ישראל כספי
ישראל כספיצילום: דוברות הכנסת, שמוליק גרוסמן

עורך הדין ישראל כספי, מי שייצג את לוחמי הקרב בג'נין בבג''צ בשנת 2003, מתייחס להחלטת בית המשפט המחוזי בלוד לאסור את ההקרנה ולקנוס את בכרי.

"זה עדיין לא הסוף, כי אין לנו ספק שבכרי יערער לעליון ואני מקווה שגם שם יאמצו את הפסיקה שאמורה הייתה להיות לפני 17 שנים", אומר עו"ד כספי שגם לחם בג'נין ומתאר את התחושות: "אנחנו נרגשים מאוד ומאושרים. שמחה עצומה הציפה אותנו אתמול בערב, ובעיקר את המשפחות השכולות.

''דיברנו אתם אתמול, שנוקים מהתרגשות עם דמעות בעיניים ומברכים את ריבונו של עולם, את הצבא ואת מי שעמד לצידם כלא מאמינים שהגיעו לרגע הזה של זיכוי מהאשמות הנוראיות שהסרט הטיח בנו ובבניהם שנפלו בקרב".

לטעמו של עו"ד כספי החשש מהאדרתו של בכרי בעקבות ההחלטה המשפטית ותיאורו של בכרי כקדוש מעונה הוא חשש שווא. "19 שנים הזהירו אותנו שאנחנו נאדיר את הסרט ונהפוך את בכרי לקדוש מעונה וזה לא קרה כי הרוב המכריע של עם ישראל, מימין ומשמאל, תומכים בנו ויודעים שבכרי לא התכוון לימין, למתנחל או לדתי, אלא ללב הישות הציונית שהוא רוצה בהשמדתה. בכרי הוא אויב מושבע של עם ישראל. הוא נמר בעור של כבש. על שכמותו אמר אלכסנדר ינאי 'תראי מהצבועים שעושים מעשה זמרי ומבקשים שכר כפנחס'".

"את הסרט הזה עושה מוחמד בכרי, אויב מושבע של ישראל והציונות. פלשתיני שחבר לאויבינו והכניס סוס טרויאני של סרט שהכינו אותו מחבלים כפי שהוכחנו על ידי מסמכים מדובר צה"ל. הרש"פ וארגוני הטרור הם שמימנו את הסרט והרש"פ היא שקיימה לו את הקרנת הבכורה. לפני שלוש שנים הוא מדבר בבירות בפומבי שצריך לפעול בכל הכוח נגד כל ערבי שמשתף פעולה עם האויב הציוני. כולנו עבורו הם אויב ציוני עבורו ובעיניו מדינת ישראל היא סרטן שצריך להשמיד אותה.

''לא לחינם כותב אמנון רובינשטיין מאמר על טבח האמת וקובע שבכרי מכוון ללגיטימיות של מדינת ישראל ורוצה לצייר אותנו כמדינה רצחנית ללא זכות קיום בעולם. קומץ מבוטל של אנשי תיאטרון תקשורת וקולנוע הלכו שולל אחריו וגיבו אותו במקום להבין שמדובר באיש שרוצה בהשמדתנו".

באשר לביקורת שהוא חש כלפי מערכת המשפט והמערכת המדינית שכמעט לאורך כל הדרך הותירה את הלוחמים ונציגיהם לבדם, אומר עורך הדין כספי: "אנחנו ברגע של שמחה עילאית, וברגעים הללו אנחנו גם מעט מפויסים, אבל עדיין יש כאן בעיה לאומית לא פשוטה. המדינה ובמיוחד מערכת המשפט והייעוץ המשפטי חייבים לתת לעצמם דין וחשבון ולעשות בחינה מדוקדקת של התנהלותן הבעייתית.

''המדינה לא השכילה לעמוד לימינם של הלוחמים ושל המשפחות השכולות, היא לא הבינה שתפקידה להגן על שמנו הטוב, על שמו של צה"ל ועל שמה של מדינת ישראל. הם השאירו אותנו לבד במערכה הקשה מנשוא לאורך 19 שנים. זו טעות קשה ומערכת המשפט היא חלק ניכר מהטעות הזו".

"במשך שלושה דיונים משפטיים נוקבים בית המשפט העליון לא הבין שהצדק האמת ההגינות והיושר לצידנו במאה אחוזים. הם לא הבינו שהם חייבים להגן על לוחמי צה"ל ועל שמה הטוב של מדינת ישראל ואחרי שהם אמרו את כל מה שאמרנו על עלילת הזדון של בכרי בתי המשפט מצאו לנכון לאפשר לו להמשיך להקרין את הסרט למרות כל מה שנאמר עליו. זה בלתי נתפס".

עוד אומר כספי כי "את מה שהבינו א.ב. יהושע, עמוס עוז, אסא כשר ושופטים בדימוס מאיר שמגר, מיכאל חשין ואחרים כולל אהרון ברק, לא יכול להיות שלא תהיה כאן בחינה נוקבת וראיה פנימה של מערכת המשפט והייעוץ המשפטי של מדינת ישראל, לראות אם ניתן להמשיך בצורת ההתנהלות הזו גם בעתיד".

"אנחנו וילה בג'ונגל וילדינו עוד יצאו להילחם והם יחטפו דיבה ועלילות שקד כפי שאנחנו חטפנו, והמדינה חייבת להילחם מהרגע הראשון על שמה הטוב ועל שמו הטוב של הצבא ועל שמם של הלוחמים שהיא שלחה לקרב, חיילים שנקראו בחג הפסח והתייצבו במעל מאה אחוזים וידעו שהם משליכים את חייהם מנגד. כשהמדינה שולחת את האנשים הללו חובתה להשיב להם ולתת את התמורה, להגן עליהם, ולצערי המדינה לא השכילה להגן עליהם, מערכת המשפט לא השכילה להגן על שמנו הטוב.

''לא במקרה לא יכולנו לחזור מהקרב הביתה והקמנו אוהל מחאה במשך שלושה שבועות כדי להביע את המחאה הערכית ואת התדהמה שאחזה בנו כשראינו את השופטת דורנר אומרת שאלה ואלה דברי אלוהים חיים, שאנחנו צודקים בטענתנו שלא נפל בנו רבב וגם טענות בכרי על כך שדרסנו אנשים והרסנו את בית החולים הם דברי אלוהים חיים... ועד היום היא לא מוכנה לחזור בה".

את דבריו חותם עו"ד כספי בשורת תודות גם לשופטת בית המשפט המחוזי בלוד וגם לעו"ד נבות תל צור ועו"ד טל שפירא שבהתנדבות "הגנו עלינו. נבות תל צור מלוה אותנו כבר עשר שנים ומשקיע את כל נשמתו בסיפור הזה ואנחנו חייבים לו חוב עצום". כך גם מודה כספי לרמטכ"ל כוכבי ולקודמיו ש"הבינו את חשיבות העניין, נפגש איתנו ואמר את הדברים בפומבי והתווה את הדרך לקצינים בבה"ד 1. היו גם נקודות אור במאבק הזה".

עם זאת הוא מוסיף ומציין כי כעת "מצפים לנו עוד שנה או שנתיים של דיוני בית המשפט העליון ואנחנו מקווים שההחלטה תאומץ במלואה ותימנע הקרנה שלו בפומבי, בבתי הספר, באוניברסיטאות וחלילה לא תהיה הקרנה למיליון או שניים אזרחי ישראל בטלוויזיה, שישבו על הכורסה בבית ויראו סרט שקרי מהשניה הראשונה עד האחרונה שבו".