נחשפו נהלים מבצעיים בעקבות עתירת השמאל

בעקבות עתירת ארגוני שמאל לבג"ץ, המדינה נאלצה לחשוף נוהל מבצעי. ארגון עד כאן: הגיע הזמן שהמדינה תוציא גופים בזויים אלו מחוץ לחוק

ערוץ 7 , כ"ח בטבת תשפ"א

נחשפו נהלים מבצעיים בעקבות עתירת השמאל-ערוץ 7
ארכיון
צילום: דובר צה"ל

המדינה נאלצה לחשוף את הנוהל המבצעי של ביצוע חיפושים בבתי פלסטינים חשודים, במסגרת עתירה לבג"ץ של פלסטינים עם ארגוני שמאל קיצוני, בה ביקשו כי בג"צ יאסור על צה"ל וכחות הביטחון לבצע חיפושים בבתים של חשודים בטרור ובהחזקת אמל"ח ללא צו שופט.

לפני מספר שבועות הגישו העותרים תגובה לנוהל לבג"ץ, שעוד לא התפרסמה. אך צפוי כי הם ימשיכו לדרוש שבג"ץ יפסול את הנוהל ויכפה על כוחות הביטחון לבצע חיפושים בבתי פלסטינים חשודים רק לאחר קבלת צו שופט.

בארגון 'עד כאן' מזהירים כי לאחר שהנוהל נחשף, יפתחו ארגוני השמאל הקיצוני חזית נוספת בלוחמה המשפטית נגד הפעילות הביטחונית באיו"ש, ויציפו את המערכת המשפטית בעתירות רבות בניסיון לצמצם את חופש הפעולה של כוחות הביטחון באמצעות התשת המערכת הצבאית.

העתירה היא חלק מפרויקט שהחל לפני למעלה משנתיים במימון האיחוד האירופי, שהפך לפני כחודשיים לקמפיין ציבורי רחב של ארגוני שמאל קיצוני בארץ ובעולם.

מוקדם יותר החודש אף נערך דיון על כך בכנסת בוועדה המיוחדת לזכויות הילד ביוזמת ארגוני השמאל. בדיון, חשף עו"ד צור פלק מארגון 'עד כאן' כי בבתיהם של ששת העותרים הפלסטינים נערכו חיפושים על ידי כוחות צה"ל כדי לעצור חשודים בטרור ולחפש אמל"ח על בסיס מידע מודיעיני, ונגד שניים מתוכם הוגש כתב אישום.

בדיון התייחס עו"ד פלק גם לדו"ח ארגוני השמאל הקיצוני ואמר "אם נכנסים לבית אני אשמח שיהיה כמה שיותר צמצום של הטראומה של הילד, אבל זה לא מה שמנסים לגרום פה בדו"ח הזה, הדו"ח הזה מנסה לשים רגליים לצה''ל ולגרום לו שלא לממש את הייעוד שלו, שהוא הגנה על אזרחי ישראל, בראש ובראשונה".

לאחרונה הוגשו שתי עתירות נוספות שמטרתן להצר את צעדיו של צה"ל במלחמתו בטרור ביהודה ושומרון. לפני כחודש, הגיש ארגון השמאל הקיצוני "המוקד להגנת הפרט" עתירה נגד צה"ל ומשטרת ישראל בדרישה לאסור מעצרי קטינים פלסטינים וכן לאסור ביצוע מעצרים בשעות הלילה, אלא במקרים חריגים וחמורים במיוחד.

עתירה נוספת הוגשה על ידי עו"ד איתי מק לבג"ץ בשם כ-50 פעילי שמאל קיצוני נגד צה"ל, בדרישה לאסור על כוחות צה"ל לדרוש מפלסטינים למסור מידע על פלסטינים אחרים. את משמעותן של העתירות מתארים בארגון 'עד כאן' כלוחמה משפטית כנגד צה"ל, שהמדינה לא מתנגדת לה בצורה מספיק נחרצת.

"ארגוני השמאל הקיצוני ינצלו שינוי זה ויגישו עתירות רבות ודחופות כנגד חיפושים בבתים של חשודים בטרור, כפי שגם הצהירו מלכתחילה. בתי המשפט יוצפו בעתירות שיתישו את המערכת ויהיו מיועדים ליצירת תקדימים משפטיים שיקבעו גבולות פעולה צרים לכוחות הביטחון" אומרים ב'עד כאן'.

גלעד אך, מנכ"ל ארגון עד כאן מזהיר כי "לצערנו הקמפיין המשפטי של האיחוד האירופי ושליחיו ארגוני השמאל הרדיקלי בניסיון לפגוע בפעילות המבצעית של צה"ל לאיתור אמל"ח הצליח, בג"ץ אילץ את צה"ל לחשוף נוהל רגיש וחסוי בניגוד לרצונו, מה שיביא למצעד אינסופי של הגשת עתירות סרק בכדי לעכב ולפגוע בעבודת צה"ל כפי שעושים אותם ארגונים ממש בנסיון למנוע הרס בתי מחבלים תוך שחיקה מתמדת של ההרתעה מול הרוצחים, הגיע הזמן שהמדינה תתעורר ותוציא גופים בזויים אלו מחוץ לחוק".