מה באמת קרה במכת צפרדע?

מה ייחודה של הצפרדע ומדוע היא נשלחה להכות את המצרים? אביעד שוורץ מסביר במסגרת 'פרשה ומדע'

אביעד שוורץ , כ"ט בטבת תשפ"א

צפרדע
צפרדע
צילום: ISTOCK

בפרשת וארא מופיעות שבע מתוך עשר המכות ששלח הקב"ה על המצרים. המכה השניה היא מכת צפרדע המתוארת בפסוקים:

"וַיֹּ֣אמֶר ה' אֶל־מֹשֶׁה֒ אֱמֹ֣ר אֶֽל־אַהֲרֹ֗ן נְטֵ֤ה אֶת־יָדְךָ֙ בְּמַטֶּ֔ךָ עַל־הַ֨נְּהָרֹ֔ת עַל־הַיְאֹרִ֖ים וְעַל־הָאֲגַמִּ֑ים וְהַ֥עַל אֶת־הַֽצְפַרְדְּעִ֖ים עַל־אֶ֥רֶץ מִצְרָֽיִם: (ב) וַיֵּ֤ט אַהֲרֹן֙ אֶת־יָד֔וֹ עַ֖ל מֵימֵ֣י מִצְרָ֑יִם וַתַּ֙עַל֙ הַצְּפַרְדֵּ֔עַ וַתְּכַ֖ס אֶת־אֶ֥רֶץ מִצְרָֽיִם" (שמות ח', א'-ב').

חז"ל הסבירו את ייחודה של  הצפרדע, שלמרות היותה בעל חיים קטן ופשוט לכאורה, זכתה שתינתן מכה על ידה. הם ראו במספר תכונות ייחודיות של הצפרדע סמל ודוגמא.

התנהגות הצפרדעים במצרים נתפסת כסמל למסירות נפש- הצפרדעים נכנסו אל תוך תנורי מצרים הרותחים "וְעָלוָּ...ּבְתַנּוּרֶיךָ וּבְמִשְׁאֲרוֹתֶיך", על מנת לקיים את צו ה' (תנחומא וארא יד). דבר זה שימש דוגמה לשלושה גדולי עולם -שנים רבות לאחר מכן - חנניה מישאל ועזריה, אשר מסרו את נפשם על קידוש ה' כשסירבו להשתחוות לפסל נבוכדנצר, (פסחים נג.ב').

תכונה נוספת של הצפרדע מופיעה ב"פרק שירה": הצפרדע שרה ומשבחת את ה' ואומרת "ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד". דווקא השרץ הטמא השפל הזה, מצהיר בכל ישותו על כבוד שמים.

תכונותיה הביולוגיות של הצפרדע אף הן מיוחדות. היא שייכת למחלקת הדו–חיים, ויכולה לתפקד בשלבים שונים בחייה במים וביבשה. איך מתפקדת הצפרדע בשתי סביבות שונות אלה? ובעיקר, איך היא מצליחה לנשום בשתיהן?

הדבר טמון במבנה גופה ובמחזור חייה. בתחילת חייה כ- "רֹאשָׁן", היא חיה במים ונושמת דרך העור (ובתחילת דרכה, גם בעזרת זימים חיצוניים). כצפרדע בוגרת החיה מחוץ למים, יש לה את היכולת "לנשום" גם דרך הריאות. אך כיוון שאיננה יכולה לסמוך על הריאות הפשוטות שלה לספק לה את החמצן הדרוש, היא נעזרת גם בנשימה עורית.

על מנת לנשום דרך העור בצורה מיטבית, על עורה להיות לח כל הזמן, זאת כדי להגביר את פעפוע הגז דרכו. זו אחת הסיבות שבגללן נוכל למצוא צפרדעים בעיקר ליד מקווי מים. כאשר הצפרדע בתוך המים היא ממעטת בנשימה ונשימתה מתבצעת רק דרך עורה, אך מאחר ונשימה זו אינה מספקת, היא עולה מעל פני המים, כדי לנשום אוויר באמצעות ריאותיה.

לסיכום, מדרשי חז"ל עוסקים רבות בייחודה של הצפרדע שנבחרה להכות במצרים. מכה זו מביאה איתה מסר משולב. מחד, נחשפת בפנינו עוצמתו של הקב"ה שבאה לידי ביטוי אף ביצור נחות בטבע, הממלא שליחות משמעותית. מצד שני, נחשפים אנו לתכונותיה המיוחדות של הצפרדע - כבעל חיים המסוגל לשרוד בתנאי שטח שונים בים וביבשה, שיש הממשילים זאת ליכולת ההישרדות של עם ישראל, וכן – כמלמדת אותנו מהי מסירות נפש על קידוש השם.
 

פרשה ומדע – מכללת הרצוג. הכותב הוא סטודנט למדעים במכללת הרצוג. ייעוץ, עריכה וכתיבה ד"ר חוי ששון