המהגר לא יגורש – בגלל זיהום האוויר

פסיקה תקדימית בצרפת: מהגר לא חוקי מבנגלדש לא יגורש לארצו בעקבות זיהום האוויר המהווה סכנה לבריאותו.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ט בטבת תשפ"א

המהגר לא יגורש – בגלל זיהום האוויר-ערוץ 7
מהגרים בגבול
צילום: ISTOCK

אסטמה הצילה את המהגר הלא חוקי מגירוש. בית המשפט לערעורים בעיר בורדו בצרפת ביטל פסיקה מוקדמת שהורתה לגרש מהגר בן 40 מבנגלדש, לאחר שהאיש טען כי זיהום האוויר בארצו עלול להוות סכנה מוחשית לבריאותו ואף לגרום למותו.

מדובר בפסיקה תקדימית בצרפת, כאשר בפעם הראשונה נמנע גירושו של מהגר לא חוקי בעקבות סכנות זיהום האוויר. המהגר הגיע לצרפת בשנת 2011 לאחר שנמלט מבנגלדש שם היה מבוקש. הוא הגיע לעיר טולוז שם מצא עבודה כמלצר, וכעבור ארבע שנים קיבל אישור שהייה זמני כאזרח זר הזקוק לטיפול רפואי.

בשנת 2017 המליצו רופאים הממליצים לרשויות ההגירה הצרפתיות לגרש את האיש חזרה לארצו, מאחר ולטענתם ניתן יהיה לטפל בו כראוי במולדתו. בשנת 2019 הוצא נגד האיש צו גירוש חזרה לבנגלדש. המהגר ערער לבית המשפט בטולוז בטענה כי התרופות להן הוא זקוק אינן נמצאות בבנגלדש, ובית המשפט קיבל את טענתו וביטל את צו הגירוש.

הרשויות הצרפתיות ערערו שוב על ההחלטה, ובית המשפט לערעורים פסק כי זיהום האויר החמור בבנגלדש עלול להוות סכנת חיים עבור המהגר, והורה על ביטול צו הגירוש.

"למיטב ידיעתי זו הפעם הראשונה שבית משפט צרפתי מתחשב באיכות הסביבה כאחד הקריטריונים במקרה כזה. הוא החליט כי חייו של מרשי יהיו בסכנה בגלל איכות האויר בבנגלדש", אמר לודוביק ריביירה, עורך דינו של האיש.

מדד זיהום האויר של אוניברסיטאות ייל וקולומביה מדרגות את בנגלדש במקום ה-179 בעולם מבחינת איכות האויר, המהווה סכנה בריאותית חמורה לתושבים המדינה.