עודד רביבי: מועצת יש"ע איבדה את הדרך

ראש מועצת אפרת חושב שההתיישבות היתה יכולה להשיג הסדרה מהירה יותר אם לא היתה פוסלת הסדרת בנייה בלתי חוקית לפלסטינים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ח בטבת תשפ"א

עודד רביבי: מועצת יש"ע איבדה את הדרך-ערוץ 7
מוכן לדבר. רביבי
מועצת אפרת

המנהל האזרחי אמור להכשיר בנייה פלסטינית בלתי חוקית בשבוע הבא וראש מועצת אפרת עודד רביבי - למרות חברותו במועצת יש"ע - טוען כי הפסילה מצד המועצה של ההסדרה הפלסטינית מיותרת וייתכן שהיא פוגעת בהכשרת ההתיישבות היהודית.

"אני מנסה להביט על המציאות בראייה מפוכחת ומציאותית, מתוך אמונה שלנו יש זכויות להתגורר ביהודה ושומרון ואנחנו לא מוכנים שיפונה אף יהודי. אני גם יכול להבין שהשכנים הערבים שלי בתחושה שיש להם זכות לגור פה והם לא מוכנים לשמוע על מעבר למקום אחר", אומר רביבי בשיחה עם ערוץ 7.

לדבריו, "מאחר שיש כאן שתי אוכלוסיות ששתיהן במצוקה, צריך אחת ולתמיד להגיע להבנה איך חיים אחד לצד השני ואיך מסדירים את זה. יוזמת טראמפ היתה רעיון אחד בכיוון הזה ועכשיו, סביב מאהל ההתיישבות הצעירה הקורא להסדרה, היינו יכולים להרוויח הרבה נקודות זכות והישגים בשטח של הכרה והבנה, אם היינו הולכים על מהלך משותף שנותן פיתרון לשתי האוכלוסיות. לקפוץ ולומר לא לכל מה שקורה אצלם ולהגיד כן לכל מה שקורה אצלנו לא עובר טוב בגרון אצל כולם ואז אנחנו נתקעים במקום להתקדם".

הוא גם מציע רעיון שייתכן שלמרבית המתיישבים יישמע מוזר. "ברמה ההפגנתית, לו היינו מזמינים את אותם מקומות של הערבים שמיועדים להסדרה לתוך המאהל של ההתיישבות הצעירה ואומרים: 'לא מבדילים בין אלה לאלה, צריך להסדיר לכולם', לכל המתנגדים היתה בעיה יותר גדולה. ברגע שמהלך מקודם על ידי המנהל האזרחי עבור הערבים, זה מקפיץ אנשים בימין. רוצים לקדם הסדרה ליהודים? קמים מהצד השני. אנחנו נופלים לאותן מלכודות ומשוואות מהעבר ולא מתקדמים".

רביבי גם תמך בהתבטאות לפני כמה שבועות בהעברת חיסונים לרשות הפלסטינית כאמירה של כוח.

"אני הייתי בעד לתת חיסונים, אך לא בסיטואציה שבו אנחנו נמצאים כעת. אני מבין שבין בית לחם לאפרת אין מכשול. בגל הראשון שני המקומות היו עם הרבה חולים והקורונה לא מבחינה בין יהודים וערבים בתא שטח כה קטן".

"הלוואי והיינו במציאות שהיה שיח יותר פורה בין ישראל והרשות הפלסטינית. כשראש הממשלה שלנו שמשיג הישג בינלאומי ומביא חיסונים לאזרחי ישראל, היה מוסיף נספח ורוכש חיסונים לפלסטינים והיו גם תורמים שמוכנים לתרום את זה, היינו יכולים לראות שאנחנו יוצאים גדולים ודואגים גם לפלסטינים, למרות שאנחנו לא חייבים. אם היינו יודעים להיות יותר חכמים, נבונים ומובילים בעניין הזה, היינו יכולים לצאת טוב יותר במקום להגיב לביקורת בינלאומית כאילו אנחנו לא דואגים לאוכלוסייה שכנה שלא גרה לידינו".

רביבי מתייחס לעובדה שהוא מייצג קול מאוד שונה במועצת יש"ע. "מועצת יש"ע לצערי איבדה את הדרך. כבר כמה שנים שהיא מתחילה קמפיין ולא מצליחה לגמור אותו. לצערי היום המועצה בתקופה פחות חזקה ודומיננטית ויש שיאמרו ואני ביניהם שגם במדיה מסויימת צפינו את זה".

"בתקופה של אובמה, ייאמר לזכותו, שהוא הכניס את כל ההתיישבות לסירה אחת. הוא הצליח לאחד אותנו בצורה בה לא היינו מאוחדים הרבה שנים. תוכנית טראמפ, יצרה מחלוקות בקרב ראשי הרשויות שלא מדברים בקול אחד וברור".

"באופן עקרוני אני מעדיף לראות את עצמי כחלק מכלל ההתיישבות ומתוך הדאגה לעתידה לחשוב על דרכים יצירתיות ששונות מהאינסטינקט הטבעי, אלא לחשוב איך להכיר במציאות שיש פה גם יהודים וגם ערבים ואיך אנחנו מובילים את הדברים שחשובים לנו ומצליחים לרתום את דעת הקהל הישראלית והבינלאומית למקום שישים אותנו במעמד יותר חזק אל מול מקום שלפעמים נגרר ולא נותן תשובות כמו שצריך", הוא מסכם.