צבי הנדל: לאחד את הבית היהודי, האיחוד הלאומי, נעם ועוצמה יהודית - ולרוץ בנפרד מבנט

חבר הכנסת לשעבר צבי הנדל מקווה ש"ימינה" תרוץ בנפרד מהבית היהודי והאיחוד הלאומי. "משחקי אגו וכבוד הן לא סיבה לרוץ בנפרד".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ז בטבת תשפ"א

צבי הנדל: לאחד את הבית היהודי, האיחוד הלאומי, נעם ועוצמה יהודית - ולרוץ בנפרד מבנט-ערוץ 7
צבי הנדל
צילום: Yossi Zeliger/Flash90

חבר הכנסת לשעבר צבי הנדל קורא לאחד את רשימות הציונות הדתית לקראת הבחירות לכנסת ה-24.

"אנחנו חייבים גוף שפועל למען הזהות היהודית של המדינה", מסביר הנדל. "כיום ישנן מספר מפלגות מהציונות הדתית שמסתובבות סביב העניין הזה בהן הבית היהודי, האיחוד הלאומי, נעם ועוצמה יהודית. הדבר הכי גרוע שיכול להיות הוא שחלק מהמפלגות, או אף מרביתן לא יעברו את אחוז החסימה כאשר הן רצות בנפרד ובכך נגרום למחיקה של רבבות קולות של הציונות הדתית שקולן לא יישמע".

הנדל מוסיף ומדגיש כי "מאחר והמטרות של כל אותן ארבע המפלגות מאוד מאוד דומות חייבים לאחד אותן יחדיו. אגו ומשחקי כבוד לא מהווים סיבה מספקת לריצה בנפרד".

לדברי הנדל, על מנת לממש את הפוטנציאל האופטימלי של הקולות הדתיים, ארבע המפלגות הללו חייבות לרוץ בנפרד מימינה. "ימינה תרוץ לבד ובנט יעבור את אחוז החסימה. אני מאמין באמונה שלמה שאם ימינה תרוץ לבד וארבע המפלגות האחרות ירוצו לבד, אז סך המצביעים והמנדטים יהיה גדול יותר מאשר ריצה נפרדת של האיחוד הלאומי וימינה.

"לכן זה טוב שסמוטריץ' הלך הצידה ומקווה שהוא לא יחזור לימינה. כך ימינה תקבל קולות מצד אנשים שלא אוהבים את הצד הדתי והימני שמייצג סמוטריץ', ואילו האיחוד עצמו יזכה למכפיל כוח".

"המפלגה המאוחדת חייבת להתאחד סביב הזהות היהודית של מדינת ישראל. למדינה הזאת תמיד הייתה מפלגה ציונית דתית שהובילה את הכיוון של הזהות היהודית. דוקטור בורג ז"ל נשאל מה יותר חשוב הציונות או הדתית, והוא אמר שהחשוב ביותר הוא המקף שמחבר. זה אומנם סיפור ישן אבל אני מאמין בזה, ולכן חשוב מאוד שבמדינת ישראל לא יהיה מי שיתבייש או יתבלבל לדבר על היהדות, על תורה וחינוך יהודית, על ישיבה תיכונית וישיבה גבוהה והסדר בלי בושה ובלי רגשי נחיתות''.

צבי הנדל מוסיף: ''לצערי נראה לי שאין את זה היום בימינה ולכן מאחר ולבית היהודי, האיחוד הלאומי, נעם ועוצמה יהודית יש את זה, אז ארבע המפלגות האלו יצטרכו להתאחד ולא לרוץ לחוד".

הנדל מעריך שלמפלגה מאוחדת אין חשש כי לא תעבור את אחוז החסימה. לדבריו, "יש הרבה כמוני שאין להם כל כך למי להצביע. מפלגות ימניות יש, אז יכולתי ללכת עם גדעון סער או עם ביבי, הם לא שונים בהרבה מבנט שאני מאחל לו שיצליח. אבל אני מאמין שצריך שתהיה רשימה אחת שהעניין של הזהות היהודית על כל מרכיביה ושלביה תהיה מיוצגת בצורה שלמה".