נתונים ראשונים על יעילות החיסון בשטח

מתי החיסון מתחיל להשפיע, וכמה הגנה מספקת רק מנה אחת של חיסון? מכון המחקר של "מכבי" מספק תשובות ראשוניות לשאלות שמסקרנות את כולם

ערוץ 7 , כ"ח בטבת תשפ"א

נתונים ראשונים על יעילות החיסון בשטח-ערוץ 7
חיסון לקורונה
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

הנתונים על היעילות של החיסונים התבססו עד היום על הערכות וניסויים, אך שלושה שבועות וחצי לאחר תחילת מבצע החיסונים בישראל ישנן מסקנות ראשונות המובוססות על יעילות החיסון בפועל.

על פי הדיווח הערב (שלישי) בחדשות 12, מכון המחקר והחדשנות של קופת החולים מכבי, KSM, גילה כי חיסון הקורונה של פייזר מגלה יעילות במניעת הידבקות בקורונה החל מהיום ה-13 לאחר קבלת המנה הראשונה.

את הבדיקה ביצעו במכון KSM תוך שימוש בנתונים האמיתיים של 430 אלף המתחסנים הראשונים של קופת החולים מכבי.

במכון בדקו מה היה אחוז הנדבקים בימים הראשונים אחרי שקיבלו את המנה הראשונה, כשהחיסון עוד לא משפיע. לאחר מכן, הם השוו את הנתונים עם אחוז הנדבקים ביום ה-13 - וגילו שאחוז הנדבקים צנח ב-60%.

עם זאת מדגישים במכון כי מדובר ביעילות חלקית, וכי למרות הממצאים המעודדים, עדיין היו מקרים של אנשים שנדבקו למרות שכבר חלפו 13 יום מהמנה הראשונה, ולכן גם בחלוף 13 ימים מקבלת המנה הראשונה יש להמשיך ולשמור על כללי הריחוק החברתי.

עוד מדגישים החוקרים כי כדי לקבל יעילות מקסימלית של החיסון (95%, כפי שהצהירה חברת פייזר) חייבים לקבל את המנה השנייה של החיסון ולהמתין כשבוע לפחות.