סייבר מחשבים
סייבר מחשבים צילום: Istock

מספר דיווחים שהגיעו בשעה האחרונה מלמדים על תקיפת סייבר שמבצעת גניבת זהות בוואטסאפ.

המשמעות היא שהתוקף מקבל את כל ההודעות שנשלחות אליכם ומגיב בשמכם. בנוסף הוא יכול לגשת לכל הקבוצות שלכם ומשם להמשיך את השרשרת לאנשים נוספים.

א.י שעימו שוחחנו סיפר "קיבלתי הבוקר הודעה מחבר טוב שכתב שהוא נתקע וצריך דחוף את הקוד מהודעת האימות שקיבלתי הרגע, לא חשבתי יותר מידיי והעברתי לו.. בשניה שאח"כ כבר לא היה לי וואטסאפ".

מייד כשנותק מהוואטסאפ הוא התקשר לחבר לשאול מה קרה ורק אז הבין שגם חברו קורבן של המלכודת הזו.

א.י מספר שכבר כשעה אין לו וואטסאפ והוא מקווה שבהמשך היום יוכל להחזיר לעצמו את החשבון. חשוב לציין שבגלל צורת התקיפה שמתגלגלת בין חברים ומשפחה כדאי מאוד שסביבתכם תהייה מודעת ותזהר מכך.

הסכנה בהשתלטות גדולה מאוד, מכיוון שהפרופיל הוא כמו DNA שלכם וכל בקשה שהתוקף שולח לאחד מאנשי הקשר הקרובים לכם לא נראית כחשודה.

מטרות התוקפים לא ידועות אך בהחלט ניתן לשער שהם ינסו לבקש פרטי אשראי, פרטים ומידע אישי ועוד.. וגם בלי להרחיק עד גניבת מידע עצם מניעת השימוש בוואטסאפ במשך מספר שעות או ימים יכול להוות נזק גדול מאוד.

אם חלילה נפרץ לכם כבר הוואטסאפ תצטרכו לאמת אותו מחדש בהקדם האפשרי על ידי הסר האפליקציה והתקנה מחדש. מה שבדרך כלל ימנע מכיוון שבאופן אירוני מטעמי אבטחה וואטסאפ לא מאפשרים להחליף מכשיר מספר פעמים ברצף.

בניסיון לבלום את הפריצה בוואטסאפ ממליצים להוסיף "אימות דו שלבי" (הגדרות>חשבון>אימות דו שלבי) שהוא בעצם קוד קבוע שמגן על החשבון שלכם בנוסף לקוד הרנדומלי שנשלח למספר שלכם בהודעה. אנחנו מוסיפים כי בכל מקרה לא להעביר הודעות אימות על סמך הודעה כתובה.

את תשומת ליבנו לפריצה הפנה נחמיה כהן מנכ"ל עמותת 'לוקחים אחריות- משנים מציאות ברשת' שעוסקת בשימוש מושכל ובטוח במסכים וברשת דרך הסברה וחינוך.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו