בג''ץ ההפגנות: ''נתניהו לא בניגוד עניינים?''

שופטי בג"ץ דנו בעתירה נגד החקיקה המאפשרת לממשלה להגביל הפגנות. השופטים תהו על בסיס אילו נתונים הוחלט שישנה הידבקות בהפגנה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח בטבת תשפ"א

הרכב מורחב של תשעה שופטי בג"ץ דן היום (שלישי) בעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד החקיקה המאפשרת לממשלה להגביל הפגנות בשל מגיפת הקורונה.

השופט מני מזוז תהה בדיון ״האם לפי כללי ניגוד העניינים צריכה להיות מניעה למעורבותו של ראש הממשלה בחקיקה? שהרי מדובר על הפגנות נגד ראש הממשלה באופן אישי״.

השופטים מתחו ביקורת על הגבלת ההפגנות שבוצעה בלי נתונים מבוססים על היקף ההידבקות בהן. השופט יצחק עמית פנה לנציג המדינה, עו״ד אודי איתן: ״אדוני יסביר איך יכול להיות שבחודש אוגוסט תל אביב היתה ירוקה, למרות שעל פי מחקרים 40% מהמפגינים בבלפור באים מתל אביב?״.

הנשיאה אסתר חיות שאלה: "למה מנגד לזכות ההפגנה אתם מניחים את הזכות לחיים כש-1% מהנדבקים מתים?".

נציג הממשלה אמר כי ישנה חוות דעת של מומחי משרד הבריאות שעל בסיסה הוגבלו ההפגנות. השופט חנן מלצר הגיב "אני עוד זוכר בהתחלה שהיו כאן מומחים שטענו בתוקף שמסיכות לא מועילות".

"שמנו לב שההגבלות מוטלות כשיש במשך חודשים הפגנה מאוד מסוימת נגד ראש הממשלה וההכרזה על מצב חירום יש בה השפעה ישירה על ההפגנות נגדו. יש פיל גדול בחדר. הדיון על הגבלת הפגנות מדבר למעשה על ההפגנה הזו. האם רה"מ אינו בניגוד העניינים?", שאל מלצר.