ליגת ה-NBA תוקפא שוב?

לילה שני ברציפות שמספר משחקים בליגת הכדורסל הטובה בעולם נדחים בשל הידבקויות בנגיף הקורונה והפרוטוקול המחמיר. בדרך לעצירת הליגה?

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ז בטבת תשפ"א

ליגת ה-NBA תוקפא שוב?-ערוץ 7
ליגת ה-NBA תיעצר?
פלאש 90

אחרי שמצאה פיתרון יצירתי לסיום העונה כסדרה פחות או יותר, על אף התפשטות נגיף הקורונה וקצב התחלואה שעלה וגבה קורבנות של אנשים רבים בכל רחבי ארצות הברית, ליגת ה-NBA שוב בצרות בשל נגיף הקורונה.

כזכור, בעונה שעברה הליגה נעצרה למשך זמן אך חזרה לפעול ולשחק כשיצרה "בועה" סטרילית מבודדת ומנותקת מהעולם שבחוץ בדיסניוורלד שאורלנדו והצליחה לנצח את הקורונה ולסיים את העונה עד להכתרתה של טורונטו כאלופה.

הליגה הטובה בעולם שחזרה לפעילות רגילה עם תחילת העונה הנוכחית, עונת 2020/21, החלה להיכנס כעת לסחרור בכל הקשור להתפשטות המחודשת של נגיף הקורונה על שלל המוטציות שלה.

על אף הנהלים החדשים, היעדר הקהל והשינוי בלוח המשחקים, הצליח הוירוס לחדור לליגת הכדורסל האמריקאית, כאשר 3 משחקים כבר נדחו בשל הידבקות גדולה, שחקנים רבים כבר נעדרו בשל הימצאות על יד חולה קורונה מאומת ושחקנים נוספים לא עומדים בעומס שנוצר בשל הסגלים הקצרים.

אחרי שאמש הודיעה הנהלת ה-NBA על דחיית המשחק בין בוסטון ומיאמי בשל מכת קורונה אצל שתי הקבוצות, הלילה (שני) הודיעה זו על דחיית שני משחקים נוספים - של בוסטון מול שיקגו שאמור היה להתקיים מחר ושל דאלאס.

בעוד בבוסטון שני שחקנים נמצאו חיוביים לנגיף והכניסו את כל יתר חבריהם לקבוצה לבידוד ובשל כך לא הצליחה הקבוצה להעמיד את מספר המינימום של שחקנים הנדרש למשחק על פי נהלי הליגה, בדאלאס סגרו לחלוטין את מתחם האימונים לאחר שמספר שחקנים נמצאו חיוביים לקורונה כאשר גם הם לא יכולים להעמיד שמונה שחקנים למשחקיה הקרובים.

בכלל, מאז פתיחת העונה נרשמו 63 מקרים חיוביים של קורונה, מתוך 550 השחקנים שבליגה. אמנם באחוזים מדובר במעט אך במספרים מדובר בכשבעה שחקנים חדשים שנמצאים חיוביים מדי שבוע, מה שמשפיע כמובן על יתר חבריהם לקבוצה שנזקקים לבידוד בכפוף לנהלי ה-NBA החדשים.

הדבר מביא לכך שקבוצות רבות משחקות עם רוטציות מקוצרות ועם שחקני ספסל שלא רגילים לדקות משחק כל כך רבות ואלה מועדים לפציעות.

בינתיים יש מי שמדברים על כך שזה עניין של זמן עד שהליגה תופסק, אם לא בשל העליה המדאיגה בקצב התחלואה, אזי שלפחות בעקבות העומסים הבלתי הגיוניים על השחקנים.

עם זאת, דובר ה-NBA, מייק באס, הבהיר שאין כל כוונה לעצור את הליגה גם אם קבוצות ייאלצו להופיע בסגלים חסרים מאוד מתוך תקווה להצליח לקיים כמה שיותר משחקים עד אשר יחולקו חיסונים לקבוצות הליגה. "צפינו שיהיו דחיות ותכננו את הלו"ז בהתאם. אין שום תכניות לעצור את העונה, נמשיך לפעול בכפוף לעצות הצוות הרפואי ונהלי הבטיחות שלנו".

אחת מהטענות של ראשי הליגה הטובה בעולם היא כי דווקא הקפאת הליגה והחזרתה לאחר מכן היא שתביא ליותר הדבקות. "כשהשחקנים נבדקו כשחזרו למחנות האימונים בדצמבר, בליגה ראו עליה חדה במקרים החיוביים - 48 כאלה היו ב-2 בדצמבר".

ברשת ESPN האמריקאית סיקרו מקרוב את הנושא וכתבו כי "מנהלים ומאמנים מתוסכלים מאיכות המשחק, וגם התחרותיות נפגעה. קבוצות מתקשות ליצור כימיה כשהשחקנים והצוות המקצועי כל הזמן מופרדים אחד מהשני, וגם רוטינות כמו אימון קליעות הופכות חסרות חשיבות כשהשחקנים לעתים צריכים לחכות שעה או שעה וחצי לקבלת תוצאות הבדיקות, עד שיורשו להיכנס למתחם".

אגב, כשאדם סילבר, קומישנר ה-NBA נשאל על סיטואציה שכזו לפני תחילת העונה הוא אמר כי "אם היינו מוצאים שהנהלים שלנו לא עובדים, כלומר, יהיו כמה מקרי קורונה והנגיף יתפשט בתוך הקבוצה, או אפילו לקבוצות אחרות, אז אולי נחליט לעצור את העונה. אם נבין שזה לא אחראי מצידנו לשחק - נעצור".

אז בינתיים מילים לחוד ומעשים לחוד בליגת הכדורסל הטובה בעולם, ליגת ה-NBA, כשנציגי הליגה צפויים להיפגש בהמשך היום עם נציגים מאיגוד השחקנים כדי לעדכן את פרוטוקול הבריאות והזהירות. כרגע רק מעדכנים את ההגבלות וההחמרות, השלב הבא יהיה לסגור?

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il