נאבקת שלוש שנים להוכיח: אני בחיים

בית המשפט בצרפת קבע בשנת 2017 כי ז'אן פושיין מתה והיא נמחקה מכל הרישומים. מאז היא נאבקת להוכיח שהיא עדיין בחיים

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ח בטבת תשפ"א

נאבקת שלוש שנים להוכיח: אני בחיים-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: iStock

מנפלאות הביורוקרטיה. ז'אן פושיין, 58, תושבת העיר סנט ג'וזף הסמוכה לליון, נאבקת ברשויות בצרפת כבר שלוש שנים בניסיון להוכיח כי היא עדיין בחיים לאחר שבית המשפט קבע כי היא מתה.

הפרשה המוזרה החלה כבר בשנת 2004, אז נתבעה פושיין שהיתה בעלת חברת נקיון ואחזקה, על ידי אחת העובדות לשעבר שפוטרה מעבודתה.

בית המשפט פסק כי על פושיין לשלם לעובדת שפוטרה פיצויים בסך 14 אלף יורו, אך מאחר והפסיקה היתה נגד החברה בבעלות פושיין ולא נגדה אישית, פסק הדין מעולם לא יצא אל הפועל.

בשנת 2009 שוב תבעה העובדת המפוטרת פיצויים מפושיין, אולם בית המשפט החליט לדחות את תביעתה. בשנת 2016, לאחר שהעובדת לשעבר ערערה שוב, הניחו השופטים מסיבה לא ברורה כי פושיין כבר אינה בין החיים והטילו על בנה ובעלה לשלם את הפיצויים.

גם העובדת עצמה הודיעה שנה מאוחר יותר לבית המשפט כי מכתבים ששלחה לפושיין לא נענו וכי המנהלת שלה לשעבר כבר אינה בחיים.

בית המשפט קיבל את ההודעה והורה בחודש נובמבר 2017 למחוק את פושיין מכל הרישומים הרשמיים של המדינה, תוך ביטוח כל מסמכיה האישיים ובהם תעודת הזהות, רשיון הנהיגה, חשבון הבנק, ביטוח הבריאות ועוד.

מאז מנהלת פושיין מאבק עיקש מול הרשויות בניסיון להוכיח כי אינה מתה, אך עד היום לא הצליחה לשכנע את בית המשפט לשנות את החלטתו. כאשר פנה עורך דינה אל בית המשפט וביקש "להחזיר אותה לחיים" טענה פושיין כי התובעת ניסתה לטעון כי היא מתה על מנת לסחוט את הפיצויים מבעלה ובנה. עורך דינה של התובעת טען לעומת זאת כי פושיין עצמה ביימה את מותה על מנת להתחמק מתשלום הפיצויים.

עורך דינה של פושיין, סילבן קורמייר, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי הוא בהלם מהסיפור המוזר על מותה של מרשתו כאשר היא עדיין בחיים. "זה סיפור מטורף. לא יכולתי להאמין. מעולם לא חשבתי ששופט יכריז על מותו של אדם ללא תעודת פטירה. התובעת טענה שגברת פושיין מתה, מבלי לספק כל הוכחה, וכולם האמינו לה. איש לא בדק", אמר קורמייר לסוכנות הידיעות AFP.

פושיין עצמה עדיין לא איבדה תקווה ומקווה לשכנע את בית המשפט כי היא בחיים. "אין לי תעודת זהות, ביטוח בריאות או חשבון בנק. אני לא יכולה להוכיח שאני בחיים. הגיע הזמן שמישהו יאמר "עצור" לסיפור הזה", אמרה פושיין לסוכנות הידיעות AFP.