אמסטרדם
אמסטרדם צילום: ISTOCK

האם אמסטרדם תסגור בקרוב את שעריה בפני זרים המבקשים לרכוש קנאביס חופשי?

ראש עיריית אמסטרדם, פמקה הלסמה, הגישה הצעת חוק שתאסור על תיירים וזרים להיכנס לאחד מ-166 בתי הקפה המציעים למבקרים בהם לרכוש קנאביס וסמים קלים אחרים. על פי הצעת החוק רק תושבי הולנד יוכלו לבקר בבתי הקפה ולרכוש את הקנאביס באופן חופשי.

על פי ראש העיר הלסמה, הצעת החוק נועדה להיאבק בתופעה של "תיירות הסמים" והפשע המאורגן שחדר לאמסטרדם בעקבות המסחר החופשי בסמים קלים בחלק מבתי הקפה בעיר.

מחקרים שביצעה ממשלת הולנד הראו כי 58 אחוזים מהתיירים המגיעים לאמסטרדם עושים זאת בעיקר על מנת לצרוך קנאביס וסמים קלים אחרים באופן חופשי. "אמסטרדם היא עיר בינלאומית ואנחנו רוצים למשוך תיירים, אך בזכות עושרה, יופייה ומוסדות התרבות שלה. העיר יכולה להישאר פתוחה, מסבירת פנים וסובלנית, אך יחד עם זאת תקשה על הפושעים ותקטין את התיירות ההמונית והתיירות בתקציב נמוך של חלק גדול מהתיירים בעיר", אמרה הלסמה במסיבת עיתונאים.

על פי התוכנית, הצעת החוק תאושר בעוד מספר חודשים, והחוק יכנס לתוקף בתחילת השנה הבאה. גם ערים אחרות בהולנד, בהם מאסטריכט ודן בוש כבר הציגו איסורים דומים לאחר שתיירים וזרים רבים חצו את הגבולות מהמדינות השכנות רק על מנת לרכוש סמים קלים ולחזור למדינותיהם.

ראוי לציין כי החזקת קנאביס אינה חוקית בהולנד, אולם בשנת 1976 נחקק חוק במסגרת "מדיניות הסובלנות" ההולנדית שקבע כי החזקה של פחות מחמישה גרם קנאביס לא תביא להפללה. יצור קנאביס למטרות מסחר מהווה עבירה פלילית, אולם בתי הקפה באמסטרדם קיבלו אישור למכור אותו בכמויות קטנות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו