"היהודי הגאה בעולם": שלדון אדלסון הלך לעולמו

איש העסקים היהודי-אמריקני שלדון אדלסון הלך לעולמו בגיל 87. במשך עשרות שנים הוא תרם מיליוני דולרים לארגונים ולמוסדות צדקה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ח בטבת תשפ"א

"היהודי הגאה בעולם": שלדון אדלסון הלך לעולמו-ערוץ 7
שלדון ומרים אדלסון
צילום: איתן אלחדז/TPS

המיליארדר ואיש העסקים היהודי-אמריקני, שלדון אדלסון, נפטר היום (שלישי) בגיל 87 לאחר מאבק במחלה קשה.

אדלסון הוא בעל השליטה בחברת "לאס וגאס סנדס" המחזיקה בבתי מלון ובתי קזינו בערים רבות ברחבי העולם.

אדלסון הוא בעליו של העיתון ישראל היום, ובעל השליטה בעיתון מקור ראשון. במשך עשרות שנים תרם מיליוני דולרים לארגונים ולמוסדות, והיה ידוע בתמיכתו הגדולה בישראל ובעם היהודי.

בדצמבר 2020 העריך כתב העת האמריקאי "פורבס" את הונו האישי במעל 35 מיליארד דולר.

אחד ממעשי החסד האחרונים של אדלסון היה המבצע להחזרת יהונתן פולארד לישראל במטוס פרטי שנמצא בבעלות החברה של אדלסון, "לאס וגאס סנדס".

רעייתו של שלדון, ד''ר מרים אדלסון, ספדה לו: ''שלדון היה אהבת חיי. הוא היה השותף שלי בתחום האהבה, הפילנתרופיה, הפעילות הפוליטית והיזמות. הוא היה הנפש התאומה שלי. עבורי - כמו גם לילדיו, נכדיו, שלל החברים והמעריצים שלו, עובדיו ושותפיו לעבודה - הוא מותיר חלל שלא ניתן למלאו.

''רבות כבר נכתב ונאמר על איך שלדון, כבן למהגרים עניים, צמח לצמרת העסקית בזכות עבודה קשה, גאונות, השראה, ויושרה. כאשר שלדון השיק מיזם חדש - כל העולם הסתכל עליו בציפייה דרוכה.

''הוא היה פטריוט אמריקני: בוגר של צבא היבשה של ארה"ב שנתן סכומי כסף אדירים לפצועי מלחמה ופעל למען ארה"ב, המדינה הנפלאה הזאת, היכן שרק יכל. הוא היה היהודי הגאה ביותר בעולם, שראה במדינת ישראל לא רק מימוש של הבטחה היסטורית לעם סגולה שהרוויח זאת, אלא גם מתנת האל לכל האנושות''.

מרים סיפרה כי שלדון תרם מהונו למטרות פילנטרופיות שקשה למנותן, והוא לא ציפה להוקרה. ''לפעמים אף העדיף להישאר אנונימי. הוא היה ישיר בדיבור שלו, ובשני העשורים האחרונים גם סבל מהמחלה הכואבת, הוא תמיד היה רגיש לצורכיהם של אחרים. די אם תבקרו באחד מהמלונות שלנו ותראו מיד את התקרות הגבוהות שעוצבו על-ידיו, ותשימו לב שהוא היה יכול לנצל את השטח ליצירת עוד מקומות מסחר. אך הוא התעקש לא לעשות זאת כדי שכל האורחים שלנו - ללא קשר לאמצעים העומדים לרשותם - ירגישו כמו ינשמו אוויר חופשי באווירה רגועה מלכים, וקסומה''.

שלדון אדלסון ורעייתו מרים
צילום: Flash90


כאשר מגיפת הקורונה פרצה והמלונות בבעלותו נאלצו להיסגר, שלדון התעקש שכל עשרות אלפי האנשים שעובדים עבורו ימשיכו לקבל את משכורתם וימשיכו ליהנות מביטוח רפואי. ''כל אותם אנשים ומיליונים של אחרים שנחשפו לנדיבותו האדירה של שלדון, מעידים על אישיותו וערכיו. אך הוא הלך הרבה מעבר לשיפור חייהם של אנשים: הוא עזר לנווט את דרכיהן של מדינות.

''חלק מהשינויים ההיסטוריים שהוא עזר ליצור ידועים. ישראל ובמקומות אחרים, בארה"ב, חלקם אינו ידוע. עבור שלדון, כלל לא היה חשוב שיכירו בתפקיד החיוני שהוא מילא. מה שנחשב זה שהדברים הטובים ייעשו. היה לו אכפת להילחם עבור מה שנכון, אפילו אם יש לעשות את זה לבד.

מרים אדלסון הוסיפה: ''מבחינתו, הדרך האידיאלית לסיים את היום היא יחד עם משפחה וחברים, לא עם ידוענים ומנהיגי מדינות. שלדון ואני גדלנו בשני חופים. הוא בבוסטון, אני בחיפה. ביחד הפלגנו ברחבי אוקיינוסים, ועזרנו להסיג לאחור את הדלתא של נהר הפנינה בסין כדי לפתח את עתידה של מקאו, והבאנו את התעלות של ונציה אל לאס ווגאס. שלדון היה עם הכוח והעומק - וגם המסתורין - של הים. המסירות שלו נגעה בי כמו גלים ועזרה לי להתרומם ולהתגבר על מכשולים אישיים ומקצועיים.

''עכשיו הוא איננו. המים שעליהם שטתי נעלמו השמיימה. רק קרקע האוקיינוס היבשה והרחבה נותרה. האובדן הוא עצום. אהבת חיי היחידה והאמיתית. היה שלום אהובי אחרי שהשגת ונתת כל כך הרבה, הרווחת ביושר את מנוחת העולמים''.

שלדון ומרים אדלסון
צילום: הלל מאיר/TPS