מנהיגי הציונות הדתית? תראו מנהיגות

סמוטריץ', בן גביר, הבית היהודי, נועם: הראו מנהיגות, מצאו את הדרך להתאחד מתוך כבוד הדדי. כל אחד יביא את הטוב שבו ואת הקהל שלו

חיה גרוסמרק , כ"ט בטבת תשפ"א

מנהיגי הציונות הדתית? תראו מנהיגות-ערוץ 7
סמווטריץ' ובן גביר. ארכיון
צילום: פלאש 90

גל המחאה ששוטף עכשיו ערב ערב את צמתי המדינה רחב יותר מהדרישה לחקירת מות הנער אהוביה סנדק ז"ל. יוצא לאור הרבה כאב, זעם ותסכול שהצטבר אצל נוער דתי וציבור ימני מול מערכת משומנת המנסה להרתיע ולשבור את האידיאולוגים בצד הימני המובהק של המפה, לעומת התנהלותה חסרת האונים מול הפשיעה והטרור הערבי. לדרישה להפוך את היחס מצטרפת גם מחאת ההתיישבות הצעירה בקריאה להסדיר אותה.

מחאה עממית זו מציפה יותר מתמיד את הצורך בהנהגה לציבור שלא רוצה לוותר בקלות על עקרונותיו וקץ בתחושת הרמיסה והמידור. צריך מנהיג שמחובר לאידיאלים ולאנשים ויודע לעמוד על עקרונות. מפלגה שתוכל לייצג ציבור החש כבול ומושתק בלי שיצטרכו לשבות רעב, לחסום כבישים ולהירמס תחת פרשים כדי להישמע ולהשפיע.

המגזר הדתי תורני והימני הלא מתפשר זקוק ומחכה למנהיגים ולמפלגה שתייצג אותנו בכנסת ישראל. כבר יותר מדי שנים ומערכות בחירות אנו מחכים למובילי דרך שיקדמו ערכים יהודיים וימניים מובהקים בלי פשרות. ציבור דתי ולאומי גדול מחכה לבית קבוע להשתייך אליו בגאווה, לנציגים שיהיו להם לפה וידאגו לאינטרסים שלו.

בצלאל סמוטריץ' הוכיח את עצמו כפוליטיקאי מצטיין, מעשי ומוערך והוא ראוי להנהיג את המחנה. אין סיבה שבבחירות שנכפו עלינו בפעם הרביעית תוך שנתיים, שוב יסתפח תחת צלו של בנט שלא הוכיח נאמנות לכל חלקי המגזר ופירק את המפלגה הדתית לאומית. בכל מערכות הבחירות האחרונות לא הוכח שאלקטורלית זה נכון לדבוק בו יותר מאשר במפלגות אחרות.

הגיע הזמן שסמוטריץ' יכוון להתחבר לשאר המפלגות הדתיות והימניות – הבית היהודי, עוצמה יהודית, נועם וכדומה. שיעמוד בראש המחנה הזה בביטחון ולא יפנה שוב את כסאו לפחות ראויים ממנו, בטח לא תחת סיסמאות "אחדות" המוטחות כלפיו. אחדות יכולה להתרחש כאשר נעשית עם כולם תחת מכנה משותף רחב והייצוג מתחלק בהתאם לכח האלקטורלי. כאשר דווקא הסמן התורני או הימני המובהק שוב נותרים בחוץ, זו אינה אחדות אמתית של כל המחנה ומשאירה ציבור שלם ללא בית וייצוגיות.

בנט ושקד קיבלו את ההזדמנות שלהם. בחלק מהדברים הוכיחו יכולות ועמידה ואולי עוד יובילו בהנהגת המדינה, אך בהנהגת הציבור הדתי לאומי נכשלו ולא עמדו במבחן המציאות לאורך זמן.

הם פילגו את המפלגה הדתית לאומית הוותיקה – חדשה ואף ממש פירקו את הבית שהכניס אותם אליו, סירבו להתאחד עם עוצמה יהודית המייצגת עשרות אלפי אנשים בציבור וכעת עוד נותנים מוסר לסמוטריץ' שהוא זה שמפלג את הציונות הדתית.  

