למה הציונות הדתית נרתעת מסער?

הסוציולוג ד"ר ליברמן בחן את עמדת הציונות הדתית על מפלגתו של סער: חוששים מעמדותיו בנושאי תרבות וזהות יהודית. אלקין מרחיק יותר.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בטבת תשפ"א

למה הציונות הדתית נרתעת מסער?-ערוץ 7
גדעון סער
צילום: קובי ריכטר/TPS

ד"ר עדו ליברמן, סוציולוג ומרצה באקדמית גליל מערבי, מנהל מדעי במכון מסקר, בחן את יחסה של הציונות הדתית למפלגתו של גדעון סער, בעיקר לנוכח הקמתו של המטה הציוני דתי של המפלגה, מהלך שבקדמתו הציב סער את השר לשעבר זאב אלקין.

"מאז שסער פרש עשיתי מספר סקרים והממצאים הם חד משמעיים גם בסקרי עומק שנותנים הסברים טובים לממצאים האלה. הציונות הדתית לא אוהדת את המהלך של סער ולא נראית כפוטנציאל משמעותי להצבעה לתקווה חדשה", קובע ד"ר ליברמן.

לדבריו, אלקין לא רק שאינו מוסיף מצביעים מקרב הציונות הדתית לסער, אלא שבמידה מסוימת אף להיפך ולדברי ליברמן המבחן הראשון היה במירוץ לראשות עיריית ירושלים.

על יחסה של הציונות הדתית לאלקין והעובדה שאינה רואה בו כמגנט קולות על אף היותו מתיישב וחובש כיפה סרוגה אומר ד"ר ליברמן כי הדברים מתחלקים לשני אפיקים, האחד ייאמר לגנותה של הציונות הדתית והאחר לשבחה, והוא מפרט ופותח בפן הגנות:

"אלקין נתפס כאאוטסיידר שלא גדל בציונות הדתית, הוא לא היה בבני עקיבא ולא בסבסטיה, פוליטיקאי שבא מבחוץ. משום כך הצגתו כציוני דתי מוטלת בספק לצד העשייה שלו להתיישבות ולמפעלי הציונות הדתית". לעומת זאת לשבחה של הציונות הדתית, אומר ליברמן, ניתן לשייך את הסיבה הבאה: "אלקין נכנס לפוליטיקה בדרך עקלתון, לא דרך מוסדות ומצביעי הציונות הדתית. הוא נתפס כפוליטיקאי שיכול לעבור מכאן לכאן, והציונות הדתית מחפשת אדם עקבי שהאידיאולוגיה הציונית דתית שלו לא ניתנת למסחר פוליטי כזה או אחר. המעבר לקדימה החזרה לליכוד והמעבר לסער גורם לכך שהוא לא נתפס ככזה. יש הרבה פוליטיקאים עם כיפה סרוגה שלא נתפסים כאושיות הציונות הדתית".

ומה באשר לסער עצמו? מדוע הוא לא מצליח לאסוף אליו את הציונות הדתית? מסביר ד"ר ליברמן: "הוא נתפס ככחלון של ממשלת 2015. כחלון הוא אדם ימני בהשקפותיו, אבל כזה ששימש כזרוע של השמאל הליבראלי פרוגרסיבי במגוון תחומים, בעיקר בנושא בית המשפט והשינויים במערכת המשפט ומהלכים שנוגעים למבנה המשפחה הישראלית והשבת. גדעון סער הוכיח את זה שהוא ימני מדיני, אבל ליבראלי בהשקפותיו התרבותיות על מדינת ישראל, והציונות הדתית מאוכזבת חוששת מההימצאות שלו בפוליטיקה במקומות משפיעים וגבוהים".

האם יתכן שה עובדה שהציונות הדתית עדיין רואה את נתניהו כמנהיג, על אף מה שהיא חטפה ממנו, גורמת למצביעי הציונות הדתית להסתייג ממי שמצהיר שלא יישב עם נתניהו? על כך משיב ד"ר ליברמן כי אכן "למרות שיש ירידה בתמיכה המאסיבית של הציונות הדתית בנתניהו הוא עדיין נחשב אבי השבט, ואת זה לא ייקחו לו, וסער, במהלך שלו ובבחירה שלו למקד אמירות ציבוריות בולטות נגד נתניהו אישית ולא נגד מהלכים כאלה ואחרים, זה בהחלט פוגע והציונות הדתית לא רואה זאת בעין טובה".