גביית קנסות כפולה בבית שמש?

לטעננת ממונה התכנון והבניה בבית שמש, תושבים בעיר התלוננו בפניו שנקנסו בעבר על חריגות בניה ולמרות ששילמו הם קיבלו מסמך גביה נוסף

תגיות: בית שמש
מיכל לוי , כ"ח בטבת תשפ"א

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

ממונה התכנון והבניה בעיריית בית שמש, שמעון גולדברג, פנה בימים האחרונים לגזבר העיריה אריה ברדוגו, והציג בפניו תלונות שקיבל מתושבים בעיר שנקנסו בעבר בגין חריגות בניה, שילמו את קנסותיהם כדת וכדין, וכעת הם התבקשו לשלמם בשנית.

לדבריו, התשלום ששילמו בפעם הקודמת נמחק מהרשומות בעיריה, ואין לו כל תיעוד לכאורה.

"בשבועות האחרונים קיבלתי עשרות פניות בנוגע לדרישות תשלום שיצאו מאגף הגביה בגין קנסות בתכנון ובניה", כתב גולדברג לגזבר העיריה, כשהוא מצרף לפנייה גם את ראש העיר עליזה בלוך, את מנכ"ל העיריה איתמר ברטוב, היועץ המשפטי מיקי גסטוירט, וכן בכירים נוספים בעיריה.

"הדרישה", הוא מסביר, "כוללת תשלומי חוב הכוללים ריבית והצמדה וכו' עד כדי הכפלת סכומי הקנסות, וזאת כאשר בחלק מהמקרים מדובר בקנסות שהוטלו מלפני כ־10 שנים.

"חלק מהפונים ציינו בפניי כי הם שילמו את הקנסות מיד לאחר הטלת הקנס, כך שלא ברור מדוע הם מתבקשים לשלם שוב על חובות שהם כבר שילמו בעבר, לא יעלה על הדעת שתושבים יצטרכו כעת לנבור בחיפוש אחר קבלות, כדי להוכיח תשלום שביצעו לפני כ־ 10 שנים".

לסיום מחדד גולדברג את פנייתו ומבהיר: "השאלה היותר חשובה היא מהיכן צצו החובות האלה לאחר שנים כה רבות".

בתגובה לפנייתו של הרב גולדברג, כתבה לו סגנית הממונה על הגביה העיר, עו"ד כלפון, כי העיריה הוציאה התראות דומות לחייבי הקנסות גם לפני כשלוש שנים, וכן לפני כשש שנים.

"הפעם אנו עומדים בפני מעבר לגביה באמצעות המרכז לגביית קנסות ולפנים משורת הדין נשלחו שוב התראות", היא כותבת בתגובתה.

"כל נאשם יודע על גזר הדין, כי הוא נוכח בבית המשפט. במידה ונאשם לא שילם את הקנס כל הקנס הוא לפירעון מיידי בהתאם להחלטת בית המשפט ועל זה מתווספות תוספות פיגורים. במכתב יש אפשרות להגיש בקשה באמצעות מחלקת הגביה. מי ששילם באיחור של ימים בכל תשלום העיריה תבוא לקראתו.

"מי שלא שילם את הקנסות עליו לפנות לבית המשפט בבקשה מנומקת מדוע הקנס לא שולם. מוטב שכל פונה לבית המשפט יסיר מחדלו וישלם לפחות את קרן הקנס בקופת העיריה". לדבריה, "מובהר כי לכל קנס יש חלופת מאסר ודבר זה מוסבר לנאשמים במעמד גזר הדין".

לסיכום היא מחדדת כי "אין התיישנות בגזר הדין", ולכן החובות ייגבו בכל מקרה.

בתגובתה לא התייחסה עו"ד כלפון באופן ישיר לטענה של גולדברג ולפיה חלק מהתושבים התבקשו לשלם פעם שניה, למרות שכבר שילמו את הקנס במלואו.

בתשובתו לתגובה האמורה, תהה גולדברג מהיכן יודעת מחלקת הגביה העירונית מי שילם את הקנס ומי לא, והיכן הן הרשימות המסודרות, שבהן ניתן יהיה לבדוק אם אלו שנדרשים עכשיו לשלם את הקנסות אכן לא שילמו זאת בעבר.