הלוחם במכחישי הקורונה מזהיר: "אי אפשר להמעיט מחומרת המגיפה"

ד"ר ליאור אונגר נאבק במתנגדי החיסונים בישראל ומסביר כי למרות שהם מיעוט זניח ביותר הם משפיעים על מתלבטים רבים וגורמים נזק.

103FM , כ"ז בטבת תשפ"א

הלוחם במכחישי הקורונה מזהיר: "אי אפשר להמעיט מחומרת המגיפה"-ערוץ 7
קורונה
צילום: ISTOCK

ד"ר ליאור אונגר, מומחה לנוירוכירורגיה ואקטיביסט רשת בתחומי הרפואה, דואג להשמיע את דעתו נגד מתנגדי החיסונים מפני נגיף קורונה.

בשיחה עם ינון מגל ויריב אופנהיימר מתח ד"ר אונגר ביקורת גם על התחקיר ששידרו אורלי וילנאי וגיא מרוז, אשר איימו כלפיו בתביעה.

אונגר הסביר את הסכנה וההשפעה של מתנגדי החיסונים, "יש מעט מאוד, אבל הם משפיעים ויוצרים גלים שלמים של הססני חיסונים, שזה מתבטא באחוזים שאפשר למדוד - בקורונה התחלנו את זה עם מעל 60% שסירבו להתחסן, עכשיו אנחנו כבר בהרבה פחות".

לדבריו, האחוזים הללו ירדו כתוצאה מהמאבק שהוא ועוד קבוצות ועמותות ניהלו כדי לעודד חיסונים.

ראית את הסרט של אורלי וגיא?

"אחרי שגם קיבלתי איזה איום בתביעה, אז אני מאוד נזהר בלשוני. אבל הסרט, בסופו של דבר, ניסה להראות אלטרנטיבה לטיפול במגפה, שלדעת יוצרי הסרט וחלק מהמרואיינים אליו, לא נשמעה מספיק או התעלמו ממנה. ואני טענתי שלא כך הם הדברים. יש הרבה ביקורת על הדרך שבה טופלה המגפה, אבל בסופו של דבר לא ניתן להמעיט מחומרת המגפה, ואני חושב שהתגובה של השלטון או של אנשי הסמכות לחומרה, הייתה מוצדקת ועדיין מוצדקת".

איך אתה מסביר את כל הפרופסורים האלה שיוצאים נגד הסגרים וכל הדבר הזה ו'חבורת הכול סבבה?'

"צריך לחלק אותם ל'חבורת הכול סבבה' וחבורת היוצאים מול הסגרים. 'חבורת הכול סבבה' לא נמנית עם גורמי סמכות או אנשים עם תארים. זה חלק, לצערי, לא מבוטל בציבור הישראלי שהוא צעיר ואין לו גורמי סיכון וחושב שהוא מוגן מהמחלה, והוא שכח שיש חלק מאוד גדול שלא עונה להגדרות האלה וצריך את העזרה של כולנו כדי שהוא ישרוד".

לגבי הסגר אמר אונגר, "נורא חשוב להכניס את הסגר לציר הכרונולוגי. יש כל הזמן את הטענות האלה של להימנע מסגרים. אין איש סמכות או בעל מקצוע שחושב שסגרים הם משהו חיובי. סגר זה דבר מאוד שלילי וזה פתרון אחרית הימים. מצד שני, כשמהדהדים כל הזמן את הרעיון ש'סגר זה רע, כי הקורונה זה לא כזה נורא', נוצר מצב שהציבור לא שומר כל כך על ההנחיות ומוביל במו ידיו לסגר, וזאת תמיד הייתה הטענה שלי".

לקראת סיום השיחה התייחס לתביעת הדיבה שקיבל מאורלי וילנאי וגיא מרוז בקשר לביקורת שכתב על סרטם, ואמר: "כבר הייתי שם, זאת לא תהיה הפעם הראשונה ואני חושב שלא ייצא מזה בסוף שום דבר. אני חושב שהייתה אתמול (א') ידיעה שהראתה שאני לא הראשון שנרמז לו שעליו להתנצל על פרסומיו. הפרסום נשמר, אני לא האשמתי אותם בשום דבר. אני חושב שבתחקיר שלהם, שבו יש חלוקה לטובים ורעים, נפלו הרבה כשלים במהימנות המידע, והפוסט שלי הצביע על כל הכשלים האלה".