בנט ושקד עשויים להצטרף ללפיד, סער או גנץ. עם נתניהו נראה שלא יסתדרו. כרגע בלי אג'נדה יהודית או ימנית מדי. חוץ מהרצון למגר את הקורונה ולשקם את כלכלת העניים החדשים, לא ברור לאן הכיוון שלהם זורם. יש לנו עוד כמה ערכים חשובים לא פחות לעמוד עליהם.

שקד היתה שרת המשפטים כאשר ההתעמרות בנוער הגבעות המשיכה ביתר שאת, כולל צווי הרחקה מנהליים ומעצרי דומא המוטלים בספק עם נחקרים מעונים. בנט היה שר החינוך כאשר שערי בתי ספר ננעלו בפני ארגוני זהות יהודית בטענות "הדתה". מתמטיקה קיבלה יחס עודף מאוד לעומת מקצועות היהדות הנעלמים בחינוך הממלכתי והורי החינוך התורני לאומי עדיין כורעים תחת עול התשלומים העצומים. כלומר ברגעי האמת, לא פעלו מספיק למען האידיאלים של ציבור רחב שהמליך אותם עליו ושאותו באו לשרת.

"הימין החדש" לא רוצים ולא יהיו מפלגה מגזרית. שואפים להנהגת העם ולא למגזריות הדתית-לאומית. ציבור גדול זה זקוק ומעוניין במפלגה מגזרית דווקא שתייצג את השקפת עולמם ותפעל למענם. נכון, סמוטריץ' ודאי אינו הציוני הדתי היחיד כפי שטורחים אחרים לטעון כעת. יש הרבה כיפות סרוגות בכנסת בשלל מפלגות וזה מבורך. מתאים לתפיסה שגורסת להשתלב ולא להתבדל. זה כבר קיים ולכן גם לא מובן כל כך מה היתרון של הימין החדש על פני הליכוד למשל, אך נכבד אותם על הניסיון ואף נאחל בהצלחה לבנט במהלך לקראת הנהגת עם ישראל.

לתפיסת חלק נכבד מהמגזר ההשתלבות מגיעה על חשבון ערכים אחרים וקיים ציבור שכן מעוניין במסגרת סקטוריאלית, במפלגה שתדאג דווקא לציבור שלה קודם כל ולקדם ערכים שחשובים לה למען עם ישראל. בשביל לארח אחרים, לצאת ולהשפיע, צריך שיהיה קודם בית יציב שממנו הכל מתחיל.

מתמיה שעל אף כל זאת, חלק נכבד מרבני המגזר ואישי ציבור בהנהגה הדתית לאומית התורנית רצים שוב ושוב לחיק הנהגתו של בנט דווקא, ובמקביל חוששים כל כך, שוב, מלהתאחד עם מפלגות אחרות כגון עוצמה יהודית, שדווקא יכולה להביא לאיחוד גם קהל מגוון: מזרחי, מסורתי, עממי, חב"די, חרדי ועוד.

אלפי אנשים שהצביעו "ימינה" בבחינת "הרע במיעוטו" ועוד אלפי קולות שהתפזרו בין מפלגות חרדיות או נזרקו לפח במודע או בלית ברירה, מחפשים בית שישקף את האידיאולוגיה שלהם ויקדם מטרות הקרובות ביותר לליבם. הציבור הדתי תורני ימני מובהק צריך ורוצה להתאחד, תחת בית והנהגה שרוצה להנהיג אותו, קודם כל. כדי שהציבור הדתי לאומי ומפעליו ימשיכו להתחזק, לגדול ולהשפיע, צריך מפלגה מגזרית שתשים לנגד עיניה קידום ערכים ואינטרסים דתיים ולאומיים.

