משה טור פז בנאום הבכורה
משה טור פז בנאום הבכורה צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב

שלושה חברי כנסת שנכנסו לכנסת בימים האחרונים בעקבות התפטרויות חברי סיעתם, נשאו במליאת הכנסת את נאומי הבכורה שלהם.

במסגרת נאומיהם סיפרו השלושה על הרקע ממנו הגיעו, הציגו את תפיסת עולמם ופירטו מה הם הנושאים בהם יתמקדו בעבודתם הפרלמנטרית.

ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד) נשא את נאום הבכורה שלו במליאת הכנסת ואמר בין היתר: "הדור שלי יודע שלעתים לא סופרים אותו, שלמרות הישגיו הכבירים לא תמצאו אותו ברשימות המשפיעים והמבטיחים. מוזר. הוא יודע שלוקחים אותו כמובן מאליו ושמתייחסים אליו אך ורק במסגרת הקול הרוסי. ואני מתחייב להיות הקול שלו ושל כל ישראלי אחר שנאבק היום כי אין לו ארץ אחרת. הדלת שלי תהיה פתוחה לכל פנייה, לכל בקשה, בכל השפות.

כמי שבא משם וזוכר היטב דבר או שניים, אני יודע מהו פולחן אישיות, מהי הסכנה בהשתלטות על התקשורת, במנהיג חזק מדי, ברעיון אחד ובתיוג שלילי של מתנגדים. ולכן אני מייצג כאן את יש עתיד, המפלגה אשר פועלת על מנת לשמור על הדמוקרטיה, על שלטון החוק, על עצמאות בתי המשפט, ולהקים כאן ממשלה חדשה, שפויה וליברלית."

ח"כ משה קינלי טור-פז (יש עתיד), נשא את נאום הבכורה שלו במליאת הכנסת ואמר בין היתר: "מחצית מחיי, 24 שנים, אני עוסק בחינוך. המערכת הגדולה, זו שאומרת לכל מורה מה ילמד, איך ילמד, כמה ילמד, מתי ילמד ואת מי ילמד, התגלתה כלא רלוונטית. השליטה הארכאית שאוחז משרד החינוך בגרונם של בתי הספר לא החזיקה מעמד כשנדרשה מערכת החינוך לגמישות, להשתנות, לפעולה יצירתית ולהמציא את עצמה מחדש. בשטח, בשטח קרו דברים נפלאים. המורים למדו ללמד באופן מותאם אישי, המחנכים ערכו ביקורי בית, המנהלים בנו מערכת חדשה כל שבוע, האילוץ הפך להזדמנות. כאן נמצאת התשוקה שלי, פה נמצאת הזהות המקצועית עמה אני מגיע היום לכנסת. אני נמצא כאן כשליחם של 200,000 מורים ומחנכים בישראל המרגישים שהגיע הזמן לשנות את החינוך. באנו לשנות".

"לתפיסתי, אחת המשימות החשובות ביותר שעל מערכת החינוך לקחת על עצמה במדינת היהודים היא משימת החיבורים. אני מבקש לבנות גשרים ולחבר חיבורים. הדבר החשוב ביותר שעשיתי כמנהל בית ספר היה להכניס את ילדי העיר בית שאן לבית הספר של הקיבוצים והמושבים, שילמדו ביחד, וזה עבד נהדר. הדבר החשוב ביותר שעשיתי כמנהל מנח"י, מינהל החינוך של העיר ירושלים, הוא תוכנית למידה משותפת בין יהודים לערבים, והדבר החשוב ביותר שאני עוסק בו בשנים האחרונות הוא שילוב חרדים בצה"ל ביחידות לוחמות. יותר מ-1,000 חרדים התנדבו לשירות משמעותי בגבעתי ובצנחנים במקומות בהם הייתי שותף, ועל כך גאוותי", הוסיף

ח"כ רות וסרמן לנדה (כחול לבן) נשאה את נאום הבכורה שלה במליאת הכנסת ואמרה בין היתר: "למרות התקופה הקצרה שעומדת לרשותי ולמרות המורכבות הפוליטית, אנסה לעשות הכי טוב שרק אפשר. אפעל בכל כוחי במעט הזמן שיש לי כדי לקדם את הנושאים שאותם אני מקדמת מזה שני עשורים - שילוב המיעוט הערבי במיינסטרים הישראלי, קידום לכידות חברתית וערבות הדדית בין השבטים השונים במדינה וחיזוק הקשרים בין העם בישראל לבין עמי האזור הערבים".

לדבריה, "סוגיה אחת כאובה בוערת במיוחד וצורבת את גורני, מכת האלימות והפשיעה שמשתוללת ברחוב הערבי. חובתנו המוסרית הערכית והחוקית של כולנו להשיב את הביטחון לרחוב הערבי, לשלב כוחות, ליישם תכניות שנכתבו ופורסמו למכביר ולהזרים להן תקציבים. על כולנו החברה הערבית מחד ומוסדות המדינה מאידך, לגלות מנהיגות אמיצה, להגביר אכיפה, לשלב תכניות לבניית הלימוד בחינוך פורמלי ובלתי פורמלי בישובים בחברה הערבית ולהעלות את הנושא לראש סדר העדיפות כי המצב כבר מזמן יצא מכלל שליטה ועלינו להשיב את השפיות לרחובות של כולם."