האלמנה יעל שבח בהפגנה: ''כמה דם צריך להישפך כדי שיהיה חשמל?''

מול משרד ראש הממשלה מתקיימת עצרת תמיכה בשובתי הרעב במאהל ההתיישבות הצעירה. שלמה נאמן: "ערב עצוב. האחריות על נתניהו וגנץ"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח בטבת תשפ"א

מאות בני אדם משתתפים הערב (שלישי) בעצרת ''שותפות ותמיכה'' עם שובתי הרעב במאהל ההתיישבות הצעירה בכיכר אגרנט בירושלים.

ראשי המועצות ביהודה ושומרון וראשי פורום ההתיישבות הצעירה דורשים מראש הממשלה בנימין נתניהו ומשר הביטחון בני גנץ להסדיר מיד את היישובים הצעירים ביהודה ושומרון ולאפשר לאלפי ישראלים להתחבר לתשתיות מים וחשמל.

שובתת הרעב יעל שבח סיפרה בעצרת, "כמעט בכל שבת נופל עלינו החשמל. בשבעה של רזיאל כל הפוליטיקאים ראו את הביזיון של נפילת החשמל, ראו את העוולה והתחייבו להחזיר. שלוש שנים עברו ומה קרה? כלום".

"אדוני ראש הממשלה, כמה דם צריך להשפך כדי שיהיה חשמל ומים?! אנחנו מבקשים את המובן מאליו. לעשות שבת בנחת, שהילדים ילמדו בנחת בימי הקורונה, חיילים שחוזרים הביתה ירגישו נינוחים. כמה ימים שאני שובתת רעב וזה לא משחק. הגיע הזמן להסדיר אותנו, נשלחו בשליחות שלכם ומגיע לנו להיות כמו כל תושבי מדינת ישראל", הוסיפה.

מנכ״ל מועצת יש״ע יגאל דילמוני אשר שובת רעב יחד עם ראשי ההתיישבות הצעירה אמר בנאומו בעצרת, "אנחנו דורשים אמצעים הומניטריים בסיסיים ולא מתביישים לדבר על ערכים, ציונות, התיישבות, הרחבה ובניית עוד ישובים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן".

"אני הצטרפתי לשביתת הרעב כי אני לא יכול לשאת את זה שיש 20 אלף תושבים, ביניהם אלפי ילדים, שלא יודעים אם יהיה מים חשמל או זום כדי ללמוד, מערכת אזעקה אם קורה משהו בשעת חירום, והכל בגלל ששנים מורחים אותנו. זאת סכנת חיים ואנחנו כאן כדי לדרוש חיים. אם לא נדרוש זה לא יקרה", הדגיש.

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, אמר בנאומו בעצרת, "אדוני ראש הממשלה, תסתכל בעיניים של ילדי חוות גלעד, של ילדי נופי נחמיה, של ילדי חוות יאיר, רכס איתמר, שכונת רונן ומעוז צבי. האם אם הם צריכים לסבול מקור בחורף רק בגלל משחקים פוליטים?? אני שואל אתכם: האם הילדים המקסימים הללו צריכים לסבול??"

"אני מצדיע לשובתות ושובתי הרעב. אנחנו איתכם במאבק הצודק. זוהי דרישה אלמנטרית חוצת מגזרים. מסדירים עכשיו את ההתיישבות הצעירה, עבור המשפחות, עבור הילדים, עבור המבוגרים. עבור מדינת ישראל".

ראש המועצה האזורית הר חברון, יוחאי דמרי, אמר לערוץ 7: "עלינו מרחבי יהודה ושומרון עם בקשה מאוד פשוטה, אנחנו רוצים להיות נורמלים כמו כל תושבי מדינת ישראל. עם מים שזורמים בברזים, חשמל שמגיע לבתים וביוב שמגיע אל המת"שים. זה מה שאנחנו מבקשים, להסדיר".

"יש למעלה מ-20 אלף תושבים שחיים 20 שנה ויותר בתת תנאים, באופן שלא קיים בשום מקום אחר, לא במגזר הבדואי, לא במגזר הערבי, לא בשפלה. אסור שזה יקרה ביהודה ושומרון".

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, "ערב עצוב מבחינתנו, הגענו אל מול משרד ראש הממשלה, ממשלת ימין אחרי כל כך הרבה שנים של שלטון ימין, לעמוד ולדרוש הסדרת יישובים בני 20 שנה, ולקרוא להם יישובים צעירים, בזמנו ב-20 שנה היה אפשר להקים מדינה שלמה. כאן אנחנו עדיין צריכים לדרוש הסדרת יישובים ואספקת שירותי חיוניים ליישובים. עצוב מאוד".

על הסיבה לעיכוב אמר נאמן, "אנחנו רואים שלא הולך, אבל עדיין אדם שקורא לעצמו שר הביטחון, יש לו אחריות, אדם בתפקיד ראש הממשלה, יש לו אחריות. זה שלא הולך ביניכם אנחנו רואים ואנחנו הולכים על לבחירות פעם רביעית, אבל מה זה משנה, גם אם זה לא הולך לכם אתם עדיין בתפקידי שרים, עדיין נבחרי העם ואנחנו מצפים ממכם לפתרון".

יו״ר מועצת יש״ע דוד אלחייאני אמר בנאומו, "וירשתם את הארץ וישבתם בה. יש מי ששכח את המצווה ושכח את ההתיישבות הצעירה, אין לו רגישות וזה בלתי נסבל. לראש הממשלה ושריו יש אחריות לאומית להסדיר והם לא עושים זאת. לאיש בלשכת ראש הממשלה לא אכפת שיש כאן שובתי רעב".

"בידיים של ראש הממשלה להסדיר ביום ראשון. בלי תירוצים. נגיד לנתניהו: תתן-תקבל. לא תתן-לא תקבל. אנחנו כאן נחושים להתיישב ונגיע למיליון מתיישבים", הוסיף.

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ אמר בעצרת, "יש כאן דרישה בסיסית של אזרחים לחיות בכבוד. דורשים מראש הממשלה ושר הביטחון לחיות כמו כל אזרח במדינת ישראל. כל השרים צריכים לדחוף את זה. תסתכלו לילדים בעיניים שקר להם ובוער להם. הסדרה היא הצעד הראשון בדרך לריבונות. אני קורא לראש הממשלה, שר הביטחון ושרי הממשלה - יש חלום זמנים קצר ואתם היחידים שיכולים למנוע החמצה. אם זה יוחמץ, זה על אחריותכם".

שובת הרעב אוריה לוברבום אמר בעצרת, "אנחנו לא מבקשים מותרות או צדקה ודברים שהם בחסד. באנו לבקש מה שמגיע לנו כשליחים של המדינה. המינימום. חשמל מים תקשורת ובעיקר מרכיבי ביטחון. אני קורא לביבי ראש ממשלת ישראל להפסיק למרוח אותנו. אנחנו כבר חודשיים בקמפיין ואנחנו יודעים מה אתה יכול לתת ומה אתה לא רוצה לתת. לבן אדם שלא יודע להביא את ההסדרה אין שום סיבה להצביע. נגמרו התירוצים. בן אדם כזה אין שום סיבה להצביע לו".