אלן בייקר: אין לנו אחריות לספק חיסון לפלסטינים

השגריר לשעבר אלן בייקר אומר כי ישראל אינה מחוייבת לדאוג לחיסונים לרשות הפלסטינית והביקורת הבינלאומית בנושא אינה מוצדקת.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ח בטבת תשפ"א

אלן בייקר: אין לנו אחריות לספק חיסון לפלסטינים-ערוץ 7
חיסון נגד קורונה
צילום: ISTOCK

בשגריר לשעבר אלן בייקר, מי שכיהן כיועץ המשפטי של משרד החוץ וכיום חוקר בכיר במרכז הירושלמי לעניייני ציבור ומדינה חושב שישראל אינה מחוייבת בשום צורה להעביר חיסונים לפלסטינים או לתושבי עזה.

"אמנת ז'נבה לא חלה בשטחים ומאז שחתמנו עם אש"ף על הסכמי אוסלו, המשטר המשפטי היחידי שפועל בשטחים הוא זה שהוגדר בהסכמי אוסלו. אין שם שום מחוייבות שמשתמע ממנה שאנחנו צריכים לדאוג לפלסטינים לחיסונים", אומר בייקר בשיחה עם ערוץ 7.

"העברנו את כל הסמכויות בנושא בריאות ורפואה לפלסטינים. יש כאלה שטוענים שישראל היא מדינה כובשת, אבל מהרגע שהעברנו שם את השליטה לרשות הפלסטינית זה שלהם. לא מדובר באחריות שלנו", הוא מוסיף.

לדבריו, "המחוייבות היחידה שקיימת במישור האזרחי בתחומים של בריאות ומניעת מחלות היא לשתף פעולה ולהחליף מידע. זה הדבר היחיד שאנחנו צריכים לעשות ועושים".

עם זאת הוא מציין, "אנחנו קרובים אליהם והם מגיעים אלינו ולכן אולי מבחינה רפואית יש חשיבות שנשתף פעולה גם ביו"ש וגם בעזה ואני מניח שזה מה שקורה".

בייקר מעריך שבסופו של דבר החלק הארי של החיסונים יגיע לרשות דווקא מישראל. "כיוון שיש קרבה גיאוגרפית ואפידימיולוגית בסופו של דבר הם יקבלו מאיתנו חיסונים וייתכן שהם יגיעו אליהם הרבה לפני מדינות אחרות".