על מפלגה זו לדאוג ללב הפועם של המגזר - תקציבים לישיבות, לגרעינים התורניים, לשירות הלאומי, להתיישבות, למוסדות חינוך תורניים הגובים הון מההורים ועוד. ליישם מצע יהודי וימני בנושאי התיישבות, ביטחון, משפט, חינוך, זהות ועוד.

הנוער צריך מנהיגים שיובילו אותו קדימה ויוכלו לשאת אליהם עיניים. הציבור רוצה להרגיש מונהג ע"י אנשים ישרים החדורים באמונה בצדקת הדרך ואינם חוששים להיאבק על הערכים החשובים להם, אינם "מתנצלים" ומתאימים לתפיסת עולמו. כל זה יחד עם אהבת ישראל גדולה והרבה לב ונשמה.

עוד נושא שמתחבר לכך, שעליו רצוי להרחיב בדיונים אחרים, אז רק בקצרה: יש כאן תנועה הרבה יותר חשובה ממערכת בחירות בלבד. דרך ברורה עם הנהגה חזקה ומאמינה תעזור למגזר הדתי להתייצב, להתגבש, להתחזק ולגדול. עשויה לעזור להפחתת הנשירה המתעצמת ו"העוברים את הגדר" יראו שאולי בכל זאת יש בשביל מה להישאר.

בעידן בו הערכים בשפל, אידיאלים מתפוררים ורבים הפורשים המקימים מפלגות קטנות למען כבודם האישי ללא דרך ברורה חוץ מהתנגדות לאחר, הציבור זקוק וצמא למנהיגים ישרים וערכיים. עלינו להוביל דרך ברורה ויציבה מחוברת לתורה בגאון, עם נעימות, יושר ואהבה. מתוך בירור ובניית מנהיגות והשתייכות, הציבור הדתי לאומי יתחזק וגם יצטרפו אליו קהלים נוספים ובעזרת ה' נתקדם לעבר השפעה יותר נרחבת בעם ישראל.

כפי שניתן היה לראות בבחירות קודמות, יש עשרות אלפי אנשים המעדיפים שקולם ילך למפלגות חרדיות או ייזרק לפח ולא יצביעו לימין "מתפשר" או לדתיים "לייט" ומטה. כך שמי שבאמת דואג שלא ייזרקו קולות מיותרים במחנה הימין, יתמוך ביצירת מענה מתאים במפלגה שחסרה בין המפלגות הקיימות, או באיחוד שלא מדיר חלק נכבד מאתנו, ולא לחזור על אותה טעות ולהשאיר ציבור כה גדול ללא ייצוג בכנסת.

למי שחוששים שאיחוד כזה לא יעבור את אחוז החסימה: דואגים להפחיד אותנו בטענות אלה, לעומת סקרים נוצצים המבטיחים לבנט יותר מ 10 מנדטים. היתרון בסבב בחירות רביעי תוך שנתיים הוא שאפשר ללמוד מהסבבים הקודמים ולא לשכוח כל כך מהר. מהם ניתן להסיק כי לבלוק של האיחוד הלאומי, עוצמה לישראל והבית היהודי יש פוטנציאל סביר ביותר לעבור את אחוז החסימה. אם יצליחו למתג איחוד טכני חדש ועוצמתי, אולי יקבלו אף יותר מבנט שכבר ניסה ותמיד הצליח הרבה פחות מהסקרים המחמיאים. ואולי גם לו כדאי לבחון איחודים מעניינים, על מנת שלא ישאר בחוץ בעצמו.

סמוטריץ', בן גביר, הבית היהודי, נועם (ומי עוד?): בבקשה הראו מנהיגות, מצאו כולכם יחד את הדרך להתאחד מתוך כבוד הדדי. כל אחד יביא את הטוב שבו ואת הקהל שלו וכולכם יחד הרכיבו לנו מפלגה מייצגת ומנצחת והביאו בשורה למגזר ולציבור כולו. תוכלו גם ליצור גוש משמעותי עם ש"ס והחרדים ויחד לעמוד על צביונה היהודי של מדינת ישראל בכל מרחבי ארץ ישראל ולהוביל את עם ישראל, קדימה.