רוץ בצלאל רוץ

דווקא בתקופה של עליה במספר מפלגות בימין ולמרות הכל, צריך לומר בקול ברור: מפלגה מגזרית היא צו השעה.

עמיחי כהן , כ"ט בטבת תשפ"א

עמיחי כהן
עמיחי כהן
צילום: באדיבות המצולם

מיאוס. זו אחת האסוציאציות כשחושבים על הנעשה במפלגות המגזריות בשנתיים האחרונות. חיבורים ופיצולים, הבטחות והפרות, וחוזר חלילה. זו אחת הסיבות לייצוג הנמוך של הציונות הדתית בכנסת זה שנים, לציבור נמאס ממשחקים שהמופסדים העיקריים בהם אלו הם בעצמם.

כבר שנתיים שמפלגות הציונות הדתית לא בשיאן. לפני שנתיים החליט נפתלי בנט להרחיב אופקים ולפרוץ החוצה ממפלגת הבית היהודי, מהלך שכאמור נכשל אך מאז הפוליטיקה המגזרית נמצאת בטלטלה מתמדת.

דווקא עכשיו, בזמן שנראה כי אין למפלגה מגזרית תקומה, זה הזמן לחזור חזרה הביתה ולומר בלי להתבייש: "ערכי הציונות הדתית – בראש מעייננו". למרות הסלידה מפיצולים נראה שהפעם אין ברירה – בצלאל סמוטריץ' חייב לרוץ כגוף שמחויב לציונות הדתית יחד עם כלל הגורמים הדתיים שיחפצו בכך.

נפתלי בנט הלך וממשיך ללכת בדרך שונה אך לגיטימית. מפלגת ימין-מרכז שמתמקדת בקורונה ובכלכלה ומרימה אלטרנטיבה לבנימין נתניהו. מרוב ערכים ומטרות לא נשאר מקום להשמיע את ערכי הציונות הדתית במפלגה שכזו .

מפלגות ימין חילוניות יש מספיק. שמעתי מח"כ עמית הלוי בשיחה כי בעיניו הציבור הציוני דתי כבר לא "בזמנים של וועדת קליטה יישוביות" והתפלגות מהכלל, אלא משתלבת בכל עמדות המפתח, ולכן אין סיבה למפלגה מגזרית. זו כמובן עמדה לגיטימית. דתי לאומי שיחפש מפלגת שלטון יכול למצוא את מקומו בליכוד או בתקווה חדשה (איש איש על פי אהדתו לנתניהו), אבל ציבור ציוני דתי שמעוניין במפלגה ציונית דתית שמרימה בקול גדול את ערכי המגזר, מקומו לא נמצא במפלגת ליכוד ב' שבנט בונה כעת.

בכיתה י"ב בה אני לומד, בישיבה תיכונית מההארד קור של הציונות הדתית, עד לפני שבוע הרגישו רבים כי בהעדר מפלגה מגזרית, אף מפלגה לא מייצגת אותם. הייתה תחושה שבצלאל סמוטריץ' נבלע במפלגתו של בנט ללא השפעה רבה וכעת לאחר מהלך הפיצול, מתפתחת תחושה שלראשונה מזה שנתיים יש למפלגה מגזרית אמיתית סיכוי להצליח.

נכון, מדובר במהלך מסוכן שכבר נכשל פעם אחת וחייב להיעשות בצורה נכונה. ההבדל שהפעם מאגר המנדטים של בנט גדול יותר, בניגוד לבחירות 2019 מועד א', עקב הצלחתו היחסית בקורונה. מן העבר השני, על מנת להצליח, סמוטריץ' יהיה חייב להתאחד עם כלל הגורמים הרואים בעצמם מייצגים את הציונות הדתית מכל הגוונים והזרמים, להרחיק את תחושת המיאוס על ידי הפסקת משחקי האגו הטיפשיים ולהחזיר את כוח הבחירה לציבור. משם, הציבור יתחיל לחזור הביתה בראש מורם, ושוב תהיה מפלגה ציונית דתית גדולה וחזקה.

רוץ בצלאל רוץ.

 

עמיחי כהן. בן 18. כיתה י"ב בישיבת דרכי נעם. כותב על פוליטיקה ותקשורת