרחית, אבל אני לא מוכן שיסתובבו כאן שוטרים פלשתינאים. רבין הסכים. ליפקין אמר לו שאם הוא הולך על זה זה יהיה סוף אוסלו. בלב חשבתי 'הלוואי' ורבין אמר שזה לא מעניין אם זה יהיה סוף אוסלו ושצביקה צודק".

מתווה זה שאותו הגה באותה ישיבה הנדל לחלוקה בין השליטה הביטחונית לשליטה האזרחית הפך לימים למתווה החלוקה לשטחי A, B ו-C.

עידן אריאל שרון התחיל בצורה חמה וידידותית מאוד. שרון בנה הרבה בגוש קטיף והיה ידיד אישי להנדל. לפחות פעם בשבועיים התארח בביתו, לעיתים עם רעייתו, אך עם ראשית בישולה שחל תכנית ההתנתקות ניתק הקשר. אריאל שרון סירב לבקשת הנדל להיפגש אתו.

"שמעתי שמתבשלת בחווה תכנית כזו עוד לפני שהדברים יצאו החוצה. דנו על זה עם זמביש ואחרים והתלבטנו אם לפעול בצורה שקטה או להוציא את זה החוצה. הוחלט לנסות בצורה שקטה ובינתיים נדבר עם אריק, אבל לא הצלחנו לקבוע פגישה. המזכירה שלו אמרה שהיא תאמר את האמת, הוא לא רוצה לפגוש אותך. כאן היה לי כבר ברור ששרון לא רוצה לפגוש אותי, כי כנראה הוא הולך על זה בכל הכוח".