חגי הוברמן
חגי הוברמן צילום: ללא קרדיט

"נפתלי בנט הביא את הציונות הדתית לשפל של כל הזמנים" אמר במוצאי השבת שעברה ח"כ בצלאל סמוטריץ', בראיון ל'פגוש את העיתונות' בערוץ 12.

אז כחובב היסטוריה חזרתי לנבור קצת בכוח הפוליטי של הציונות הדתית בכנסות השונות, לבדוק מה באמת היה כוחה של מפלגת הציונות הדתית 'בכל הזמנים'. האם באמת שש  מנדטים הם 'שפל של כל הזמנים'.

לפני כ-40 שנה, בבחירות לכנסת העשירית שהתקיימו בכ"ח בסיוון ה'תשמ"א,  30 ביוני 1981, איבדה המפד"ל ההיסטורית מחצית מכוחה בכנסת, וירדה מתריסר מנדטים לששה – כמו 'ימינה' של ימינו. שתי מפלגות שקמו באותה שנה לקחו את עיקר המנדטים של המפד"ל, 'התחיה' ו'תמ"י' שקיבלו 3 מנדטים כל אחת.

3 שנים אח"כ, בבחירות לכנסת ה-11 שהתקיימו בכ"ג בתמוז תשמ"ד  23 ביולי 1984, הבחירות שהולידו את ממשלת האחדות השיוויונית הראשונה, איבדה המפד"ל שני מנדטים נוספים והתייצבה על 4 מנדטים – כמעט שפל של כל הזמנים. מספר זהה של מנדטים שקיבלה המפלגה החדשה שקמה באותן בחירות, ש"ס.

נדלג לבחירות 2006, הבחירות שאחרי 'ההתנתקות'. המפד"ל חברה לאיחוד-הלאומי ולמפלגת אח"י של פורשי המפד"ל מהכנסת הקודמת אפי איתם והרב יצחק לוי. רשימת האיחוד הלאומי-מפד"ל זכתה אז ב-9 מנדטים. מתוכם רק שלושה של המפד"ל (זבולון אורלב, ניסן סלומינסקי, אלי גבאי).

בבחירות 2009 המפד"ל הפכה לבית היהודי, ושוב קיבלה רק שלושה מנדטים (דניאל הרשקוביץ, זבולון אורלב, אורי אורבך ז"ל). האיחוד הלאומי קיבל 4 מנדטים - אחד יותר מהבית היהודי. חברי הכנסת מטעמה היו יעקב כץ ואחריו אורי אריאל נציג 'תקומה", פרופ' אריה אלדד מ'התקווה', והרב ד"ר מיכאל בן ארי מ'ארץ ישראל שלנו' (בפועל נציג חזית יהודית לאומית, מה שקרוי כיום 'עוצמה יהודית').

כיפות סרוגות פזורות כבר שנים רבות בכל המערכת הפוליטית, מימין ומשמאל. המחלוקת האם יש צורך במפלגה ציונית דתית נפרדת ומה צריך להיות הקו של המפלגה הזו, היא מחלוקת לשם שמיים שסופה להתקיים, גם בין נפתלי בנט לבצלאל סמוטריץ'. אבל את העובדות ההיסטוריות כדאי לא לסלף.

אני מקווה שבצלאל סמוטריץ', שאין חולק שהיה אחד הפרלמנטרים והשרים המעולים שידעה הציונות הדתית בשנים האחרונות, בעצם טענתו ש'רק המפלגה שלו היא הציונות הדתית', לא יוביל בבחירות הבאות את הציונות הדתית לשפל של כל הזמנים, אבל הפעם באמת.

חגי הוברמן הוא עורך השבועון ״מצב הרוח״